Od jakiegoś czasu sprawa z usługami Google się unormowała i burza wokół Huawei nieco ucichła. Mimo to na forach(czy to w prywatnych wiadomościach do mnie) przewijają się wciąż te same pytania. Postanowiłem, że zbiorę cześć w nich i odpowiem w formie krótkiego FAQ. Mam nadzieję, że  chociaż część wątpliwości w ten sposób zostanie rozwiania.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Czemu jest z tym wszystkim taki problem?!?
  • Metodach obejścia braku wgrania usług Google i o ich plusach i minusach

Jeśli poradnik przypadł Ci do gustu i sprawił nieco radości, to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

1. Czy da się zrootować telefony Huawei’a?

Według 99% tekstów w Internecie tak. Szkopuł w tym, że większość takich publikacji ma się jak pięść do oka, nosa czy jakiejkolwiek części ciała. Jeżeli oczekujecie swobody w modyfikacjach softu to smartphony Huawei’a są jednym z najgorszych możliwych wyborów. Nie jestem wybitnym znawcą, ale na forum XDA Developers ostatni pełny wątek w kwestii rootowania/odblokowywania bootloadera zakończył się na P20 Pro. Troszkę daje nam to do myślenia. Niestety, Huawei od jakiegoś czasu blokuje zdejmowanie blokady OEM w opcjach deweloperskich znacząco podcinając skrzydła większości modyfikacji. Najbardziej odczuwalny jest brak możliwości wgrywania custom roomów (Pixel Experience, Lineage OS). Z powyższych powodów również korzystanie z składników MicroG jest dość ograniczone.

 Nie twierdzę, że nic się nie da zrobić. Jeżeli jednak natraficie na poradnik typu „How to Root” odnośnie serii P40 lub nowszych modeli i jedną z porad jest tekst typu  „zdejmij blokadę OEM”, to dajcie sobie spokój z tym tekstem. To zwykły crt+c, crt+v z starszych poradników podchodzące w obecnych czasach pod Fake news. Zwykła, bezczelna pożywka dla SEO.

Teoretycznie dostawałem informacje, że za pomocą programu DC Unlocker da się coś więcej zdziałać w tej materii. Osobiście ciężko mi się wypowiedzieć na ten temat. Filmy na YT są dość szemrane, a uzyskanie potrzebnego kodu ponoć płatne. Jeżeli chcecie coś poczytać na ten temat, to odsyłam w to miejsce: https://www.xda-developers.com/huawei-honor-unlock-bootloader-fee/

2. Które Huawei mają jeszcze usługi Google, a które już nie?

Przypominam, że ostatnim modelem oficjalnie wspierającym usługi Google jest P30 Pro. Co prawda w 2020 roku ukazał się P30 Pro New Edition ale to tak naprawdę stary model po lekkim liftingu, dlatego mógł być jeszcze sprzedawany z takowymi usługami. Ban obowiązuje od modelu Mate 30 Pro, który u nas debiutował pod koniec 2019 roku. Jak ten czas szybko leci.

Dziwne, że pomimo iż w Internecie nie brakuje na ten temat informacji, to ludzie wciąż zadają to pytanie. Ba! Nawet głowią się, jak wgrać takowe usługi na model z serii… P20.

3.  Jakie mamy metody wgrania usług Google na telefony Huawei?

Furtek na obejście problemu mamy kilka, wiec na szybko opiszę większość obecnie obowiązujących, z różnym skutkiem stosowanych:

3.1 Wgranie usług metodą VMOS

W skrócie – VMOS jest Emulatorem Androida opartym na wersji 7.1 (mamy też do wyboru Androida 5). Taką też zmodyfikowaną wersję możemy odpalić na swoim smartphonie. Można powiedzieć, że mamy wtedy dwa systemy w jednym, z czego drugi (VMOS) działa w tle. Plusem jest stosunkowa łatwa instalacja. Również wiele podstawowych aplikacji wymagających usług Google w mniejszym, większym stopniu (dysk Google, zdjęcia Google, gmail, sklep play, Lidl Plus) działała przez takowe środowisko bez zająknięcia. Problemem jest natomiast, że przez to, że działa nam drugi system w tle, będziemy mieć zwiększony pobór akumulatora. Wiele opcji (jak rootowanie) jest dodatkowo płatne, a słabsze modele (Y5P, Y6P) mogą mieć problem z płynną obsługą tego środowiska z racji tego, iż ich wydajność jest dość ograniczona. Poza tym gry potrzebujące naszej lokalizacji mogą mieć problem z działaniem (Pokemon Go).

3.2 Wgranie usług metodą Google Space/Dual Space

W tym przypadku mamy do czynienia z dość świeżym tworem umożliwiającym w łatwy, przystępny sposób instalację kilku podstawowych aplikacji jak Sklep Play, YT, itd. Powinno zadziałać z każdym modelem (nawet z wydajnościowymi kartoflami). Nie mam jak przetestować tego sposobu (PRO TIP – NIE MAM JUŻ P40 LITE), aczkolwiek z tego, co zauważyłem, to nie wszystko w ten sposób da się odpalić. Prosiłbym o Info zwrotne czy LIDL Plus, Google Drive itd. działają.

Edit: Ludzie zgłaszają, że jest problem z działaniem sklepu Play

https://www.youtube.com/watch?v=ooxk-_bx-Bs

3.3 Wgranie usług metodą Googlefier

Obecnie chyba najbardziej kompletna i znana metoda(link do takowej), dlatego postaram się ją nieco bardziej opisać w kolejnych podpunktach. M.in. przez to w porównaniu do wcześniej wymienionych jest najtrudniejsza i obwarowania wieloma obostrzeniami. Nie dość, że nie można instalacji wykonać na każdym telefonie, to jeszcze ważna jest wersja EMUI, jaką mamy na smartphonie. Jeżeli się do tego ostatniego punktu nie zastosujecie, to na etapie instalacji programu IZ play (chiński program) możecie być niemal pewni, że proces się zatrzyma. Wyskoczą wam chińskie znaczki, wszystko się zatrzyma i nie ruszy dalej. Poniżej zamieszczam informacje, które mogą się wam przydać.

Trzeba było na moment zakosić telefon mamie 😀

4. Na których modelach Huawei można zainstalować Googlefier?

Mate 30 Pro, Mate XS, MateT8, P40 Lite E, P40 Lite, P40, P40Pro

5. Na których modelach Huawei NIE można zainstalować Googlefier?

Y5p, Y6p, P40 Lite 5G,  Mate 40 Pro, P Smart 2021 i każdy nowszy telefon

6. Wersja EMUI wymagana do instalacji Googlefier

Zasada jest prosta – im niższy soft, tym lepiej, ale oparty na Androidzie 10. Tutaj właściciele P40 Lite E mogą mieć zagwozdkę, gdyż ten telefon bazowo miał Androidzie 9 i później aktualizowany do wersji 10.  Z tego też powodu mają bardzo wąski zakres w doborze oprogramowania, żeby nie był za stary ani też „za nowy”. Poniżej lista softów użytkowników forum xda, zgłaszających na jakim sofcie udało im się przeprowadzić instalację:

P40 Lite/Nova 7i – 10.1.0.236
P40 Lite E/Y7p – 10.1.0.121
P40 10.1.0.121
P40 Pro 10.1.0.131

Bierzcie te dane z przymrużeniem oka i wielką ostrożnością. Niestety nie mam nigdzie wypisanych Mate’ów. Wszelkie informacje na temat softów były tutaj. Teraz ciężko się do nich dostać (u mnie nie wyświetla grafik).

7. Jak zrobić downgrade emui?

Koniecznie musisz obniżyć software? Jak masz szczęście, to wystarczy zainstalować Hisuite, podpiąć telefon do komputera. Niestety, life is brutal and full of zasadzkas i przeważnie trzeba bawić się z tym na piechotę. Na szczęście na kanale YT System Hacks są opisane w przystępny sposób kilka sposobów.

8. Błędy, problemy, glitche

Gdzieś tak od końca września, początkiem października 2021 niektóre osoby zgłaszają, że usługi google przestają działać. Ponoć poniższy filmik pomaga w takich przypadkach:

Niezależnie od obranej metody aplikacja McDonalda zawsze sugeruje, że mamy zrootowany telefon. Pewnie myślą, że będziecie sobie generować kupony za 0 zł 😉

Poza tym może być problem z aplikacjami bliźniaczymi. W Googlefierze powiadomienia push tez nie będą działać i koniecznie będzie dodatkowa naprawa. W Tym przypadku odsyłam do osobnego materiału, który dodatkowo nieco zaktualizowałem.

Przypominam także, płatności zbliżeniowe w Google Pay nie będą możliwe, tak samo jak w niektórych bankach. W tej kwestii się nie wypowiem, jednak jeżeli chodzi o aplikację IKO to nie było z takową w tej kwestii problemu.

Poza tym po wykonaniu instalacji usług Googlefierem NIE ZMIENIAMY PÓŻNIEJ HASŁA DO KONTA GOOGLE!!!. No chyba, że chcecie sobie utrudnić życie i na nowo instalować sobie usługi 😉 W ostateczności spróbujcie skorzystać z tego filmu. Może coś wam pomoże

9. Czy te metody będą nam działać nawet po aktualizacji EMUI?

W kwestii VMOSa oraz Dual Space byłbym raczej spokojny, a nawet jeśli, to instalacja tymi metodami nie wymaga stawania na głowie. Bardziej bym się bał przy okazji Googlefiera. Ludzie niby zgłaszają, że po przejściu na EMUI 11 dalej im ta metoda działa, aczkolwiek nie brakowało zgłoszeń, że po niektórych aktualizacjach coś zaczęło się sypać. Także zalecałbym ostrożność.

10. Kiedy i czy Huawei P40 Lite otrzyma aktualizację do EMUI 11?

Nie mam pojęcia, ale raczej bym nie liczył na taki luksus. Kryteria doboru modeli do aktualizacji w Huawei jest dość zastanawiający. Wyżej cenią dwu, trzy letnie flagowce a niżeli roczne średniaki. Wersje Lite w kwestii nowych EMUI zawsze raczej były olewane. Może z racji zawirowań z googlem, Huawei tym razem nie pokpi mniej zamożnych użytkowników. Na razie brak oficjalnego stanowiska. https://consumer.huawei.com/en/community/details/topicId_140106/

PS: Pamiętajcie, że P40 Lite w większości regionów nosi inną nazwę (Nova7i)

Podsumowań czas

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, to jest pewnie prawdopodobieństwo, że tekst będzie aktualizowany. Liczę bardzo, że osoby siedząca w temacie hakowania Huawei coś mi podpowiedzą i ewentualnie wypunktują błędy. Szczególnie tych merytoryczne. Jestem za szerzeniem „prawilnych informacji” 🙂