Gdy cofam się pamięcią do czasów mojego stosunkowo wczesnego gamingu, przypominam sobie kilka gier rajdowych, w które grałem z uporem maniaka. Jedną z nich był wydany w 2000 roku Screamer 4×4. I o ile nie kręci mnie uczestnictwo w prawdziwych rajdach, o tyle w tych wirtualnych – jak najbardziej! Krakowskie studio Nano Games szykuje symulator, który z pewnością zainteresuje wielu fanów off-roadu i ciężkich maszyn. Heavy Duty Challenge zapowiada się… bardzo dobrze. O grze miałem okazję porozmawiać z Łukaszem Pleśniarowiczem, Lead Game Designerem Nano Games.

Kilka słów o Europa Truck Trial

Gra posiada licencję Europa Truck Trial – istniejących od ponad 30 lat zawodów ciężkich off-roadowych maszyn. W rajdach kierowcy pokonują bardzo wymagające sekcje oznaczane słupkami, a o zwycięstwie decyduje precyzja, nie czas przejazdu. Czyli zwycięża ten, kto popełni najmniej błędów! Każdy przejazd jest prawdziwą walką z trudnym terenem i trudną do opanowania ciężarówką. Zawody organizowane są w parkach off-roadowych i kamieniołomach, a przykładowe przejazdy możecie obejrzeć np. w tym filmie:

Autorzy przy użyciu fotogrametrii przeniosą do świata wirtualnego 5 rzeczywistych tras. Dzięki współpracy z ETT mogli m.in. odwiedzić czynne kamieniołomy, ponadto zarówno sami organizatorzy rajdów, jak i uczestniczący w nich kierowcy, dzielą się swoimi doświadczeniami, wiedzą oraz odczuciami podczas ogrywania testowych wersji gry. Pomoc profesjonalistów jest nieoceniona w grze nastawionej na maksymalny realizm, wszak każdy pojazd prowadzi się inaczej, posiada swoje unikalne cechy i charakterek. Do dyspozycji graczy oddanych zostanie 12 maszyn prawdziwych ekip startujących w zawodach.

W rozmowie porozmawialiśmy m.in. o samych rajdach, procesie produkcji i problemach, z jakimi musi się mierzyć game designer podczas przenoszenia realnej trasy do świata wirtualnego. Łukasz opowiedział również o tym, jak COVID-19 wpłynął na kalendarz rozgrywek. W skrócie – póki co wszystkie rajdy są wstrzymane, jednak organizatorzy nie pozostają bierni i udostępniają mnóstwo archiwalnych materiałów z rajdów. Znajdziecie je na stronie Europa Track Trial oraz oficjalnym fanpage organizacji.

Gra zostanie wydana w przyszłym roku na PC, a wszystkie aktualne informacje znajdziecie na platformie Steam oraz oficjalnych kontach na Instagramie i Facebooku. Jest też dobra wiadomość dla konsolowców – Nano Games planuje wydać port Heavy Duty Challange na Xboxa i Playstation! Bardzo mnie to cieszy i nie mogę się doczekać, aż będę mógł zagrać na mojej plejce <3

Na koniec jeszcze jeden materiał, który może Was zainteresować. Doskonale znana wśród fanów off-roadu ekipa Terenwizji przygotowała bardzo fajny reportaż z zawodów organizowanych u naszych południowych sąsiadów:

Więcej?

To nie pierwszy wywiad z deweloperem jaki pojawił się na naszych lamach. Poprzednio mogliście posłuchać jak Maciej Izworski (ówcześnie z IMGN.pro) opowiada o gamedesignie, crunchu i ogolnie pracy w gamedevie.

Przypominamy, że możecie nas śledzić w mediach społecznościowych, do których linki znajdziecie w stopce, oraz – jeśli chcecie – możecie też wpaść na nasz kanał Discord i po prostu z nami porozmawiać 😉