Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Zastanawiam się, czy moje życie nie jest trochę zbyt nudne i pospolite? Niby miałem kilka interesujących sytuacji i bawiłem się w polowania na duchy, demony i inne niestworzone stwory. Jednak nie wyszło z tego nic epickiego i nie miałem pojedynku na gołe klaty z jakąś bestią z innego wymiaru. Innymi słowy, moje przygody to flaki z olejem. Tylko czy chciałbym mieć takie perypetie jak bohater Jujutsu Kaisen?

Piguła

  • Manga shonen o walce z klątwami, które przybierają różną postać,
  • Pełno potworów i trochę mocnych scen,
  • W omawianych tomach dzieje się sporo rzeczy.

Jujutsu Kaisen to manga typu shonen autorstwa Gege Akutami. Tytuł stał się międzynarodowym hitem i doczekał się adaptacji anime, filmu, który trafił do polskich kin i gry na telefony. Seria wydawana jest w Polsce przez Waneko, które dostarczyło polskim fanom mangi wyśmienite tytuły jak Chainsaw Man czy Miecz zabójcy demonów. Jujutsu Kaisen ma potencjał, by być jednym z megahitów, o których będzie głośno przez lata.

Więcej na temat Jujutsu Kaisen w recenzji wcześniejszych tomów mangi.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Jujutsu Kaisen w pigułce

Jujutsu Kaisen opowiada historię młodego mężczyzny o imieniu Yuuji Itadori, który w tym samym czasie traci swojego dziadka i dowiaduje się o istnieniu tak zwanych klątw. Jakby tego było mało, chłopak ma kontakt z jedną z najpotężniejszych i najgroźniejszych klątw, jakie istnieją. Zmienia to życie młodzieńca na zawsze. W świecie Jujutsu Kaisen wszelkie uroki i przekleństwa mają materialną postać i żerują na ludziach. Są one przyciągane przez miejsca pełne bólu, cierpienia, żalu i innych silnych emocji. Istnieje nietypowy sposób zwalczania uroków. Robi się to za pomocą używania innych silniejszych przekleństw, czego można nauczyć się w tajemniczym Technikum Jujutsu. Yuuji zostaje specjalnym uczniem wspomnianej szkoły po tym, gdy jego ciało staje się domem dla jednego z najsilniejszych uroków. Manga skupia się na szkolnych perypetiach młodzieńca i jego roli w planie, który może doprowadzić do zagłady ludzkości.

Kadry mangi Jujutsu Kaisen

Sporo się dzieje

Tomy 6-8 mangi Jujutsu Kaisen to po części kontynuacja wątku szkolnych gier pomiędzy Technikum Jujutsu z Tokio i tym z Kioto. Szkolne starcia zostają jednak przerwane przez atak groźnych potworów, które dobrze zaplanowały ofensywę i posiadają świetną wiedzę o swoich przeciwnikach. Efektem są bardzo zacięte i krwawe walki.

Później bohaterowie wyruszają na bardziej typową misję. Jeden z okolicznych mostów powiązany jest z tajemniczą serią śmierci młodych ludzi. Okazuje się, że znaczną częścią ofiar są uczniowie szkoły, do której uczęszczał kolega głównego bohatera mangi.

Ostatnim wątkiem pojawiającym się w tomach 6-8 jest przybliżenie jednego ze starszych bohaterów. Dowiadujemy się więcej o szkolnych latach Satorou Gojo, czyli wychowawcy naszego bohatera i zarazem jednego z najsilniejszych wojowników korzystających z jujutsu. Mamy okazję poznać niezwykle ważną misję, w której Gojo brał udział jeszcze jako młody uczeń kilkanaście lat przed wydarzeniami z głównego wątku mangi. Daje to także okazję lepszego poznania głównego złego mangi, czyli kolego Gojo z lat szkolnych.

Śmiało można powiedzieć, że w trzech opisywanych tomach mangi Jujutsu Kaisen dzieje się sporo. Mamy naprawdę dużo starć i pojedynków pomiędzy klątwami a użytkownikami mocy. Jest też trochę większy wgląd w życie bohaterów, co jest wielkim pozytywem tego tytułu. Wydaje mi się, że nadanie głębi bohaterom może przynieść bardzo dobre rezultaty. Taka Panda, czyli lalka posiadająca świadomość i moce jest naprawdę intrygującą postacią. Prawie każdy z bohaterów ma takie smaczki sprawiające, że chciałoby się ich lepiej poznać i zrozumieć.

Tomy 6-8 Jujutsu Kaisen to widowisko

Jujutsu Kaisen może pochwalić się dosyć ciekawym wyglądem potworów i przeciwników, na jakich trafiają bohaterowie. Mamy całe spektrum od dziwacznych stworków jak krzyżówka pomiędzy człowiekiem a motylem, które mogą śmieszyć, po bestie z koszmarów w stylu kosmicznego horroru, gdzie potwora trudno dobrze opisać słowami. Postacie są również bardzo różnorodne. W końcu klątwy różnie przekładają się na osoby nimi dotknięte.

Warto zwrócić uwagę na sporo scen akcji, które wyglądają naprawdę dobrze. Dynamiczne panele połączone z zakręconymi atakami i sekwencjami wychodzącymi poza logikę. Do tego moce bohaterów i bestii sprawiają, że starcia mogą przenieść się w najdziwniejsze miejsca i nic nie trzyma się wtedy kupy. Jest naprawdę widowiskowo, ale zastanawiam się, czy to przez przypadek nie przytłacza czytelnika?

Z życia twórcy

Ostatnim wartym wspomnienia elementem są dodatkowe wytłumaczenia na końcu rozdziałów mangi. Gege Akutami wrzuca tam swoje przemyślenia i spostrzeżenia na temat tego, co pojawia się na kartach jego komiksu. Jest to dosyć ciekawe, bo daje okazję lepiej poznać proces twórczy i realia tworzenia mangi. Autor wspomina o rzeczach, które nie podobają się jego edytorom i próbach cenzury pewnych elementów. Mamy na przykład wzmiankę o hazardzie uprawianym przez nieletnich. Sokole oczy edytorów przyczepiły się do czegoś, co nie łatwo wyłapać, bo jest tak naprawdę w tle zupełnie innej sceny. Zaciekawiło mnie to strasznie, bo ciekawi mnie, jak bardzo dany twórca musi się powstrzymywać przy niektórych rzeczach, podczas gdy krew, flaki i mordowane młode osoby nie są problematyczne.

Jest coraz lepiej

Jujutsu Kaisen robi się coraz bardziej interesujące. Tak chyba najłatwiej opisać moje wrażenia po przeczytaniu kolejnych tomów tej mangi. Fabuła ma tutaj naprawdę szybkie tempo i sporo się dzieje. Podoba mi się takie podejście. Fajne też, że mamy trochę więcej miejsca, by lepiej poznać kolejne postacie i ich historie. Liczę, że będzie tego jak najwięcej, bo na ten moment trochę brakuje mi lepszego poznania plejady ciekawych postaci z tego świata.

Jujutsu Kaisen Tom 6-8.

Fani odrobinę mroczniejszych produkcji typu shonen powinni zainteresować się Jujutsu Kaisen. Nie jest to poziom odjechania rodem z Chainsaw Man, ale tytuł ma swoje momenty. Do tego interesująca plejada postaci takich jak Panda sprawia, że mamy do czynienia z solidną mangą. Tytuł ma spory potencjał i liczę, że dalej będzie się rozwijał i dostarczał mi masę emocji.

Jeśli szukacie innej mangi z potworami, demonami i solidnymi scenami walki, to warto sprawdzić Dororo i Hyakkimaru.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Jujutsu Kaisen

7.9

Fabuła

7.5/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Ilość akcji

8.0/10

Zalety

  • Ciekawe postacie
  • Sporo akcji
  • Dobre tempo
  • Klimat

Wady

  • Za mało wiemy o bohaterach