Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Nie tak dawno premierę miało anime Chainsaw Man. Udany tytuł na pewno pozyskał nowe grono fanów świata stworzonego przez Tatsuki Fujimoto. Spragnionym jeszcze większej porcji przygód Denjiego i pozostałych zabójców demonów przychodzi na pomoc książka.  Chainsaw Man Buddy Stories pozwala nam spędzić więcej czasu z ulubionymi bohaterami i ich zakręconymi przygodami pełnymi humoru oraz hektolitrów krwi.

Piguła

  • Świat, w którym ludzkie obawy stają się potworami,
  • Cztery historie z bohaterami mangi
  • Fajne uzupełnienie japońskiego komiksu

Chainsaw Man Buddy Stories to light novel w świecie popularnej mangi. Tytuł zawiera cztery opowiadania ze świata, w którym nasze największe strachy przybierają fizyczną formę i stanowią zagrożenie dla śmiertelników. Podobnie jak mangowy pierwowzór, Buddy Stories jest mroczną mieszanką horroru i komedii. Tytuł pojawia się w Polsce za sprawą wydawnictwa Waneko, które wydało 11 tomów pierwszej części mangi. Fani tamtego tytułu mają więc okazję poznać więcej historii pobocznych ze swoimi ulubionymi bohaterami.

Więcej o Chainsaw Man poczytasz w pozostałych tekstach dotyczących mangi.

Tomek „Danteveli” Piotrowski

Cztery opowieści ze świata Chainsaw Man

Na tytuł składają się  cztery historie ze świata mangi. Są to opowiadania: Słynna detektyw Power i jej asystent Denji, Smak dziewięciu lat, Dzień, w którym zostaliśmy partnerami i Wyśniona Enoshima. Każde z nich prezentuje nam relacje pomiędzy bohaterami serii i dodaje kontekstu do ich relacji, przedstawiając sytuację, których nie widzieliśmy na stronach japońskiego komiksu ani w anime.  Historie zawarte w  Chainsaw Man Buddy Stories mają po kilkadziesiąt stron. Czyta się je bardzo szybko i przyjemnie, zwłaszcza jeśli już znamy postacie.

kadr z Chainsaw Man Buddy Stories

Pierwsza misja

W skrócie fabuła historii prezentuje się w następujący sposób. W przypadku pierwszej opowieści Denji i Power, która jest specjalnym rodzajem demona na usługach sił ludzkości, wyruszają na misję. Para mieszka wraz ze swoim przełożonym Akim od tygodnia i nie dogaduje się jeszcze zbyt dobrze. Ma to sens, biorąc pod uwagę początkowe perypetie bohatera mangi i dziewczyny-demona, która narobiła mu sporo kłopotów. Dwójka oddaje się w odległy górski teren zbadać sprawę tajemniczych zniknięć w pewnym hotelu. Power jest podekscytowana całą sprawą, bo zainspirowana anime udaje detektywa w stylu kogoś jak Sherlock Holmes, Columbo czy Kojak.

Dobrzy partnerzy

Druga opowieść nosi tytuł Smak dziewięciu lat i koncentruje się na parze dwóch doświadczonych łowców demonów, którzy są postaciami drugoplanowymi w mandze. Akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z Chainsaw Man, gdy Kishiba i Quanxi są parą polującą na potwory. Bohaterowie współpracują ze sobą już 9 lat i przeszli przez wiele trudności. Teraz Quanx zostaje trenerką jednej z nowych rekrutów w organizacji. Czy to wpłynie jakoś na relację pomiędzy doświadczonymi łowcami?

Siłą tego opowiadania jest to, że dzieje się przed wydarzeniami z mangi. Mamy okazję zerknąć na świat, gdzie Denji nie jest jeszcze w centrum i jego moc zmiany w demona nie jest czymś niezwykle ważnym. Fajnie także poświęcić więcej miejsca postaciom, które były bardziej w tle oryginalnej historii.

Pierwsze wrażenie

Dzień, w którym zostaliśmy partnerami to historia rozpoczynająca się od powrotu z grobów rodziny Akiego. Mężczyzna wspomina, jak poznał swoją partnerkę i jedną z bohaterek mangi-Himeno. Mamy okazję do lepszego poznania relacji tej pary, a także ponownego spojrzenia na pewne momenty z mangi z nowej perspektywy, jaką oferuje nam Aki.  To chyba najlepsze opowiadanie znajdujące się w tym zbiorze. Zawiera ono zarówno nawiązania do mangi, jak i trochę komicznych scen wymieszanych z poważnymi motywami, których w Chainsaw Man nie brakuje.

Wymarzone wakacje

Książkę zamyka historia o wspólnej wakacyjnej wycieczce bohaterów. Coś, o czym Denji marzył, czyli wypad na plażę z Power, Akim i ich przełożoną, a zarazem obiektem obsesji chłopaka – tajemniczą kobietą znaną jako Makima. Czy wymarzony wyjazd na wyspę okaże się wszystkim, o czym marzył nastoletni bohater?

Dla fanów mangi

Myślę, że warto wspomnieć o tym, że Chainsaw Man Buddy Stories jest skierowane do osób, które mają chociaż minimalne pojęcie na temat mangi. Wynika to z tego, że historie to epizody z życia bohaterów i całość nie ma typowej struktury, gdzie  jesteśmy powoli wprowadzani do świata i poznajemy postacie.

fragment Chainsaw Man Buddy Stories

Dlatego też bez wiedzy na temat tego uniwersum trudno zrozumieć wszystko, co się dzieje. Zwłaszcza przez to, że pierwsze opowiadanie Słynna detektyw Power i jej asystent Denji to swego rodzaju farsa odnosząca się do fikcyjnego anime wewnątrz świata Chainsaw Man. Plus dobrze wiedzieć coś więcej o głównych bohaterach, by zrozumieć, dlaczego zachowują się w ten czy inny sposób. Ze strony fana wszystko to jest gratką i naprawdę fajnym dodatkiem do znanej historii.

Warto kupić!

Mamy okazję zatrzymać się na chwilę z bohaterami i jeszcze lepiej zrozumieć ich relacje oraz to, jak wiele dla siebie znaczą. Mamy masę zabawnych interakcji pomiędzy Power, Denjim, a ich kompanem nazywanym samurajską fryzurą. Te momenty są niezwykle ciepłe i zabawne, a w kontekście całego tytułu nabierają jeszcze większego znaczenia. Właśnie dlatego Chainsaw Man Buddy Stories świetnie uzupełnia mangę

Chainsaw Man Buddy Stories  jest fajne

Chainsaw Man Buddy Stories to naprawdę przyjemna książka. Tytuł w sam raz do pochłonięcia w jedno odrobinę dłuższe posiedzenie lub kilka krótkich sesji. Całość napisana przyjaznym językiem, oferuje okazję do spędzenia większej ilości czasu z bohaterami pierwszej części Chainsaw Man. Jest to naprawdę świetny pomysł i super okazja, bo postacie i relacje pomiędzy nimi są jedną z wielu mocnych stron Chainsaw Man. Ten light novel czytało mi się naprawdę dobrze i z chęcią przeczytam jeszcze więcej historyjek ze świata, gdzie nastolatek zamienia się w zabójczą piłę spalinową.

Za udostępnienie ksiażki dziękujemy wydawnictwu Waneko

 Chainsaw Man Buddy Stories

8.3

Fabuła

8.0/10

Postacie

9.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Cztery ciekawe historie
  • Świetne uzupełnienie Chainsaw Man

Wady

  • Trzeba znać mangę