Jako że kwarantanna społeczna trwa w najlepsze i w najbliższych dniach raczej nie będziemy mogli wychodzić z domów, każdy z nas stara się zająć czymś myśli, aby nie zwariować od siedzenia w zamknięciu. Może to być nadrabianie zaległości, jeżeli chodzi o gry, seriale czy też książki. Jako że Paweł ostatnio opublikował listę gier, które poleca na czas kwarantanny, ja postanowiłem przygotować zestawienie kilku książek, które moim zdaniem warto przeczytać, a których część z Was może nie znać: 

1. Archiwum Burzowego ŚwiatłaDroga Królów – Brandon Sanderson 

Moje odkrycie ostatnich lat, jeżeli chodzi o fantastykę. Brandon Sanderson jest pisarzem niezwykle płodnym, jednak dotychczas nie było mi po drodze z wydawanymi przez niego pozycjami. Do czasu, aż w moje ręce trafiła Droga Królów, czyli pierwszy tom serii Archiwum Burzowego Światła. Dotychczas wyszły trzy tomy tego cyklu (u nas cztery, bowiem rodzimy wydawca podzielił ostatni tom na dwie części) i jestem nim absolutnie zachwycony. Mroczne fantasy pełne magii, polityki i wielkich wojen. Ciekawi, pełnowymiarowi bohaterowie, twisty fabularne i wyjątkowo rozbudowany i przemyślany świat. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla fanów gatunku. W planach jest aż 10 książek z tej serii, jednak w odróżnieniu od Pieśni Lodu i Ognia George’a R.R. Martina, tu nie musicie się martwić, czy dożyjecie kolejnej części, ponieważ Brandon Sanderson bardzo regularnie wydaje kolejne tomy, a o swoich planach i postępach szczegółowo informuje fanów.


2. Orły Imperium –  Simon Scarrow 

Coś dla miłośników starożytnego Rzymu. Wciągająca i pełna intryg opowieść o przygodach dwóch legionistów – Macro i Katona, umiejscowiona w czasie inwazji Rzymu na Brytanię. Główni bohaterowie są oczywiście postaciami fikcyjnymi, jednak w trakcie opowieści przewinie się bardzo dużo postaci historycznych. Scarrow w niezwykle barwny i wciągający sposób przedstawia trudy życia rzymskiego legionisty, okraszając to masą humoru i niezwykle poplątanymi przygodami, które przeżywają protagoniści. Pomimo że mamy tu do czynienia z powieścią typowo przygodową, autor bardzo wiernie zapisom historycznym oddaje sposób funkcjonowaniu rzymskiej armii. Cykl liczy już kilkanaście książek i polecam sprawdzić go każdemu, kogo tego typu klimaty interesują. 


3. W głębi lasu – Harlan Coben 

Pierwsza książka Cobena, z którą miałem styczność i jednocześnie w mojej opinii najlepsza. Amerykański pisarz jak mało kto potrafi budować napięcie i zaskakiwać zwrotami akcji. Dosłownie od pierwszych stron powieści rzucani jesteśmy w wir akcji i tajemnic. W głębi lasu mogłoby być także przykładem, jak skonstruowany powinien być kryminał. Perfekcyjnie rozplanowana intryga i stopniowe podsuwanie czytelnikowi wskazówek i odpowiedzi, sprawiają, że ciężko się od książki oderwać. Z każdą stroną towarzyszy nam uczucie, że już zaraz, za momencik, poznamy odpowiedzi na wszystkie dręczące nas pytania, a tajemnice i losy bohaterów się wyjaśnią. I wtedy nadchodzi końcówka książki. Czytaniu kilkunastu końcowych stron początkowo może towarzyszyć nawet leciutkie rozczarowanie. Ot, intryga się kończy, wszystkie tajemnice zostały wyjaśnione, sporą część odpowiedzi można było nawet przewidzieć kilkadziesiąt stron wcześniej. Wszystkie te uczucia znikają, kiedy dobrniemy do ostatniego zdania powieści. Coben jak mało który autor potrafi oszukać czytelnika i na dosłownie kilku ostatnich stronach wywrócić do góry nogami wszystko, co wcześniej uważaliśmy za pewnik. I właśnie za tą umiejętność wprowadzenia w błąd i trzymania ukrytych kart aż do ostatnich akapitów tak Cobena cenię. Warto tu także nadmienić, że w naszym kraju powstaje ekranizacja tej książki, przygotowywana dla Netflixa. 


4. Paragraf 22 – Joseph Heller 

Coś dla miłośników czarnego humoru. Mamy tu do czynienia z groteską, która w genialny sposób przedstawia bezsens wojny i absurdy funkcjonowania armii. Książka, mimo że generalnie skupia się na czymś smutnym, to przepełniona jest taką dawką absurdalnego humoru, że ciężko jest się w trakcie jej czytania nie śmiać. Jednocześnie jest to lektura mądra i pod toną absurdu przedstawia bardzo smutny obraz świata i losu głównych bohaterów. Tych natomiast bardzo łatwo polubić, mimo że nie zawsze są postaciami pozytywnymi. Jeżeli komuś przypadnie do gustu ta lektura, to polecam również zapoznać się z serialem na jej podstawie, stworzonym przez HBO. 


5. SapiensYuval Noah Harari

Coś dla tych, których jara antropologia. Książka, która przedstawia drogę, jaką przeszliśmy jako gatunek od małp będących na dnie łańcucha pokarmowego do w pewnym sensie bogów, którzy opanowali cały świat. Książka skupia się na przemianach biologicznych i społecznych oraz wszelkich rewolucjach, które doprowadziły nasz gatunek do miejsca, w którym jesteśmy teraz. Autor w bardzo przystępny sposób przedstawia zarówno naukowe fakty, jak i własne przemyślenia. Skupia się zarówno na dobrych, jak i na złych stronach naszego gatunku, pokazując, do jakich okrucieństw jesteśmy zdolni. Z pewnością jest to lektura skłaniająca do przemyśleń, inteligentna i momentami poruszająca. Jeżeli kogoś interesuje historia ludzkości, jest to zdecydowanie książka dla niego. 


Oczywiście książki godne polecenia mógłbym wymieniać jeszcze długo, jednak powyższa 5 to pierwsze tytuły, które przyszły mi na myśl, a które jednocześnie nie są w naszym kraju tak bardzo popularne jak np. Wiedźmin czy Władca Pierścieni. Mnie osobiście ostatnie tygodnie pozwoliły nadrobić kilka zaległości, wreszcie zapoznałem się z „Cyklem Inkwizytorskim” Jacka Piekary, który także niesamowicie mi się spodobał. W komentarzach dajcie znać, co Wam ostatnio udało się przeczytać albo jakie książki sami możecie polecić.