Moja historia z awaryjnymi kontrolerami do Xboxa Series X zaczęła się na początku marca – wówczas konsoli używałem od około miesiąca. Do momentu pisania aktualizacji tego tekstu (18/06/2021), mam już piątego pada. Poprzednie cztery ulegały usterce albo od razu, albo po około miesiącu. Uprzedzając ewentualne zarzuty – nie, kontrolery nie były upaprane resztkami jedzenia. Nie były zalane, nie były też przeze mnie uszkodzone fizycznie. Każdy z nich miał wadę fabryczną, a o sporej skali usterek padów do Xboxa Series X|S wskazują też dodatkowe źródła, które umieściłem w tekście. Rozsiądź się i poczytaj o moich perypetiach. Ku przestrodze!

Spis treści:

 1. pad z blokującym się B
 2. pad z blokującym się RT
 3. pad z blokującym się LT
 4. pad z BARDZO GŁOŚNĄ wibracją
 5. Jak zgłosić reklamację pada do Xboxa Series X?

Blokujące się przyciski A, B, X, Y

W padzie, który był dołączony do zestawu z konsolą, po miesiącu użytkowania zaczął się blokować przycisk B. Po prostu przestał odbijać, tak jakby w środku przyklejał się do czegoś. Kontrolera nigdy nie zalałem, był w stanie nienagannym. Chwila Googlowania i tak, to się zdarza. Już 5 lat temu (!) na YT został umieszczony poradnik, z którego można się dowiedzieć, co zrobić, gdy przycisk A, B, X lub Y zacznie się blokować. Trzeba wpuścić nieco alkoholu izopropylowego. Proste, ale krótkotrwałe rozwiązanie problemu.

Zerknąłem też na Reddita – po wpisaniu w szukajkę sticky lub stuck button pojawia się masa wpisów dotyczących zarówno kontrolera do Xbox One, jak i Xbox Series. Trochę siara. Zalogowałem się na moje konto Microsoft i tam przy pomocy chatbota zgłosiłem wymianę. Mail z nalepką UPS, wysyłka popsutego pada, po tygodniu dostałem fabrycznie nowy kontroler. Jakość obsługi nienaganna.

Podczas oczekiwania na nowego pada postanowiłem napisać poradnik o tym, jak podłączyć Dualshocka 4 do Xboxa Series X, by choć trochę pograć na konsoli. Nie jest to najwygodniejsze, ale da się.

Blokujący się RT

Po rozpakowaniu nowego kontrolera postanowiłem pograć z kumplami w Halo. Grało się cudownie, przez jakieś 3 godziny zabawy nie było problemów. Problem pojawił się jednak w momencie, gdy włączyłem Wreckfest. W momencie, gdy prawy spust (trigger, RT) trzymałem wciśnięty do oporu przez kilkanaście sekund, ten blokował się i odbijał z opóźnieniem. Znów odpalam Google, szukam i trafiam na odpowiedni poradnik. Jak poprzednio, tak i teraz, na Reddicie też jest masa wpisów dotyczących klejących się spustów w padach od Series i One. Ten problem znany jest od lat.

Umówmy się, rozłożenie rączki pada i przeczyszczenie gumowego odboju, do którego klei się RT, zajmie kilka minut. Jednak po to mam gwarancję, aby samemu się z tym nie bawić. A może przy okazji co popsuję, bo mam dwie lewe ręce? Albo będzie widać ślady mojej ingerencji i w przyszłości kolejna wymiana zostanie odrzucona?

Zalogowałem się na moje konto Microsoft, znalazłem numer na infolinię i awarię zgłosiłem człowiekowi. Mail z nalepką UPS, wysyłka popsutego pada, po tygodniu dostałem fabrycznie nowy kontroler. Jakość obsługi nienaganna.

Blokujący się LT i terkocząca wibracja

Przychodzi nowy kontroler! Szczęścia i radości co niemiara. Włączam Wreckfest, odpalam moją ulubioną arenę demolki, zaczynam kręcić bączki, a tu wibracja terkocze. No kur*a mać. RT nie klei, B nie klei, wibracja stuka. Po jakichś 20 minutach gry napisałem maila do Pana z supportu MS, bo prosił o feedback, gdy nowy kontroler dojdzie.

Dzień po wysłaniu maila wibracja przestała terkotać. Ja zupełnie nie rozumiem, z czego te kontrolery są zrobione, ale popsuło się samo i naprawiło się samo. Nadal jednak czułem, że jej kultura pracy jest nico inna niż w poprzednich dwóch egzemplarzach. Po kolejnym miesiącu w kontrolerze zaczął się blokować/kleić LT (lewy spust, trigger) – kontroler nie wytrzymał kilkugodzinnej gry w Maneater, w której dość często się używa spustów.

Zalogowałem się na moje konto Microsoft i ponownie zgłosiłem wymianę pada w ramach obowiązującej gwarancji. Na Twitterze zawołałem też Xbox Polska, ale nie odpisali. No nic, kolejny mail z nalepką UPS, wysyłka popsutego pada, po tygodniu dostałem fabrycznie nowy kontroler. Też skopany.

Wibracja głośna jak golarka

Czwarty kontroler do Xboxa niedomagał już po wyjęciu z pudełka. Wibracja prawego spustu brzęczała tak mocno, że nie dało się grać. Odgłos przypominał golarkę. Wówczas byłem już naprawdę wpieniony i postanowiłem do tablicy wezwać polski oddział Xboxa.

Znów zalogowałem się na moje konto Microsoft i zgłosiłem wymianę pada w ramach obowiązującej gwarancji. Xbox Polska napisało do mnie wiadomość prywatną z prośbą o podanie numeru zgłoszenia, aby nadać mu specjalny priorytet. Numer podałem, naklejkę wydrukowałem, nakleiłem na opakowanie i kolejny raz nadałem w punkcie UPS. Mogę stwierdzić, że wysoki priorytet raczej niczego nie zmienił – cały proces wymiany nadal trwał równy tydzień.

Cieszy mnie fakt, że nie zostałem olany przez Microsoft, ale oni naprawdę mają problem z kontrolą jakości. Mam w domu kilkanaście różnych kontrolerów i żaden z nich nie sprawiał takich problemów, jak ten od XSX. Najzabawniejsze jest to, że usterki spowodowane są przez pierdoły – małe i tanie podzespoły, które bez problemów można zastąpić lepszymi.

W tej chwili mam już piątego pada i na razie działa bez problemów. Oby tak dalej, bo ja chcę grać!

Jak zgłosić reklamację pada do Xboxa Series X?

Potrzebny czas: 10 min..

Sprawdź, jak krok po kroku zgłosić kontroler do wymiany

 1. Zaloguj się na https://account.microsoft.com

  Zaloguj się na swoje konto i kliknij “Wszystkie urządzenia”. Jeśli masz włączone logowanie dwuskładnikowe, to zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojej tożsamości.

 2. Wybierz swojego pada lub konsolę

  Jeśli usterkę pada dołączonego do zestawu zgłaszasz po raz pierwszy, na liście zobaczysz tylko swoją konsolę. Kliknij w “Pokaż szczegóły” i przejdź do kolejnego kroku. Jeśli masz osobnego pada, to kliknij od razu w “Pokaż szczegóły” tuż pod nim.

 3. Rozpocznij tworzenie zgłoszenia naprawy / wymiany

  W kolejnym kroku przewiń w dół i kliknij w “Rozpocznij tworzenie zlecenia” znajdujące się w sekcji Zlecanie serwisowania online. Ten krok będzie identyczny zarówno do pierwszego zgłoszenia, jak i kolejnych.

 4. Wybierz urządzenie i rodzaj usterki

  Na tym etapie musisz uważnie czytać i przejść krok po kroku przez proces zgłoszenia. To bardzo proste – musisz wskazać, jakie problemy masz z urządzeniem. Pojawi się też okno, w którym możesz szerzej opisać swój problem.

 5. Złóż zamówienie wymiany kontrolera

  Cały proces wymiany został stworzony w oparciu sklep internetowy – niejako kupujesz wymianę kontrolera za zero złotych. Po uzupełnieniu wszystkich informacji i zakończeniu zamówienia otrzymasz maila z etykietą UPS.

 6. Wydrukuj etykietę UPS i wyślij paczkę

  Etykieta dotrze na Twoją skrzynkę mailową po około 15 minutach. Naklejasz ją na paczkę, a tą nadajesz w punkcie nadań UPS. Wysyłka jest darmowa! Nic za nią nie płacisz!

 7. Uszkodzony kontroler jedzie do Frankfurtu

  Popsuty pad trafi do centrum serwisowego we Frankfurcie. Zakładam, że nikt nie będzie go jakoś szczególnie badał – serwisant rzuci okiem i tyle. We Frankfurcie zostanie do Ciebie nadany nowy kontroler. Cały proces wymiany trwa około 7 dni.

Możesz też zadzwonić na infolinię i zgłosić chęć wymiany kontrolera lub skorzystać z chat-bota. Forma zgłoszenia nie ma większego znaczenia, powyższy sposób jest najszybszy.


Dlaczego nie wymieniłem sprzętu w ramach rękojmi?

Nie zdecydowałem się na skorzystanie z rękojmi u sprzedawcy, bo jeśli dobrze rozumiem, to musiałbym oddać cały zestaw. Konsola działa nienagannie, a obecnie na rynku bardzo ciężko byłoby kupić kolejny egzemplarz Xboxa Series X. Awarie sprzętu wolę zgłaszać bezpośrednio na stronie Microsoftu, a nie w sklepie, w którym kupiłem konsolę. Nie ma wówczas żadnego pośrednika pomiędzy mną a producentem.

Xbox dwóch jakości, niech ktoś coś

Totalnie nie rozumiem, dlaczego problemy znane od tylu lat nadal występują w nowej generacji. Sama konsola wykonana jest perfekcyjnie, obudowa pada też, ale jego wnętrze to bubel. Podobno z padami Elite jest jeszcze większy cyrk.

Co robić z popsutym padem od Xbox Series X|S? Reklamować. Może masowe zgłoszenia usterek jakkolwiek wpłyną na poprawę jakości wykonania kontrolera i kolejna jego rewizja będzie poprawiona. Na forum psxextreme kilka różnych osób zgłaszało chyba każdy z powyższych problemów. Przynajmniej pady nie rozłączają się już tak często, jak jeszcze niedawno.