Twój pad od Xboxa pojechał do serwisu, a chciałbyś ukończyć grę? Żaden problem, w tym poradniku opiszę, w jaki sposób podłączyć pada od PS4 (DualShock 4) lub PS5 (DualSense) do konsoli Xbox Series X lub Series S. To bardzo proste – musisz po prostu sparować swojego pada z telefonem, a następnie uruchomić grę zdalną. Telefon odkładasz w kąt, a grasz sobie na telewizorze. Sprawdź, jak krok po kroku to zrobić!

dual shock 4

Zobacz też!

Poradnik – Emulatory na Xbox Series S|X. Zagraj w setki gier na jednej konsoli 😉

Xbox i DS4? To możliwe!

Do stworzenia tego poradnika zmusiła mnie awaria mojego oryginalnego pada od Xboxa Series X. Po miesiącu zaczął mi się zacinać przycisk B, w związku z czym postanowiłem go wymienić. Wymaga to wysłania pada do Frankfurtu… Szkoda, żeby konsola stała nieużywana przez ten czas, więc zacząłem się zastanawiać, czy jest dostępna jakaś alternatywa.

Jeśli poradnik przypadł Ci do gustu i sprawił nieco radości, to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Istnieje co prawda możliwość kontrolowania konsoli przy pomocy dotyku w aplikacji Xbox na telefony, ale nie jest to zbyt wygodne. Pomyślałem, że skoro istnieje możliwość sparowania pada od PS4 z telefonem, to być może poprzez grę zdalną będę w stanie kontrolować konsolę przy pomocy Dual Shocka 4 w aplikacji Xbox. I tak się stało, to działa! Tę metodę sprawdzałem na telefonie z Androidem 10. Na iOS też powinno działać. Ba, powinno działać z dowolnym padem, który da się połączyć do telefonu poprzez bluetooth.


Przygotowania

Do podłączenia pada od PS4 potrzebujesz:

 • działającego DS4,
 • telefonu z Androidem 10/iOS 13 lub wyższym,
 • aplikacji Xbox,
 • podłączenia konsoli i telefonu do tej samej sieci.

Potrzebny czas: 10 minut

 1. Ściągnij aplikację Xbox

  Jeśli masz telefon z Androidem 10 lub iOS 13, ściągnij aplikację Xbox. Tylko te wersje systemów (lub wyższe) obsługują pada od Playstation. Zaloguj się na swoje konto Live i sparuj konsolę z aplikacją. Jeśli masz już sparowaną konsolę, to pomiń ten krok.
  Android
  iOS

 2. Włącz bluetooth w telefonie

  Ten sposób działa w oparciu o grę zdalną, więc musisz mieć aktywne połączenie bluetooth.

 3. Ustaw Dual Shocka 4 w tryb parowania

  Jednocześnie naciśnij i przytrzymaj przez kilka sekund guziki Share i PS Button. Trzymaj do momentu, aż pad zacznie migać.

 4. Włącz wyszukiwanie nowych urządzeń

  Weź do ręki telefon i wyszukaj nowe urządzenie bluetooth. DualShock 4 będzie widoczny jako Wireless Controller.
  parowanie bluetooth dual shock 4

 5. Uruchom aplikację Xbox na telefonie

  Uruchom aplikację Xbox i kliknij w symbol konsoli w prawym górnym rogu.
  aplikacja xbox na androida

 6. Włącz grę zdalną

  W otwartym menu wybierz opcję Otwórz zdalne sterowanie i poczekaj, aż konsola udostępni obraz na Twoim telefonie. Ładowanie zajmie od kilku do kilkunastu sekund.
  włączanie gry zdalnej na xbox series

 7. Odłóż telefon na bok i graj!

  Gdy zobaczysz, że możesz kontrolować konsolę na telefonie, spójrz na swój telewizor. Konsola będzie sterowana DualShockiem bez względu na to, gdzie oglądasz obraz. Pamiętaj, aby nie wyłączać ekranu telefonu, bo stracisz połączenie. Streamowanie może szybko opróżnić baterię, dlatego podepnij telefon do ładowarki, wycisz i połóż gdzieś z boku.

 8. Zadbaj o dobrą jakość połączenia

  Najlepiej będzie, gdy swoją konsolę podepniesz do routera kablem, a telefon będzie połączony z WiFi 5 GHz. Ja testowałem na telefonie połączonym do sieci WiFi 2,4 GHz – też dało się grać. Teoretycznie nawet przy połączeniu LTE powinno działać, ale może wystąpić ryzyko sporych opóźnień.

Jak podłączyć DualSense do Xboxa?

Podłączenie pada od PS5, DualSense, przebiega dokładnie tak samo, jak opisanego wyżej DualShock – musisz sparować go z telefonem. Jedyny problem, na jaki natrafił Paweł, to nieprawidłowe zmapowanie przycisków – np. potwierdzasz kwadratem, a nie X. Taki problem nie wystąpił w przypadku DS4 i nie wiem, czym jest spowodowany. Na ten moment chyba jedyną opcją jest zremapowanie guzików w osobnej aplikacji. Nie testowaliśmy tego, możecie dać znać w komentarzach, czy działa.

Co z input lagiem?

Input lag, czyli opóźnienie, będzie oczywiście większe, niż ma to miejsce przy normalnej obsłudze Xboxa przy użyciu oryginalnego pada sparowanego z konsolą. Nie jest to jednak różnica na tyle gigantyczna, aby uniemożliwiała rozgrywkę. Grałem swobodnie m.in. w Forzę Horizon 4, Wreckfest i PUBG. Hardkorowcy prawdopodobnie odczują różnicę, dlatego taką opcję zalecam do spokojnego pykania w niewymagające dużego refleksu tytuły. Lamię w PUBG tak czy siak, więc dla mnie bez różnicy. W Forzie nie miałem problemów, by upalać golfika trójkę na ręcznym.

Czy są jakieś problemy?

Są dwa minusy takiego połączenia. Po pierwsze, nie działają wibracje. Po drugie, nie będziesz słyszeć nic, jeśli podepniesz swoje słuchawki prosto do DS4. Musisz je podpiąć do telefonu. Wówczas, jeśli masz słabe Wi-Fi, mogą pojawiać się zniekształcenia dźwięku i nieprzyjemne pyknięcia. Przy podłączonym padzie od PS4 lepiej słuchać dźwięku prosto z telewizora. Poza tym wszystkie guziki funkcyjne działają bez problemów.

Podsumowując: nie jest to idealna metoda, ale dzięki niej w sytuacji awaryjnej będziesz mógł podłączyć kontroler od Playstation 4/5 do swojego Xboxa Series X lub S. Miłej zabawy i daj znać, jak to działa u Ciebie!

Sposób alternatywny – adapter Brook Gaming Wingman

Okej, tego sposobu nie testowałem, ale jeden z użytkowników forum PSX Extreme przetestował i działa. Do odpalenia DS4 musisz kupić PS3/PS4 to Xbox One Super Converter – Brook Gaming (brookaccessory.com) lub nowszą wersję Wingman XB – Brook Gaming (brookaccessory.com), która obsługuje też DS5. Wersja XB jest tą najlepiej wspieraną i kosztuje obecnie około 50 dolarów.