Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Kiedy brałem się za pierwszy tom Dr Stone, obstawiałem, że czeka mnie kolejny niezły shonen. Coś fajnego do poczytania, ale bez fajerwerków, bo dobrze znam tego typu mangi. Byłem jednak w olbrzymim błędzie i już po kilku rozdziałach wiedziałem, że ten tytuł to perełka. Teraz mam za sobą kolejne tomy Dr Stone i utwierdzam się w przekonaniu, że to coś godnego polecenia. Co to takiego? Przekonaj się na podstawie mojej recenzji kolejnych tomów mangi Dr Stone!

Piguła Dr Stone

  • Post apokaliptyczny świat,
  • manga o potędze nauki,
  • sporo gagów i żartów.

Dr Stone to licząca 26 tomów manga, która opowiada historię Ziemi po przerażającym kataklizmie. W Polsce tytuł jest wydawany przez Waneko. Tytuł jest na tyle popularny, że otrzymał dwa sezony anime, odcinek specjalny, a w przyszłym roku pojawi się trzeci sezon niesamowitych przygód w świecie po zagładzie ludzkości. Zbierając wszystko do jednego worka: otrzymujemy fajną i popularną mangę, po którą warto sięgnąć i ją poznać.

Recenzję pierwszych trzech tomów Dr Stone możesz przeczytać klikając w ten link.

Tomek „Danteveli” Piotrowski

W dalekiej przyszłości…

Akcja Dr Stone rozgrywa się w 3700 lat po tajemniczym kataklizmie, gdzie wszyscy ludzie zostali zamienieni w kamień. Teraz jakimś cudem pierwsze jednostki dzięki swojej sile i zawziętości wydostają się z kamiennego więzienia. Pierwszym z powracających do życia ludzi jest niezwykle inteligentny licealista Senku, który chce jak najszybciej odbudować cywilizację i przywrócić dawny świat. Potrzeba mu jednak do pomocy innych osób, które razem z nim popchną postęp ludzkości do przodu. Manga Dr Stone opowiada o perypetiach Senku w nowym, startującym praktycznie od zera świecie. Bohatera czeka wiele wyzwań i trudności, a także konfrontacja z wrogami nienawidzącymi wszelkiej spuścizny dawnego świata i cywilizacji.

chemiczna mikstura dr stone

…nie ma chwili nudy

Tomy 4-6 Dr Stone skupiają się na wzmacnianiu wioski, w pobliżu której przyszło żyć młodemu bohaterowi. Chłopak zaprzyjaźnia się z tajemniczym plemieniem funkcjonującym w prymitywny sposób. czytelnik ma okazję obserwować turniej, gdzie ma zostać wyłoniony nowy przywódca wioski. Nasz bohater wraz ze swoimi kompanami ma pomysł jak rozegrać wszystko tak, by wygrać turniej i sprawić, że prymitywna wioska stanie się mekką dla pasjonatów nauki. Oczywiście plany to jedno, a rzeczywistość lubi płatać figle.

W dalszej części mamy też trochę informacji na temat przeszłości wioski. Dowiadujemy się jak, mimo tajemniczej epidemii zamieniającej ludzi w kamień, pewna grupa stworzyła podstawy nowego świata. W piątym tomie Dr Stone znajduje się też trochę więcej informacji na temat przeszłości Senku i jego relacji z przybranym ojcem. Mamy okazję trochę lepiej zrozumieć, dlaczego nasz bohater tak bardzo kocha wiedzę i co pchnęło go w kierunku bycia domorosłym naukowcem.

zakazany nektar i jego skutki
Odrobina grozy w Dr Stone.

Później czeka nas konfrontacja z wrogami nauki i wyścig zbrojeń, tak by odeprzeć atak sił, które chcą zniszczyć wioskę i zamordować wszystkich myślących o postępie i rozwoju cywilizacji. Mamy więc sporo akcji i ważnych, kluczowych wydarzeń. Wszystko to okraszone informacjami naukowymi i sporą ilością gagów oraz żartów.

wystrzał z prymitywnej broni w dr stone

Nie tylko Senku

Tomy 4-6 Dr Stone to okazja do tego, by poświęcić więcej uwagi na postacie inne niż główny bohater serii. Poza szeregiem informacji na temat ojca naszego bohatera, mamy też okazję lepszego poznania kolejnych członków wioski, w której rozgrywa się znaczna część mangi. W recenzowanych tomach zabłysnął Chrome, który staje się dobrym kompanem naszego bohatera i olbrzymim fanem nauki. To on najbardziej pomaga Senku w różnych eksperymentach i stara się też dokonywać odkryć na własną rękę. W postępie pomaga im też dziewczyna o imieniu Kohaku. Bohaterka jest niezwykle zwinna i silna, dzięki czemu stanowi świetne wsparcie dla naukowców. Humorystyczną gwiazdą tomów jest Ginro-młody i niezbyt inteligentny wojownik z wioski, który dołączą do ekipy fanów nauki zachęcony dzidą ze srebrnym ostrzem. To właśnie on jest powodem masy gagów w trzech omawianych tomach.

Więcej myślenia, mniej walenia

Podoba mi się to, że Dr Stone zachowuje ten sam rytm i styl. Recenzowane tomy 4-6 nadal koncentrują się na eksperymentach naukowych i postępie technicznym. Można dowiedzieć się trochę na temat rzeczy takich jak produkcja leków, czy to jak stworzyć własną colę. Wszystkie eksperymenty są częścią fabuły i są wykorzystywane w celu pozyskania nowych sojuszników oraz ogólnej pomocy innym bohaterom. Mamy więc sporo nauki i zabawnych momentów, a walki są raczej na drugim planie. To fajna odskocznia od innych tytułów, gdzie pojedynki i wykonywanie kosmicznych ataków mają olbrzymie znaczenie.

prymitywna, eksperymentalna rakieta senku1
Recenzja Dr Stone Tom 4-6

Tomy 4-6 Dr Stone, czyli ubaw po pachy

Humor to drugie imię Dr Stone. Jest to ewidentne nie tylko w gagach i różnych żartach pojawiających się na kartach tej mangi, ale także przy ilustracjach. Prawie każdy kadr ma w sobie jakiś komediowy element. Najbardziej rzucają mi się w oczy miny postaci, zwłaszcza główny bohater ma twarz niczym z gumy. Niektóre panele są niezwykle zakręcone i zabawne i sprawiają, że uśmiecham się pod nosem.

śmieszne miny postaci w dr stone
Takie miny!

Znaczenie bajek i opowieści

Ciekawą rzeczą poruszoną w Dr Stone jest rola bajek i opowieści. W tym świecie są one lekcjami, które mają być przekazywane z pokolenia na pokolenie jako metoda nauki i przekazywania wiedzy. Czasem o tym zapominamy, ale w tradycyjnych opowieściach i baśniach znajdowały się lekcje na temat moralności, odpowiednich zachowań czy sensowne przestrogi. W Mandze jest to kwestia kluczowa, która wpłynęła na rozwój prymitywnego plemienia i stała się prawdziwym skarbem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu zdałem sobie sprawę z olbrzymiej roli baje, których słuchałem za dziecka.

pochwała dla natury w mandze dr stone
Natura nie jest wrogiem.

Jestem fanem Dr Stone

Tomy 4-6 Dr Stone to świetna kontynuacja przygód Senku. Manga zachowuje unikatowy styl i świetnie bawi i uczy czytelników. Ten tytuł naprawdę przypadł mi do gustu i już wiem, że z chęcią przeczytam wszystkie 26 tomów tej serii. Jednocześnie gorąco polecam Dr Stone wszystkim szukającym pozytywnej i nietuzinkowej mangi, gdzie największą potęgą jest wiedza i myślenie.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Dr Stone

8.3

Fabuła

8.5/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Zdobyta wiedza

9.0/10

Zalety

  • Wciągająca historia
  • Sympatyczne postacie
  • Walory edukacyjne

Wady

  • Humor nie dla każdego