Dostaliśmy jakiś czas temu pytanie, jak włączyć tryb mopowania w Roborock S6 (S65). Nie wiem jak Wy, ale ja po prostu zapinałem zbiornik z wodą i rozpoczynałem mopowanie. Wraz z ostatnią aktualizacją Xiaomi Home producent dodał jednak nowa opcję – Gentle Mode, który jest swego rodzaju trybem mopowania. W mojej recenzji Roborock S6 opcja ta nie była jeszcze dostępna, więc postanowiłem poświęcić osobny wpis samemu mopowaniu.

Jeśli poradnik przypadł Ci do gustu i sprawił nieco radości, to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czym jest Gentle Mode?

Gentle mode, jak jego nazwa wskazuje, jest trybem delikatnym. Odkurzacz działa na zdecydowanie niższych obrotach, generując przy tym mniej hałasu. Głośność w tym trybie można porównać do stanu, w którym Roborock S6 powraca do stacji ładowania po skończonym sprzątaniu w jednym ze standardowych trybów. Mogę też zakładać, że dzięki niższej mocy, w trybie mopowania będziemy mogli wyczyścić nieco większą powierzchnię bez potrzeby doładowania. Bardzo cieszy mnie fakt, że Xiaomi często udostępnia aktualizacje oprogramowania wzbogacając robota o nowe funkcje. Szkoda jednak, że tej opcji zabrakło w dniu premiery, od której minęło już kilka miesięcy.

Aktualizacja – Gentle Mode niedostępny!

Jak włączyć tryb mopowania?

Uwaga, w tym momencie wpis jest nieaktualny. Wraz z ostatnią aktualizacją Xiaomi Home z aplikacji wyleciał tryb mopowania (Gentle Mode). Aby rozpocząć mopowanie w Roborock S6 należy teraz po prostu podpiąć zbiornik z wodą i rozpocząć odkurzanie w dowolnym trybie. Dostałem odpowiedź z supportu, że obecnie opcja ta jest wyłączona “z pewnego powodu”. Osoba odpisująca na wiadomość ma przekazać temat przywrócenia trybu mopowania do odpowiedniego departamentu.

Poprzednie metody włączenia mopowania

Aby włączyć tryb mopowania w nowej wersji Mi Home wystarczy tylko rozwinąć menu Mode Settings na głównym ekranie aplikacji przedstawiającym mapę pomieszczenia i tam wybrać Gentle Mode. Po włączeniu tego trybu Roborock znacząco obniży swoje obroty i rozpocznie mopowanie pomieszczenia.

Na wszelki wypadek akapit niżej znajdziesz poradnik dla starszej wersji programu 🙂

Poradnik dla starszej wersji Mi Home

Po uruchomieniu Xiaomi Home wybieramy naszego Roborock S6, następnie rozwijamy menu w prawym górnym rogu (trzy kropki) i przechodzimy do Vacuum settings. Tam włączamy Gentle mode i wracamy do ekranu przedstawiającego mapę pomieszczeń. Klikamy na rozwijane menu z prędkością odkurzania i wybieramy Gentle. Aplikacja poinformuje nas, że Gentle mode znacząco zmniejsza moc ssania, a po zakończeniu sprzątania w tym trybie powróci do poprzedniego, wcześniej wybranego trybu. Uwaga – w moim przypadku tryb ten faktycznie działał dopiero w momencie, gdy uruchomiłem odkurzacz w jednym z normalnych trybów, a następnie podczas jego pracy włączałem Gentle mode z rozwijanego menu. Poradnik ze zdjęciami krok po kroku znajduje się poniżej:

Czy w Gentle Mode można odkurzać?

Można. Muszę przyznać, że nawet w tym trybie Roborock S6 radzi sobie całkiem nieźle ze zbieraniem nieczystości. W ramach testu rozsypałem na panelach garść drobnoziarnistego kociego żwirku i w większości został zebrany. Jest to jednak sytuacja rzadko występująca “w naturze”. Typowe, codzienne zabrudzenia, takie jak pojedyncze kawałki żwirku, kurz i kocią sierść zbiera bez problemów. Mogę zatem uznać, że tryb mopowania nada się również do sprzątania. Z cięższymi zabrudzeniami będzie miał problemy i istnieje ryzyko, że jakiś paproch pozostanie na podłodze. Xiaomi, kocham Cię.