Xbox Game Pass to usługa, która jest jedną z największych zalet konsol Microsoftu. Za niewygórowaną cenę zapewnia dostęp do setek świetnych gier – zarówno najnowszych, jak i nieco starszych. W tym poradniku (FAQ) postaram się opisać wszystko, co warto wiedzieć o Xbox Game Pass. Zapraszam do lektury!

Podcast o Game Pass

Game Pass jest dość szerokim tematem, który postanowiliśmy poruszyć wspólnie z Mateuszem Papisem – kiedyś już gościł w naszym podcaście, stworzyliśmy materiał o utopiach i dystopiach w grach. Abonamentowa usługa Microsoftu jest bardzo atrakcyjna zarówno pod kątem cenowym, jak i gier, które oferuje. W materiale porozmawialiśmy m.in. o tym czy Game Pass zmienia branżę, sensie utrzymywania Xbox Live Gold i innych tematach z tym związanych. Zapraszamy do odsłuchu!

Jeśli poradnik przypadł Ci do gustu i sprawił nieco radości, to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co to jest Xbox Game Pass?

Xbox Game Pass to usługa subskrypcyjna (abonament) dostępna na konsolach Xbox i komputerach PC, w ramach której otrzymujesz dostęp do gier znajdujących się aktualnie w bibliotece. W tym momencie w Game Pass znajduje się ponad 320 gier z Xbox Classic, Xbox 360, Xbox One oraz Xbox Series. Gry dostępne są wyłącznie w momencie, gdy masz aktywną usługę GP.

Czy warto kupić Xbox Game Pass?

Pewnie, że warto kupić Xbox Game Pass! Abonament zapewnia dostęp do setek gier – zarówno najnowszych, jak i nieco starszych tytułów. Dzięki niemu możesz zagrać w rozmaite gry bez potrzeby ich kupowania. Daje to możliwość odkrycia pozycji, których być może byś nie kupił, a z ciekawości sprawdzisz. Nie brakuje ambitnych gier Indie (niezależnych) oraz głośnych tytułów AAA. Gry Microsoftu oraz studiów partnerskich są dostępne w dniu premiery i nie płacisz za nie nic więcej. Wystarczy, że w danym miesiącu masz aktywną usługę Game Pass.

Ile kosztuje Xbox Game Pass?

Xbox Game Pass na komputery PC kosztuje 39,99 zł miesięcznie. Game Pass na konsole Xbox kosztuje 40 złotych miesięcznie. Game Pass Ultimate kosztuje zaś 54,99 złotych miesięcznie.

Czym różni się Xbox Game Pass od Xbox Game Pass Ultimate?

Różnica polega na tym, że w ramach Xbox Game Pass Ultimate otrzymujesz dostęp do gier na konsole, telefony i komputery PC. „Zwykły” Game Pass zapewnia dostęp tylko do gier na konsole lub tylko na PC, zależnie od tego, którą wersję wybierzesz. W cenie Game Pass Ultimate dostajesz dostęp do usługi abonamentowej EA Play, gier Xbox Games With Gold i obsługi gier w chmurze na telefonach z systemem Android.

Co to jest Xbox Live Gold?

Xbox Live Gold to osobna usługa subskrypcyjna, która kosztuje 29 zł miesięcznie. Xbox Live Gold aktualnie zapewnia dostęp do rozgrywki multiplayer. W ramach subskrypcji każdego miesiąca otrzymujesz dodatkowo od 2 do 4 gier z trzech generacji Xboxa. W odróżnieniu od Game Pass, te gry pozostają na Twoim koncie i nie rotują. Gry na Xbox One i Series X|S są dostępne wyłącznie wtedy, gdy masz aktywną subskrypcję. Jeśli ją wznowisz po ewentualnej przerwie, to znów będziesz mieć do nich dostęp. Jak podaje support Microsoftu, gry uzyskane na konsolę Xbox 360 pozostają dostępne nawet po anulowaniu subskrypcji. Xbox Gold zawarty jest w ramach usługi Game Pass Ultimate.logo xbox live gold

Co lepiej kupić – Game Pass czy Game Pass Ultimate?

To zależy od Twoich preferencji. Jeśli chcesz mieć dostęp do gier na konsoli, telefonie i komputerze PC, a w dodatku zależy Ci na Games With Gold i zamierzasz grać w tytuły dostępne w ramach EA Play, wybierz Game Pass Ultimate. Sprawdź na stronie Xbox najważniejsze różnice pomiędzy pakietami. Moim zdaniem GPU jest najlepszą opcją dla graczy, którzy nie chcą się ograniczać wyłącznie do konsoli i PC jest ich drugą platformą, na której najwięcej grają. Jest to też doskonała usługa dla osób grających w tytuły od EA.

Czy gry znikają z Game Pass?

Niestety tak – po pewnym czasie niektóre tytuły mogą zniknąć z usługi. Oznacza to, że nie będzie możliwości w nie zagrać. Rotacji nie podlegają gry od Microsoft Studios i marek należących do Microsoftu, na przykład Bethesdy. Bardzo pożądane i głośne gry, takie jak Red Dead Redemption 2, utrzymują się w usłudze przez kilka miesięcy. Dokładnie tak, ja ma to miejsce np. w platformie Netflix.

Czy nadal można zagrać w gry, które zostały usunięte z Game Pass?

Nie ma takiej możliwości. W gry możesz zagrać wyłącznie wtedy, gdy są aktualnie dostępne w ramach subskrypcji. Jeśli z niej wylecą, nie ma możliwości ich ogrania – trzeba je kupić. W ich miejsce pojawiają się nowe tytuły. Najgłośniejsze pozycje warto zatem przejść szybko!

Jak często nowe gry są dodawane do Game Pass?

Do Game Pass gry dodawane są każdego miesiąca. Ich liczba nie jest stała, ale zwykle jest to kilkanaście tytułów. Istnieją różnice pomiędzy grami dodawanymi go GP na konsole i na PC.

Co to jest EA Play?

EA Play to usługa subskrypcyjna (abonamentowa) dająca dostęp do gier EA takich jak FIFA, Need For Speed czy Battlefield. Możesz ją wykupić za cenę 14,99 zł miesięcznie lub 79,99 złotych rocznie. Czy warto ją kupić? Niekonieczne, ponieważ dostępna jest za darmo w ramach Xbox Game Pass Ultimate.logo EA Play

Jakie gatunki gier dostępne są w Game Pass?

Chciałoby się odpowiedzieć – wszystkie! Nie każdy gatunek zapewni po kilka czy kilkanaście gier, ale każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje strzelanek, wyścigów, gier akcji, gier indie, sportowych i gier dla dzieci. Znajdą się zarówno tytuły dla pojedynczego gracza, jak i wieloosobowe – online lub kanapowe.

W co zagrać z Xbox Game Pass?

– Forza Motorsport 7
– Forza Horizon 4
Control
– Quantum Break
– Alan Wake
The Medium
– Sea Of Thieves
Children of Morta
– Doom Eternal
– Wiedźmin 3
– Alien: Isolation
– The Outer Worlds
– serię Yakuza
– serię Halo
– serię Gears of War
Hypnospace Outlaw

Gdzie sprawdzić, jakie gry aktualnie są dostępne w ramach Game Pass?

Pełną i bardzo schludnie ułożoną listę znajdziesz na xbox.grykom.pl. Wszystkie gry znajdziesz też w sekcji Game Pass na konsoli oraz w aplikacji Game Pass na telefony z systemem Android. Dodatkowo, jak by tego było mało, każda gra dostępna w GP jest oznaczona w sklepie Microsoftu. Masz możliwość albo ją kupić albo po prostu ściągnąć. Za darmo.

Na jakie platformy dostępny jest Game Pass?

Aktualnie Game Pass dostępny jest na komputery PC oraz konsole Xbox One i Xbox Series.

Jak zrezygnować z Game Passa?

Z Xbox Game Pass lepiej nie rezygnować, ponieważ jest to najwspanialsza usługa subskrypcyjna na świecie. Ponadto dowiedz się, dlaczego warto kupić Xbox Series X.

Za pomoc w przygotowaniu wpisów dziękuję Stillo (Bezimienny Podcast / Ciężkie Majki Podcast) oraz Mateuszowi Papisowi (Popkultura Od Serca) <3