Jeśli nie wymieniasz laptopa co sezon lub ledwo po skończonym okresie gwarancji, to prędzej czy później pojawiać się będą oznaki zużytej baterii. Wymiana baterii w Macbook Air 13′ jest bardzo prosta, a w tym poradniku pokażę wam, jak krok po kroku, wymienić baterię na nową (oryginał lub zamiennik). Przy okazji dowiecie się jak zadbać o żywotność baterii – czyli nauczycie się na moich błędach czego nie robić.

zewnętrzna klapa macbook air 13

Jeśli poradnik przypadł Ci do gustu i sprawił nieco radości, to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oznaki zużytej baterii w Macbooku Air

Pierwszą oznaką zużytej baterii jest komunikat systemu Mac OS o konieczności wizyty w serwisie. Zwykle bateria jest wtedy jeszcze całkiem sprawna i spokojnie można jej używać przez kilka miesięcy. Przy czym z miesiąca na miesiąc będzie coraz gorzej! Do momentu, kiedy wasz Mac będzie praktycznie niezdatny do użytku. Dzieje się tak w przypadku całkowitej degradacji pojemności baterii – system wyświetla wtedy zerowy stan ogniwa i nawet go nie próbuje ładować. Niestety Apple zadbało o to, aby w tym czasie zareagować i wymienić baterię – system ogranicza wtedy zegar procesora, a system niemiłosiernie zwalnia. Mój Macbook Air był wtedy praktycznie niezdatny do efektywnej pracy.

ekran macbook air 13 i widok uszkodzonej baterii

Serwis czy samodzielna wymiana baterii?

Oczywiście to zależy od was, choć zachęcam do samodzielnej wymiany baterii w Macbook Air 13′ ze względów ekonomicznych. Oficjalny serwis zażyczy sobie worek złota (około 1000PLN), a samodzielna wymiana to raptem koszt dobrego zamiennika + kilkanaście minut pracy.

Pamiętajcie, aby nie kupować najtańszych baterii – są to zwykle ogniwa z tej samej fabryki, co oryginalne, ale takie, które nie przeszły kontroli jakości i ktoś po prostu sprzedaje je pod innym brandem. No to co? Zaczynamy? Aha, pamiętaj żeby nie instalować baterii, która ledwo co trafiła do domu np. z paczkomatu, czy z rąk kuriera. Daj jej kilka godzin, aby osiągnęła temperaturę pokojową. Teraz możesz zaczynać ;]

Wymiana baterii Macbook Air 13′ 2015

bateria do macbook air 13

Potrzebny czas: 30 minut

Co potrzebujesz do wymiany baterii w Macbook Air?
– Nowa bateria – ja posłużyłem się polską marką GreenCell, koszt około 230PLN. W Macbook Air 13′ 2015 stosuje się ogniwo o oznaczeniu A1496, które znajdziecie w Air-ach 13′ od 2010 do 2017 roku.
– Bit/śrubokręt pentalobe, rozmiar P5 – GreenCell dodaje do zestawu!
– opcjonalnie – plastikowy otwieracz do elektroniki (popularne zestawy do telefnów).

 1. Przygotowanie do wymiany baterii w Macbook Air 13′ 2015

  W pierwszej kolejności wyłącz komputer – ikonka jabłka w lewym górnym rogu i polecenie „Wyłącz…”. Następnie odłącz komputer od zasilania.

 2. Otwarcie obudowy Macbook Air 13′ 2015

  Do otwarcia obudowy Macbooka potrzebujesz bita/śrubokręta pentalobe o rozmiarze P5. Bity tego typu coraz częściej dodawane są do uniwersalnych zestawów. W przypadku zamiennika baterii GreenCell producent dorzucił śrubokręt do zestawu.
  Odwracasz Maca i wykręcasz wszystkie widoczne śrubki – 10 szt. Pamiętaj, że dwie znajdujące się blisko oznaczeń modelu i CE mają inny rozmiar! Kolejna uwaga – pod stopkami nie ma śrubek, nie szukaj ich tam!

 3. Zdjęcie obudowy

  Po odkręceniu śrubek pozostaje tylko zdjąć obudowę. Pamiętaj, nic na siłę! Delikatnie podważ obudowę z kilku stron – idealnie nada się do tego stara karta kredytowa lub plastikowy otwieracz do obudów telefonów. Kiedy uporasz się z panelem obudowy, twoim oczom ukaże się wnętrze komputera.

 4. Odłączenie baterii od PCB

  W tym momencie zalecam w pierwszej kolejności odłączyć starą baterię od płyty głównej. Oby to zrobić, po prostu pociągnij za plastikowy języczek wtyczki (w kierunku baterii).

 5. Wyjęcie baterii z obudowy Macbooka

  Kolejnym krokiem jest wyjęcie baterii. W tym celu musisz wykręcić kolejnych 5 śrubek (3 dłuższe i 2 krótsze) – po raz kolejny użyj w tym celu bita pentalobe P5. Kiedy już wykręcisz śrubki, możesz bez przeszkód wyjąć baterię.

 6. Instalacja nowej baterii

  Zamiennik baterii GreenCell ma taki sam rozmiar i według producenta użyto w nim ogniw tego samego typu (ATL), co w oryginale. Pasuje idealnie i pozostaje już tylko przykręcić śrubki oraz podłączyć konektor baterii. Następnie złóż obudowę i również przykręć jej śrubki.

 7. Pierwsze uruchomienie Macbook Air 13′ 2015 po wymianie baterii

  Szczerze? Tutaj nie ma konkretnych zasad. Ja uruchomiłem komputer od razu, zalogowałem się do systemu i dopiero wtedy podłączyłem ładowarkę. Od tego momentu używam Maca „normalnie”. Uwaga! Świeżo zainstalowana bateria jest załadowana do około 40-60%. Producenci robią tak dlatego, bo właśnie przy takich wartościach powinno się magazynować/składować ogniwa, aby nie traciły pojemności w czasie.

 8. (OPCJONALNIE) Naprawa złej godziny i daty

  Może się zdarzyć, że wasz Macbook po wymianie baterii będzie pokazywać złą datę/godzinę i mimo podłączenia do Internetu nie będzie wczytywać poprawnej Aby to naprawić wejdź w: Ikonka Jabłka -> Preferencje systemowe -> Data i Czas -> Kliknij w „kłódkę” -> Wpisz hasło systemowe -> odznacz i zaznacz opcję ustawiania daty automatycznie. To powinno pomóc.

Porady na przyszłość – czego nie robić?

W tym momencie opiszę wam na własnym przykładzie, czego nie robić, aby bateria działała jak najdłużej. Po pierwsze, nie używajcie zamienników ładowarek lub ładowarek oryginalnych, które nie są przeznaczone do waszego sprzętu. Ja popełniłem oba te błędy i po prostu zajechałem moją baterię. Tak, używałem taniego chińskiego zamiennika ładowarki, a kiedy wysiadł… używałem oryginalnej ładowarki MagSafe w wersji 4pin z przelotką na MagSafe 2. Mimo iż działało, to kilka miesięcy takiej pracy doszczętnie zdegradowało moją baterię.

Jeśli chodzi o kulturę samego ładowania i używania, liczenie cykli baterii, etc., w tym temacie jest wiele opinii na forach internetowych dotyczących Apple – konkluzja jest jedna: po prostu używajcie jak wam wygodnie. Komputer to narzędzie, nie zwierzątko, które trzeba karmić czy wyprowadzać na spacer.


Jeśli przeglądasz naszego bloga na telefonie, a chciałbyś zadać pytanie, wyjdź z wersji mobilnej poprzez kliknięcie w „Exit mobile version” na samym dole strony. Wówczas dostępna będzie sekcja komentarzy.