Do premiery Metal Gear Solid V Phantom Pain, zostało nam jeszcze nieco czasu, więc wypadałoby odświeżyć sobie historię serii. UPDATE: Jesteśmy już po premierze, a recenzję MGSV, przeczytacie pod tym adresem. Myślę, że nie wymaga dyskusji to, iż trzeba ją znać, by w 100% czerpać przyjemność z historii najnowszej odsłony. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że ogrom „uniwersum”, stworzonego przez Hideo Kojimę, może przytłoczyć. Dlatego opis fabuły napisałem możliwie zwięźle, z zachowaniem wszystkich niuansów przyczynowo-skutkowych. Przygotujcie się na „opowieść”, która zamyka się w około 100 latach! Tak, stu – jeśliby brać pod uwagę również daty narodzin ważnych postaci, czy utworzenia jeszcze ważniejszych organizacji.

Usiądźcie wygodnie i zacznijmy opowieść…

Fabulaserii mgs czesc 1 logo

Historię serii MGS rozbiję na kilka odcinków, a pierwszy z nich, dotyczyć będzie wydarzeń rozgrywających się jeszcze przed misjami Virtuos oraz Snake Eater (MGS3). Całościowy opis ma charakter chronologiczny – według następujących po sobie wydarzeń, nie według premier kolejnych odsłon cyklu Metal Gear Solid.

W ramach wprowadzenia do fabuły, warto wspomnieć kiedy urodzili się najbardziej znaczący, dla fabuły, bohaterowie. Bez nich, prawdopodobnie nie mielibyśmy aż takiego zagmatwania w całej opowieści.

 • 1900r (dokładna data nieznana) – urodził się Aleksander Leonovitch Granin, naukowiec, który opracował pierwsze plany kroczących czołgów – warto nadmienić, że w jego gabinecie znajdowały się opracowania i pierwsze koncepcyjne modele Metal Gear RAY oraz REXa. Jest to o tyle ważne, gdyż w najnowszych materiałach z Phantom Pain widoczny jest, bliźniaczy do MG REX, robot o nazwie kodowej ST-84. (więcej informacji w kolejnej części tekstu).
 • 1900~1910r (dokładna data nieznana) – urodził się Nikolai Stepanovich Sokolov, znany wszystkim graczom z MGS3, naukowiec specjalizujący się w budowie rakiet – ostatecznie skończył jako główny wykonawca MG Shagohod (na podstawie planów Granina).
 • 12 sierpnia 1909r – przyszedł na świat David OH, szerzej znany jako… Zero, Major Zero, Cipher, „O”, czy Major Tom. Aliasów cała masa, a przy okazji wiele tajemnic do wyjaśniania.

Philosophers’ Legacy, czyli wielka 'kasa’

filozofowie fabula serii mgs cz1

W 1918 roku, odbyło się sekretne, przy tym najważniejsze spotkanie grupy – The Wisemen’s Committee. Byli to ludzie wybitni, potężni, mądrzy, a przy tym zdolni do rządzenia całym światem. Następstwem tego spotkania było utworzenie The Philosophers, grupy skupiającej w sobie wpływowe osobistości, ze Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin. Z połączonych majątków założycieli, powstała „spuścizna filozofów” (Philosophers’ Legacy), która zamykała się w kwocie stu miliardów dolarów. Potężna suma pieniędzy i chyba nikogo nie dziwi, że każdy chciał położyć na niej łapska. Jednym z członków oraz założycieli The Philosophers,  był ojciec The Joy (alias The Boss), późniejszej mentorki Naked Snakea. Niestety człowiek ten został zamordowany przez swoich „wspólników”. Mimo nieoczekiwanej śmierci, zdążył podzielić się z córką wszystkimi sekretami organizacji. Dalej w 1930 roku, umiera ostatni z pierwotnych fundatorów, pozostawiając The Philosophers bez żadnego statutu, zasad, czy wytycznych. Od tego momentu stowarzyszenie działa bez żadnej kontroli i tylko dla własnych korzyści – sterując światem zza jego kurtyn.

the boss fabula serii mgs cz1

Pięć lat później i przez kolejne lata, dochodzi do kolejnej „eksplozjinarodzin bohaterów sagi o wężach.

 • 1935r – przychodzi na świat John (alias Naked Snake)
 • 15 maja 1936r – urodziła się Eva (Big Mama)
 • 22 czerwca 1936r – urodziła się Dr. Clark (Para-Medic)
 • 11 listopada 1939r – świat powitał Donald Anderson (Sigint)

Cobra Unit – skuteczność i lojalność

Kiedy powyższa czwórka cieszy się dzieciństwem, w 1942 roku startuje Projekt Manhattan, przy którym pracował ojciec Huey Emmericha (późniejszy przyjaciel Big Bossa) i dziadek Hala Emmericha. Mniej więcej w tym samym czasie, The Joy (alias The Boss) tworzy Cobra Unit składający takich indywidualności jak The Pain, The End, The Fury, The Fear oraz The Sorrow. W tamtym okresie była to grupa jednych z największych popaprańców od mokrej roboty. Ich największymi zaletami były: skuteczność oraz bezgraniczna lojalność względem The Boss – słuchali tylko jej rozkazów, niezależnie od tego, kto był jej zwierzchnikiem.

cobra unit fabula serii mgs cz1

Dwa lata później, 6 czerwca 1944r. podczas zrzutu Cobra Unit na Normandię, a przy tym na polu bitwy… na świat przychodzi Adamska (Revolver Ocelot). To właśnie podczas porodu zakończonego cesarskim cięciem, na ciele The Boss powstała blizna w kształcie węża~~~. Aha, poród obierał ojciec, czyli The Sorrow (miał finezję przy cięciu…). Rodzice nie cieszyli się zbyt długo potomkiem, gdyż został wykradziony przez najemników Filozofów, w celu wyszkolenia i zrobienia z niego własnego agenta.

Little Boy & Fat Man

Odbiegając nieco od fikcji, warto wspomnieć o kolejnych, dwóch, ważnych datach – 6 sierpnia 1945 roku, bomba atomowa (Little Boy) zmiata z powierzchni Ziemi Hiroszimę, a kolejna (Fat Man) kilka dni później (9 sierpnia) Nagasaki. W ten sposób świat poznał, czym jest broń atomowa i dlaczego nie można jej już nigdy użyć. Wokół widma, właśnie takiego zagrożenia, a w zasadzie „doktryny odstraszania„, zbudowana jest fabuła całej serii.

Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej, rosyjski agent Filozofów, Borys Volgin wykorzystał wytworzone zamieszanie i zawłaszczył wielomilionowy majątek organizacji. Doprowadziło to do rozłamu w strukturach Filozofów, co przyczyniło się do zwiększenia napięcia, pomiędzy mocarstwami w czasach Zimnej Wojny. Kluczem do pieniędzy jest mikrofilm, na którym utrwalono wszystkie transakcje bankowe Filozofów. Jak się domyślacie, ich śladem, bez problemu można je zlokalizować i przejąć.

borys volgin fabula serii mgs cz1
 • 1946r – narodziny Kazuhira Millera, znanego również jako Kaz, McDonell Benedict Miller lub Master Miller

Legenda tworzy Legendę

W 1947 roku utworzona zostaje agencja CIA (Central Intelligence Agency). Również w tym samym okresie, The Joy rozwiązuje Cobra Unit i przyjmuje nowy nickname – The Boss. Taki obrót spraw skłania ją do powrotu do Stanów Zjednoczonych. Zostaje tam zaangażowana w projekt testowania broni atomowej, gdzieś na pustyni w Nevadzie. Na skutek testów, zostaje narażona na szkodliwe promieniowanie radioaktywne. W kolejnych miesiącach, The Boss poznaje młodego, bo 15 letniego, Johna z którym spędza niespełna dekadę. Wspólne lata spożytkowane zostały na szkolenie, które z młodego chłopaka stworzyło super żołnierza. Niezwykła para opracowała razem podstawy CQC (Close Quaters Combat). Sztuki walki w zwarciu z wykorzystaniem broni krótkiej i białej w celu obezwładnienia lub zabicia przeciwnika.

the boss vs naked snake cqc fabula serii mgs cz1
 • 1950r – urodziła się Pacifica Ocean, znana graczom jako Paz Ortega Andrade (tak się z resztą sama przedstawiała)

12 czerwca 1959 roku, The Boss, z rozkazu prezydenta, opuszcza swojego podopiecznego po czym wyrusza na tajną misję. Jej zadaniem było sabotowanie programów kosmicznych Rosjan i rekrutowanie szpiegów. Ostatecznie i na skutek niesprzyjających wydarzeń, CIA odwróciło się od The Boss, odmawiając jej pomocy i bagatelizując raporty zawierające wykradzione plany wojskowe. Jak się okazało, dokumenty przekazane ostatecznie do NASA były fałszywe, co spowodowało opóźnienia w programie kosmicznym Mercury.

Z rąk do rąk

We wrześniu 1960 roku, NSA wysyła do związku Radzieckiego, dwóch agentów – Adama (Revlover Ocelot) i Ewę (Big Mama). W podobnym czasie umiera/zostaje zamordowany Borys Volgin. W efekcie pieniądze Filozofów, w formie wspomnianego wcześniej zapisu transakcji na mikrofilmie, przechodzą w ręce jego syna, Ievgueni Borisovitch Volgina (Półkownik Volgin).

revolver ocelot and eva fabula serii mgs cz1

Pół roku później, 12 kwietnia 1961r, The Boss zostaje sekretnie wysłana w przestrzeń kosmiczną i nieoficjalnie staje się pierwszą Amerykanką w kosmosie. Pamiętajmy, że oficjalnie pierwszym człowiekiem, który opuścił atmosferę ziemską, jest Yuri Gagarin. The Boss, po problemach z powrotem na Ziemię, trafia do szpitala gdzie poznaje Dr. Strangelove. Pani doktor jest pod ogromnym wrażeniem legendarnej „matki oddziałów specjalnych„. Po opuszczeniu szpitala, obie panie już nigdy się nie spotkały. 15 kwietnia, tego samego roku,  John Fitzgerald Kennedy zatwierdza operację wojskową w Zatoce Świń (Kuba). Jest to potężny cios w interesy Filozofów, którzy nie pozostawią tego bez „zabójczej” odpowiedzi (Kennedy zostaje zamordowany 22 listopada 1963r.)

 • 1962r – urodził się Ricardo Valenciano Libre, alias Chico

Tragiczna miłość

The Boss, ponownie zostaje wysłana do Związku Radzieckiego, gdzie odkrywa, że jej kontaktem i podwójnym agentem jest jej ukochany – The Sorrow. Obrót wydarzeń i szantaż ze strony Filozofów (groźba zamordowania Ocelota) doprowadzają do walki pomiędzy partnerami, walki w której życie traci The Sorrow.

the sorrow fabula serii mgs cz1

W międzyczasie Major Zero tworzy i kompletuje oddział FOX. Jest to specjalna dywizja CIA, znana również jako Force Operation X. John (Naked Snake) staje się jednym z jej czołowych członków.

 • 12 sierpnia 1963 roku – na świat przychodzi Hideo Kojima, a dokładnie rok później rozpoczyna się Virtuos Mission, ale o tym w kolejnej części artykułu!
naked snake fabula serii mgs cz1