Premiera PlayStation 5 już za nami. Wielu z was ma konsolę w domu i co tu dużo pisać. Pierwsza rewizja sprzętowa ma kilka wad produkcyjnych, software również potrafi się wysypać w kilku momentach. W tym wpisie opiszę, jak pozbyć cię uciążliwego hałasowania systemu chłodzenia w PlayStation 5. Poradnik nie jest uniwersalny i przedstawia sposób na eliminację jednej z przyczyn głośnego terkotania wentylatora konsoli. Winna jest… naklejka. Zobacz jak pozbyć się problemu głośnej PS5 bez utraty gwarancji!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak zdjąć zewnętrzną (białą) obudowę PS5,
  • jak naprawić wentylator bez utraty gwarancji,
  • jak pozbyć się problemu z hałasującym wentylatorem,
  • jak pozbyć się kurzu z układu chłodzenia PS5.

Jeśli poradnik przypadł Ci do gustu i sprawił nieco radości, to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak zdjąć obudowę (faceplate) PS5?

W celu zdjęcia faceplate (obudowy) PS5 wyłącz konsolę i odłącz ją od wszystkich kabli. Następnie zdemontuj podstawkę i połóż sprzęt na stabilnym podłożu. Polecam podłożyć sobie karton lub materiał. Szkoda, gdyby obudowa porysowała się od jakiejś drobiny pozostawionej na stole. Bardziej wprawni mogą sobie położyć PS5 po prostu na kolanach ;] Wasz wybór!

PlayStation 5 posiada dwa białe panele, które zdejmuje się w dokładnie taki sam sposób.

  • Strona A z widocznym logo PS – za nią schowane są otwory zbierające kurz. Warto będzie co jakiś czas zajrzeć tam i po prostu odkurzyć. Strzelam, że raz na pół roku powinno wystarczyć. Proces demontażu obudowy polega na podważeniu rogu z widocznym logo PS i przesunięciu całości w dół. Obudowa wyskoczy wtedy z zatrzasków i zobaczycie wentylator oraz otwory zbierające kurz. UWAGA! Nie trzeba zdejmować tej części obudowy w celu naprawy hałasującego wentylatora!
  • Strona B od strony napędu BD – to ta część obudowy, do której montuje się podstawkę w wersji horyzontalnej. Za nią znajduje się slot na dysk M2 NVME (nie jest jeszcze aktywny! Nie instaluj tam JESZCZE dysków!), śruby mocujące wentylator oraz plomba gwarancyjna (nie zniszcz jej!). Proces demontażu wygląda analogicznie do Strony A. Podważamy róg obudowy i przesuwamy w dół.

Aby wyciągnąć plastikową kratkę obudowy PS5, wystarczy podnieść ją w środkowej części. Wkładając ją z powrotem, włóż najpierw oba jej końce w obudowę konsoli i następnie wepchnij całość w zatrzaski.

Jak naprawić hałasujący wentylator w PS5?

Naprawa hałasującego wentylatora w PS5 to prosty zabieg. Kiedy uporasz się już ze zdjęciem obudowy, możesz w końcu dobrać się do wentylatora (turbina). Do jego odkręcenia potrzebujesz bita Torx Security T8 (z dziurką). Po odkręceniu czterech śrub, zdejmij ochronny grill i wyjmij moduł wentylatora PS5. Uważaj na kabelek! Poniżej zdjęcie bita T8 oraz wykręconych śrubek obok ich miejsc montażowych – śrubki są różnej wielkości i mają różne gwinty, pamiętaj żeby wkręcić je w te same otwory, z których je wykręciłeś!

Kiedy wyjmiesz wentylator, rozejrzyj się dobrze wewnątrz konsoli. Od strony wytłoczonego napisu „WARNING” może wystawać biała naklejka, o którą ocierają się łopatki wentylatora. Wystarczy ją uciąć na równo z obudową i to powinno naprawić problem z terkoczącym wentylatorem.

Skąd ta naklejka? Otóż w procesie montażu konsoli pełni funkcję mocowania jednej z tasiemek podłączeniowych wewnątrz konsoli. Nieuważny monter nakleił ją nieco niechlujnie i tak powstał problem głośnego działania wentylatora PS5.

To wszystko! Teraz wystarczy zmontować konsolę, podłączyć do prądy, TV i cieszyć się graniem we względnej ciszy.

Inne przyczyny hałasowania wentylatora PlayStation 5

Prócz wymienionej powyżej naklejki, innym źródłem hałasowania (terkotanie, wycie, itp) jest wentylator (turbina) sam w sobie. Sony na potrzeby montażu konsol PlayStation 5, stosuje wentylatory od co najmniej dwóch różnych dostawców. Wentylatory różnią się na pierwszy rzut oka kosmetycznie, ale diabeł tkwi w szczegółach, a dokładniej w ilości łopatek wentylatora. Jednostki wyposażone w więcej łopatek obracają się wolniej, przy wyższej wydajności (przepływ powietrza), stąd głośniejsza praca wentylatora z mniejszą ilością łopatek, który obraca się szybciej.

Czy warto reklamować głośne PlayStation 5?

Honorowanie gwarancji na zbyt głośne PlayStation 5, jak najbardziej wchodzi w grę. Pytanie czy warto czekać na wymianę? To już zależy od was.