Polski “growy” YouTube, czyli kogo warto oglądać

Tak jak obiecaliśmy już spory kawał czas temu, tak dotrzymujemy słowa przeglądając dla was polskiego YouTube’a pod względem ciekawszych kanałów o naszej ukochanej tematyce. Co tu dużo pisać – łatwo nie było. Żadną nowością nie stanowi stwierdzenie , że yt został zdominowany przez let’s playerów. Różnica w naszym małym podwórku polega na tym, że niewiele osób zajmuje się czymkolwiek innym. Jakby nie patrzeć, niektórzy z naszych wymienionych kandydatów też trudnią  się streamowaniem rozgrywek na żywo, ale ponad to dają od siebie coś jeszcze. Oto nasi kandydaci.

Bez tytułu

5.OnlyGamespl

W tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z kanałem yt, ale także portalem. Za materiały video odpowiada Rafał “Baron Ski”Skierski systematycznie dając nam preteksty do odwiedzania OnlyGames. Nam ten kanał przypadł do gustu głównie ze względu na testy sprzętów, poradniki oraz wszystko to, co związane z tematyką retro, aczkolwiek nie brakuje również relacji z imprez, recenzji nowości czy VLOGów. Szczerze dopiero na potrzeby tej publikacji uświadomiliśmy sobie, że coś takiego jak onlygames.pl istnieje za co kajamy się i dajemy suba.

retrogralnia

4.RetroGralnia

Teraz uderzymy w taki oldshool, że nawet my czujemy się jak młodzi bogowie. RetroGralnia pokazuje środkowy palec obecnie panującym trendom, skupiając się na sprzętach z naszej gałęzi rozrywki nawet z wczesnych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jeżeli nie macie zbyt dużych zasób gotówki na kolekcjonowanie retro sprzętu, a filmy na yt to dla was za mało, ekipa RetroGralni od 2014 organizuje na terenie Wrocławia swój cykl imprez. Po więcej informacji zapraszamy na ich oficjalną stronę.

Bananowy

3.Bananowy Janek

W naszym kraju nie brakuje naśladowców Angry Video Game Nerda trudniących się w testowaniu chłamu, którego człowiek o zdrowych zmysłach nawet kijem przez szmatę by nie tknął. Do czołówki takich zapaleńców należy zaliczyć Bananowego Janka. Teksty typu: “jaki debil to tak zaprojektował?!?” stały się już tradycją każdego epizodu okraszonego bardzo trafnymi, ciekawymi spostrzeżeniami oraz szczyptą wulgaryzmów. Od niedawna Banany Janek, żeby odsapnąć od crapów niszczących jego psychikę dla odmiany zaczął grać( i recenzować) dobre gry, co wychodzi mu całkiem, całkiem.

Szukają alternatyw możecie dać szanse NRGeekowi(Zagrajmy w crapa) TVGRY(Gry z kosza) oraz osobie, która spopularyzowała ten rodzaj “rozrywki” – BartkowiGM (Najgorsze Gry Wszechczasów)

TVgry

2.TVGRY.pl

Skoro już wywołaliśmy TVGRY do tablicy to podyskutujmy sobie nieco dłużej o nich. Ze niby co proszę? TVGRY się skończyło? Odważne słowa, jednakże mocno chybione. Brak  Gonciarza czy Vonzay’a( Macka Makuły) wcale nie musi oznaczać, że omawiany program od razu ma zwijać interes. No, chyba że jakość materiału uzależniacie od głosu wspomnianych ex redaktorów, a nie samej treści to wtedy macie absolutną rację – nie macie czego tutaj szukać. Co prawda to prawda, trochę im się dostało po głowie za materiał pt: “Te kultowe średniaki – nienajlepsze gry, które pokochali Polacy”. W tej publikacji Arasz oraz Hed niedostatecznie uargumentowali swoje krytyczne zdanie wobec strategii Original War, no ale uznajmy, że każdemu może się noga podwinąć. Zresztą nie wypada być wrednym oraz małostkowym wobec reszty ich dokonań. Osoby odpowiedzialne za TVGRY systematycznie karmią nas ciekawymi materiałami publicystycznymi. Żądacie dowodów? No to zobaczcie sobie chociażby: “Czym jest cel shading w grafice gier wideo”, “Absurdy finansowe w grach RPG” czy nieco starsze “Wykasowane gry Brizzarda”, “Najstarsze polskie produkcje”, “Co to G-Sinc” czy “Korupcja w e-sporcie”. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, a takich rzeczy w przeważającej większości nie znajdziecie nigdzie indziej, a przynajmniej nie tak dobrze podanej formie. Z serii bardziej nastawionych na “dawanie funu” mamy wcześniej napomknięte pastwienie się nad crapami(Gry z kosza) oraz zabawę w szukanie dziury w całym (Liczę na glitche). Jak dla nas sreberko.

Quaz

1.Quaz9

Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o osobie skrywającą się pod tym pseudonimem, nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić was do zapoznania się z obszernymi wywiadami (kliknij tu i tu) Może w pewnym kwestiach zawarte informacje są już mało aktualne, aczkolwiek dalej odpowiadają na znaczną cześć nurtujących zagadnień. Quaz jest człowiekiem wielu talentów, jednak głównie słynie z świetnie wyreżyserowanych recenzji nieco sporadycznej karmiąc nas vlogami, relacjami z imprez, wytykaniem glitchy oraz innymi,  okołogrowymi publikacjami. Przykładek nieskończonej się pomysłowości można zaobserwować chociażby na przykładzie video recenzji takich gier jak: The Fight, Destiny, Tearaway, Call od Duty Ghosts itd. itp. Widać że Quazowi nie brakuje pomysłów, świeżości oraz… giętkiego języka. Tak, fenomenalny montaż i reżyseria to ważna kwestia, ale przekazywania informacji w dobrze ubranych słowach jest darem godnym pozazdroszczenia. Może Quaz nie wypluwa z siebie kolejnych filmików raz za razem, lecz z racji tego, iż wszystko robi sam ciężko oczekiwać od niego, żeby co drugi dzień częstował nas nowym materiałem.  Panie Tomaszu – Gratulujemy zwycię….

objection_by_djchallis

ale czo to?!? O_O

maxresdefault

Arhn

1.Arhn.eu

Myśleliście, że zapomnimy o ARHN.eu, co nie? Nie ma lekko! Pieczę nad całym projektem sprawuje nie kto inny jak Arkadiusz “Dark Archon” Kamiński, o którym więcej możecie przeczytać w tym miejscu.  Co prawda Marka Arhn.eu, jest kojarzona głownie z postacią Dark Archona, aczkolwiek nie zapominajmy o jego  pomagierach(Qzak, niedoceniany Johnny!!), którzy często są niesłusznie pomijani przez widzów. Warto wspominać także o dobrze rozwiniętej sieci partnerów, gdzie największą popularnością cieszy się Łukasz “Ichabod”Stelmach (maniak komiksów), ale dobrze sobie radzi także Crix (Unboxingi) oraz NTC (Podcasty).  Arhn.eu głównie cenimy za fachowo przygotowane materiały pod względem merytorycznym. Na szczególną uwagę zasługują serie w Pigułce, Time Warpy czy System Error, gdzie czuć nawet najmniejsze przywiązanie do maluczkich detali.

Często w Internetach fani Quaza oraz Arhn.eu przekomarzają się, który z kanałów jest lepszy. Naszym zdaniem oba idealnie się uzupełniają i świetnie z sobą koegzystują. Poza tym ciężko uczciwie ocenić i porównać z sobą ich wkład pracy, gdyż opiera się na zupełnie innych podwalinach (1 osoba vs portal, sztab ludzi z rozwiniętą społecznością). W świetle powyższych okoliczności ustalmy, że nie ma co dłużej się zastanawiać – Quaz oraz Arhn.eu ex aequo po złotym medalu!

Honorowe wspomnienia

qdi

Qdi

Jak to dobrze czasem zbłądzić w tych “Internetach”. Z rozrzewnieniem wspominacie pierwszego Soniacza? Z Qdim macie okazję zaliczyć mały Powrót do Przeszłości i powspominać, jakie to gierki wychodziły na ukochanego szaraka. Qdi może nie jest showmana, a jego pierwsze materiały odrobinę niedomagały pod względem technicznym, nie mniej jednak widzimy, że program ciągle się rozwija i nabiera rumieńców. Na duży plus należy również zaliczyć dobór omawianych tytułów nie ograniczając się przy tym tylko do znanych klasyków, wspominając także o nieco bardziej niszowych gierkach, o których dowiedzieliśmy się właśnie z “Historii Gier Playstation”. Qdi rośnij nam w siłę!

Gadzetomania

Gadzetomania

Z nowych inicjatyw z pewnością warto bacznie śledzić dalszy rozwój Gadzetomani, głównie ze względu na ciekawe wywiady z twórcami gier w Tech Heroes. Dodatkową ciekawostką  jest fakt, iż przy Gadzetomanii pracuje Pan Tomasz Kreczmar – jedna z ikon Hypera[*].

To już koniec, nie ma już nic…no prawie. Na zakończenie wypadałoby wytłumaczyć się, dlaczego tak bardzo unikamy w naszych zestawieniach let’s playerów. Coś nas boli? Zazdrość zżera? Nie, po prostu nie jara nas oglądanie, jak ktoś gra za nas 🙂 Wolimy sami chwycić za pada lub mysz i klawiaturę, by poczuć na własnej skórze ten dreszczyk emocji. Chcieliśmy również docenić wkład ludzi, którzy na tle obecnych trendów wyróżniają się pracowitością oraz uporem w realizacji swoich wizji. Nie oszukujmy się – dzisiaj z większym aplauzem spotykają się let’s playerzy. Pozostali muszą się zadowolić resztami z pańskiego stołu, niezależnie od tego jak dobry jesteś w tym co robisz. Dlatego każdemu z wymienionych kanałów serdecznie dziękujemy. Niezależnie od tego, czy możecie liczyć na wynagrodzenie, dotację wiernych fanów czy uprawiacie swoisty wolontariat – wszyscy jesteście wielcy!

The following two tabs change content below.
Wieloletni fan Nintendo i Zeldy, grywa też na sprzęcie Sony. Gadżeciarz, wielbiciel Tindera. Jest wielkim fanem urządzeń Xiaomi i Huawei. Bardzo lubi promocje i możliwie jak najtańsze zakupy nowego sprzętu - #Cebuladeals to jeden z jego ulubionych tagów śledzonych w social mediach.

Dodaj komentarz i podziel się swoją opinią ;) Jest dla nas ważna!