Fabuła serii Metal Gear Solid – część 2

W pierwszej części artykułu, przedstawiłem tło fabularne dla wszystkich kolejnych części sagi Metal Gear Solid. Po krótce opisałem sytuację geopolityczną (wpływ Filozofów na świat) oraz losy kilku kluczowych postaci. W ten sposób, udało się dotrzeć do opisu początków Zimnej Wojny i pierwszej misji Naked Snake’a, od której zaczyna się fabuła Metal Gear Solid 3: Snake Eater. Nieudanej i w pewnym sensie tragicznej Virtuous Mission.

Fabulaserii mgs czesc 2 logo

Z kim przystajesz, takim się stajesz

Motyw przewodni gry – SCENE – czyli wpływ otoczenia (miejsce, ludzie, kultura) na wychowanie i rozwój człowieka. Odnosi się to nie tylko do dzieciństwa i lat młodzieńczych, ale do całego życia. Jednym z wytłumaczeń może być przysłowie: “Z kim przystajesz takim się stajesz”.

Po II Wojnie Światowej, świat „podzielił się” na dwie części – Wschód i Zachód. Ten okres w dziejach, nazywamy Zimną Wojną, w której Stany Zjednoczone oraz Związek Radziecki rozpoczęły „wyścig”. Wyścig technologiczny, mający dowieść kto jest lepszy, kto pierwszy podbije kosmos, kto stworzy lepszą broń itp, Itd. Czas Zimnej Wojny jest niezwykle interesujący, pełen intryg, napięcia pomiędzy mocarstwami oraz nowych – często pionierskich – technologii.

Ze względu na obawy, wobec działań Związku Radzieckiego, Stany Zjednoczone organizują misję infiltracyjną oddziału FOX, mającą na celu odbicie Nikolaia Stepanovich Sokolova (specjalista rakietowy). Naukowca pracującego nad super tajnym projektem broni, zwanej Shagohod.

historia serii mgs ep2 s operacja panda Image00001

24 sierpnia 1964 roku, rozpoczyna się misja Virtuous, w którą zaangażowany został szereg osób. Główny koordynator działań infiltracyjnych w Tselinoyarsku – Major Zero (założyciel oddziału FOX). Wsparcie medyczne – Para-Medic. Wsparcie „mentorskie” – The Boss. Oczywiście nie można zapomnieć o Johnie (Naked Snake), który jest w centrum wydarzeń i ma przed sobą niezwykle ważne zadanie do wykonania.

Pierwsze spotkanie legend

Podczas misji odbicia naukowca, Snake spotyka młodego Ocelota, który już wtedy posiada rangę majora. Ocelot dowodzi grupie wyszkolonych żołnierzy specnazu, pod dowództwem GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy), który to z kolei jest w rękach Generała Volgina. Koniec końców wyszkolenie oddziału na niewiele się zdało, ponieważ Snake zdołał obronić swoją pozycję i kontynuować ewakuację Sokolova.

Niestety, praktycznie przed finałem misji, która miała zakończyć się ewakuacją. Na scenę wkracza The Boss. Snake, po wielu latach rozłąki, spotyka swoją dawną mentorkę. Dlaczego „niestety”? Otóż, nasz dzielny bohater, po chwili rozmowy, kończy w rzece, ze złamaną ręką i kilkoma innymi zranieniami. Sokolov, po raz kolejny, zostaje przejęty przez wroga. W międzyczasie dowiadujemy się, że The Boss pracuje teraz dla „tej drugiej strony”. Gdyby tego było mało, The Boss ma ze sobą wsparcie w postaci wszystkich członków Cobra Unit. To oczywiście nie wróży nic dobrego.

historia serii mgs ep2 operacja panda Image00015

Ponadto, The Boss prezentuje Generałowi Volginowi dwa mini pociski jądrowe (Davy Crockett), z których jeden, zostaje szybko wystrzelony z pokładu helikoptera. W kilka chwil później, oślepiające światło, rozbłyska nad Tselinoyarskiem, niszcząc wszystko wokół wielu kilometrów. Tym zrządzeniem losu Misja Virtuous okazuje się wielką porażką.

Czerwony telefon

Po “mini nuklearnym” incydencie, Nikita Siergiejewicz Chruszczow, przywódca Związku Radzieckiego, podnosi słuchawkę „czerwonego telefonu”, by skontaktować się z prezydentem Stanów Zjednoczonych,  Lyndoemn B. Johnsonem. Temat rozmowy dotyczył wspomnianych wcześniej wydarzeń, a raczej tego, dlaczego na terenie Związku Radzieckiego eksplodował amerykański ładunek nuklearny, dostarczony przez amerykańskiego szpiega. Aby uniknąć odwetu, a przy tym rozpoczęcia Trzeciej Wojny Światowej, rząd USA zobowiązuje się do zlikwidowania Generala Volgina (odpowiedzialnego za eksplozję) oraz The Boss. Oczywiście nie zapominajmy, że pozostaje jeszcze kwestia odbicia Sokolova oraz przejęcia drugiej głowicy Davy Crockett.

historia serii mgs ep2 operacja panda Image00024

Nad oddziałem FOX zawisa widmo jego rozwiązania, a kolejna misja ma być szansą na rehabilitację w oczach rządzących. Zaczynają się przygotowania do nowego zadania, za którego powodzeniem stoją te same osoby co wcześniej oraz nowy nabytek jednostki, Sigint, specjalista od broni. Możemy tylko się domyślać, jak bardzo nerwowa atmosfera, panowała wśród wszystkich zaangażowanych osób, bo już na 30 sierpnia zaplanowano operację Snake Eater.

La Li Lu Le Lo

Podczas nowej misji w Tselinoyarsku, Snake miał spotkać się z podwójnymi agentami (NSA/KGB), Adamem i Evą. Aby potwierdzić swoje tożsamości, przy spotkaniu z ust Snake’a, miało paść pytanie „Kim są Patrioci?”. Popraw na odpowiedź, to: „La Li Lu Le Lo”.

30 sierpnia 1964 – rozpoczyna się Operacja Snake Eater. Niedługo po zrzucie na teren operacyjny, Snake po raz kolejny spotyka The Boss, która… każe mu wracać do domu. Na całe szczęście, spotkanie nie jest tak samo tragiczne w skutkach jak poprzednio wiec, dalsze kontynuowanie misji nie jest zagrożone. Jakiś czas później, Snake spotyka na swojej drodze kolejną kobietę, tym razem jest to Eva. Ta z kolei zamiast spuszczać łomot naszemu bohaterowi, zdradza mu miejsce pobyty Sokolova oraz pomaga odeprzeć atak oddziału Ocelota.

historia serii mgs ep2 operacja panda Image00021

W dalszej drodze, pomiędzy Snake’iem oraz Ocelotem wywiązuje się pojedynek, z którego obronną ręką wychodzi ten pierwszy i kontynuuje misję. Jak to mówią, „po trupach do celu”, a tym kolejnym trupem staje się The Pain (włada rojem pszczół), czyli pierwszy członek Cobra Unit, jaki pojawił się na drodze naszego bohatera.

Ojciec Metal Gearów

Snake dociera do kolejnego ośrodka badawczego gdzie spotyka Aleksandra Leonovitch Granina, rosyjskiego naukowca i wizjonera, który stworzył pierwsze koncepcje kroczących czołgów – Metal Gearów. Co ciekawe, i o czym wspominałem w poprzedniej części tekstu, Granin już wtedy posiadał modele oraz plany przyszłych Metal Gearów, które znamy z kolejnych części MGS. Ten fakt, tłumaczy dlaczego w trailerach Metal Gear Solid V (akcja 20 lat po MGS3), można zauważyć, koncepcyjnie podobnego do REXa, w pełni działającego Metal Geara ST-84. Prawdopodobnie już w okolicach lat 80’ pracowano nad tajnymi projektami, które były tak tajne, że w 2005r (akcja MGS1, 21 lat po MGSV) były supernowoczesne, najnowsze i ogólnie „naj”. Z resztą, tego dowiemy się w MGSV.

historia serii mgs ep2 operacja panda Image00009

Wracając do fabuły MGS3 i spotkania z Graninem. Snake dowiaduje się, że Sokolov aktualnie przebywa w placówce militarnej Groznyj Grad i pracuje nad Shagohodem (Metal Gear), którego plany zrodziły się na desce kreślarskiej Granina. Droga do tego miejsca była daleka i trudna, głównie ze względu na spotkanie z kolejnymi członkami Cobra Unit. The Fear, wysoki mężczyzna o przeciwstawnych stawach, w rękach i nogach oraz The End, snajper… najlepszy z najlepszych. Obaj padli po spotkaniu z Naked Snakiem. Swoją drogą, walka z The End, to jedna z najbardziej epickich walk w grach, jakie kiedykolwiek ktoś zaserwował graczom.

historia serii mgs ep2 operacja panda Image00008

W pobliżu bazy Groznyj Grad, Snake po raz kolejny spotyka Evę, podwójną agentkę, która wśród Rosjan znana jest jako Tatyana, asystentka i kochanka Sokolova. Po wymianie informacji i przed wkroczeniem na teren bazy, Snake wykonuje rozpoznanie za pomocą lornetki – w ten sposób staje się świadkiem „przesłuchania” Granina. Naukowiec ginie z rąk Volgina, a nasz bohater, w podziemiach bazy, spotyka kolejnego członka Cobra Unit – The Furry. Ten oczywiście nie ma wielkich szans z naszym herosem i szybko ginie.

“Wąż elektryczny”

Podczas dalszej infiltracji bazy, Snake odnajduje Sokolova oraz Evę. Eva otrzymuje eksperymentalne dane dotyczące Shagohoda, po czym… Snake zostaje zauważony i złapany przez ludzi Volgina. Sytuacja staje się patowa, gdyż generał znany jest z okrucieństwa i torturowania swoich więźniów.

Tym sposobem, Snake trafia do sali tortur, gdzie Volgin stara się wydusić (wytrzepać?) z niego odpowiedź na pytanie, „czy jest tutaj z powodu pieniędzy filozofów?”. Oczywiście nie, jednak taka odpowiedź nie jest satysfakcjonująca. W trakcie przedłużających się tortur, w pomieszczeniu, przebywa jeszcze kilka osób: Eva, Ocelot i The Boss. Pomiędzy postaciami powstaje ogromne napięcie, w skutek czego Snake (broniąc Evy) traci prawe oko i ląduje w więziennej celi.

historia serii mgs ep2 operacja panda Image00010

Po ucieczce z więzienia (a jakże!) i skoku z wodospadu – Snake jest bliższy śmierci niż podczas Virtuous Mission. Taki stan ciała, jak i ducha doprowadził do niezwykle realnych halucynacji, w których kolejnym przeciwnikiem staje się duch The Sorrow, ex-członak Cobra Unit, którego lata wcześniej zabiła The Boss. Po tym „duchowym doświadczeniu”, Snake trafia do jaskini gdzie spotyka się z Evą.

Przyśpieszone tępo

Po dojściu do siebie, Naked Snake kontynuuje misję i po raz kolejny udaje się do Grozyj Grad, gdzie ma zamiar wysadzić hangar, gdzie stacjonuje Metal Gear. Proste zadanie, jednak sytuacja – kolejny raz – mocno się komplikuje. Snake zostaje nakryty przez Volgina, który niewątpliwie ma szczęście do przyłapywania różnych ludzi, podczas różnych czynności. Wcześniej przyłapał Evę na próbie wykradzenia mikrofilmu, z zapisem transakcji bankowych (Spuścizna Filozofów). W ten sposób dochodzi do pierwszej walki z generałem, której efekt jest dosyć… mierny, sądząc po tym, iż w kilka chwil po ewakuacji z terenu hangarów, Volgin (w Metal Gearze) rozpoczyna pościg za Snake’iem i Evą. W międzyczasie, Eva przekazuje Snake’owi informację, iż The Boss będzie na niego czekać blisko jeziora.

historia serii mgs ep2 operacja panda Image00020

Wracając do pościgu. Dwójka bohaterów ucieka na motocyklu i po kilku etapach dochodzi do ostatecznej konfrontacji. Snake niszczy Shagohoda, a generał Volgin ginie w snopie iskier. Ale czy na pewno? To trudno stwierdzić ponieważ, odnosząc się do trailerów MGSV, można przypuszczać, że ten czarny charakter przeżył i w dalszym ciągu będzie zagrożeniem. A może to tylko jeden z koszmarów Snake’a?

W każdym razie, Snake i Eva, docierają do wspomnianego jeziora, gdzie czeka na nich The Boss. Ta z kolei, jeszcze przed finałową walką, wysadza za pomocą ostatniego pocisku Davy Crockett, kompleks Groznyj Grad. Podczas rozmowy, dzieli się swoją wizją, a raczej marzeniem o świecie gdzie udało się utrzymać pokój. Świecie bez granic, w szerokim tego stwierdzenia znaczeniu. Takie „życzenie” pokoju, pokrywa się z pierwotnymi założeniami, którymi kierowali się „Filozofowie”, jednak jak wiemy, historia potoczyła się zgoła inaczej.

Stars of Bethlehem

historia serii mgs ep2 d operacja panda Image00001

Podczas wymagającej i, co tu dużo pisać, emocjonującej walki – The Boss zostaje pokonana, przekazuje Snake’owi mikrofilm i prosi go o zakończenie jej życia. Jest to bardzo mocna scena, mająca swój wpływ na dalsze losy i decyzje Snake’a w przyszłości. The Boss, ginie z rąk jej najlepszego ucznia, za pomocą jej własnej broni. Po tym wydarzeniu Snake, dołącza do Evy, która czeka w wodolocie, jednak niespodziewanie pojawia się Ocelot, z którym Snake stoczył ostatni pojedynek. Można powiedzieć, dżentelmeński, o honor (Snake oczywiście go wygrał).

Akcja przenosi się na neutralny grunt, do mieszkania, w którym dwójka bohaterów – nie wnikając w szczegóły – spędza noc. Gdy następnego ranka Snake się budzi, Evy już nie ma, a wszystko co po niej pozostało to kaseta, z odpowiedziami na wiele nurtujących pytań:

  1. Eva nie jest „Tą” Evą, tylko zupełnie innym agentem, z ramienia chińskiego odłamu Filozofów. Jej celem było wykradzenie pieniędzy należących do organizacji. The Boss wiedziała o tym.
  2. Kaseta zawierała również informacje o „prawdziwej misji” The Boss. Jak się okazało, The Boss została wysłana przez CIA w celu… wykradzenia mikrofilmu (Spuścizna Filozofów), a jej powiązania z Rosjanami były częścią rządowego planu – wszystko w celu zbliżenia się do Generała Volgina. Tak naprawdę była prawdziwą patriotką, zdolną do oddania swojego życia i dobrego imienia, w celu ochrony kraju i zachowania pokoju.
historia serii mgs ep2 operacja panda Image00004

BIG BOSS

Snake zostaje odznaczony orderem za zasługi oraz zwrot pieniędzy filozofów. Podczas ceremonii jego nickname zostaje zmieniony, z Naked Snake na Big Boss. Jednak posiadana wiedza i honor, nie pozwoliły mu dalej służyć rządowi Stanów Zjednoczonych. Big Boss odchodzi z oddziału FOX, by na własną rękę dążyć do swoich ideałów.


Oczywiście to jeszcze nie koniec. Z tajnej rozmowy dowiadujemy się, że Ocelot, tak naprawdę był potrójnym agentem, dla GRU, NSA oraz CIA. Szef tej ostatniej komórki rządowej USA, był jego głównym zwierzchnikiem, a także członkiem Filozofów, dla których Ocelot miał… wykraść mikrofilm. Jakby tego było mało, Ocelot zdradza, że tak naprawdę, wspomniany mikrofilm zawiera jedynie połowę informacji o pieniądzach filozofów. Druga połowa, prawdopodobnie pozostała w rękach KGB, ale to nie ma większego znaczenia, gdyż Ocelot zdołał ją w jakiś sposób zdobyć i zachować dla siebie. W ręce CIA trafiły tylko, a może i aż, plany koncepcyjne kolejnych Metal Gearów. Prawdopodobnie od tego momentu będą trwać tajne prace nad MG Rex oraz Arsenal Gear z dziesiątkami MG Rayów.

Huh, i to by było na tyle, jeśli chodzi o fabułę Metal Gear Solid 3: Snake Eater. W kolejnej części artykułu, zostanie przedstawiona historia zawarta w Metal Gear Solid: Portable Ops, która również należy do kanonu serii.

The following two tabs change content below.

Paweł "Coati" Orawski

Gracz i pasjonat od zawsze. Pierwszy sprzęt do grania, który z zasadzie stał się zapalnikiem do rozwijania pasji, to było poczciwe Commodore 64. Dalej było już tylko z górki i skacząc z kwiatka na kwiatek, Paweł stał się wierny obozowi Sony i w marginalnym stopniu Nintendo. Aha, W międzyczasie wpadł w sidła nowego hobby zwanego... High-End Audio (na szczęście tylko portable). Fan japońszczyzny, rzadko kończy jakieś gry dwa razy, nie lubi sportówek i padów od xboxa 😛

4 komentarze do “Fabuła serii Metal Gear Solid – część 2

  1. Dobrze napisane streszczenie. Szkoda,ze tak długo zajmuje napisanie kolejnej części.

Dodaj komentarz i podziel się swoją opinią ;) Jest dla nas ważna!