Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Niedawno nauczyciele świętowali Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie wiązało się to z protestami i przypominaniu społeczeństwu o kiepskiej sytuacji oświaty. Nie jest zbyt dobrze i nie zapowiada się, żeby było lepiej. Jedynce, co pozostaje, to mieć nadzieję, że w zawodzie pozostanie jak najwięcej osób z pasją i dobrzy nauczyciele zostaną w końcu docenieni. Może przydałby się nam polski Great Teacher Onizuka, żeby zwrócić uwagę mediów na szkolnictwo?

Piguła

  • Eikichi Onizuka to nietypowy nauczyciel,
  • Świetna mieszanka humoru i poważnych tematów,
  • Przed bohaterem stoi sporo wyzwań,
  • Onizuka był wcześniej bohaterem mangi Shōnan jun’ai gumi!

Great Teacher Onizuka to legendarna manga, która doczekała się kilku spin-offów, filmów, seriali i należy do najlepiej sprzedających się japońskich komiksów. Tytuł wydawany jest obecnie w nowej edycji przez Waneko, które w swoim katalogu ma naprawdę sporo ciekawych pozycji z różnych gatunków. Tym razem będę recenzował 5 i 6 tom mangi GTO, czyli serię nowych kryzysów w życiu niecodziennego pedagoga.

Na stronie są także opinie o poprzednich tomach GTO. Możesz je przeczytać klikając w ten link.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Najlepszy nauczyciel

Great Teacher Onizuka to seria o przygodach nietypowego nauczyciela, który przez większość życia był rozrabiaką i lekkoduchem. Młody mężczyzna postanawia jednak zostać nauczycielem i odmienić swoje życie. Eikichi Onizuka odkrywa prawdziwą pasję do nauczania, ale jego kariera nie będzie łatwa. Bohater zostaje wychowawcą najgorszej klasy znanej z wpędzania nauczycieli do domu wariatów. Na dodatek wiele osób chce, by Onizuka przestał nauczać, bo jego niecodzienne metody są zagrożeniem dla tradycyjnego modelu szkolnictwa. Czy Eikichi pokona wszystkie przeszkody i zostanie wspaniałym nauczycielem?

Great Teacher Onizuka i konkurs talentów

Piąty tom mangi Great| Teacher Onizuka kontynuuje wątek Tomoko. Uczennica nazywana krową, ze względu na swój duży biust, ma ciężkie życie i jest mocno zdołowana. Onizuka postanawia odnaleźć sposób by poprawić samoocenę dziewczyny. Bohater stawia na naprawdę niecodzienny sposób podreperowania czyjegoś samopoczucia. Niestety próba pomocy uczennicy sprawia, że młody nauczyciel ponownie naraża się innym pedagogom i ryzykuje swoją karierę.

fragment mangi Great Teacher Onizuka tom 5 i 6

Później Eikichi zyskuje nowego rywala. Inny nauczyciel postanawia wykosić bohatera ze szkolnictwa i zniszczyć jego życie. Onizuka łatwo się nie poddaje, ale tym razem będzie musiał zmierzyć się z absolwentem jednej z najlepszych uczelni, który ma mocne koneksje w systemie oświaty.

Wielki test

Tom szósty mangi kontynuuje wątek eskalującej rywalizacji. Tym razem nie wszystko idzie po myśli Onizuki i bohater staje przed najtrudniejszym wyzwaniem. Aby pozostać nauczycielem, Eikichi musi osiągnąć najlepszy wynik w teście dla gimnazjalistów. Teoretycznie nie powinien być to gigantyczny problem. W końcu nauczyciel powinien mieć większą wiedzę od ucznia. Niestety Onizuka to dosyć specyficzny przypadek i dla niego Hamlet to rodzaj omletu. Czy młody bohater będzie w stanie w przeciągu 7 dni opanować cały materiał gimnazjum? Jeśli tego nie zrobi, grozi mu koniec kariery nauczyciela.

kadr mangi Great Teacher Onizuka tom 5 i 6

Humor i serce

GTO wspaniale łączy absurdalny humor z poruszającymi momentami i poważnymi kwestiami. Bardzo podoba mi się to, jak Onizuka dociera do swoich uczniów i naprawdę stara się im pomóc. Jest to w przeciwieństwie do fasady zwykłego „poprawnego” nauczania, które jest grą pozorów. Wielu nauczycieli dużo mówi i skupia się na zasadach, ale w gruncie rzeczy kończy się na słowach, a czyny opowiadają zupełnie inną historię. Z kolei Eikichi jest zakręcony, głupkowaty, ale ma honor i serce, którego brak wielu innym osobom w zawodzie.

Skorumpowany świat

Jedną rzeczą, która jest świetnie obrazowana w Great Teacher Oniuzka, jest to, jak bardzo skorumpowany i nieuczciwy jest nasz świat. Eikichi ciągle natyka się na kumoterstwo i manipulacje. Najgorsze jest to, że złymi zrachowaniami przesiąkają uczniowie. To ewidentne w przypadku bohaterki szóstego tomu, której wysoko postawieni rodzice pozwalają zachowywać się niemoralnie. Dziewczyna wykorzystuje koneksje swoich rodziców i czerpie z nich korzyści na niespotykaną skalę. Jest to dosyć dosadnie pokazane w mandze, ale mamy okazję też zobaczyć konsekwencje sytuacji tego typu.

Element pokazywania rzeczywistości i prawdziwych problemów nie tylko w szkolnictwie jest naprawdę wielką zaletą GTO. Jestem ciągle pod wrażeniem jak aktualne są kwestie pojawiające się w tym tytule. Problemy, które Toru Fujisawa opisał ponad dwie dekady temu, nadal występują i tak naprawdę zbyt wiele się nie zmieniło. Nie oznacza to jednak, że nie ma co nadal poruszać tych kwestii. Może dzięki temu coś się zmieni?

Nowa edycja górą!

W kwestii jakości wydania nie zmieniło się wiele. Ciągle jestem pod wrażeniem nowej edycji i tego, jak GTO się prezentuje. Większy format komiksu wychodzi tytułowi na dobre. Łatwiej dostrzec masę smaczków poukrywanych na stronach mangi. Same ilustracje są świetne i bogate w detale. Uwielbiam to, jak Great Teacher Onizuka wspaniale komponuje humor dialogów i sytuacji z samymi obrazkami, które potrafią być przezabawne. Znalazłem moje starsze tomy wydane w mniejszym formacie i zdecydowanie preferuję to, co oferuje nowa edycja. Czytając mangę po raz kolejny, zauważyłem wiele żartów, które wcześniej przegapiłem, bo były ukryte gdzieś w tle akcji.

Dawać mi więcej mangi Great Teacher Onizuka!

Tomy 5 i 6 mangi Great Teacher Onizuka to kolejna porcja wyśmienitej mieszanki komedii i dramatu. Tytuł jest cudowny i oferuje sporo zabawnych momentów, a także porusza poważne kwestie, które nadal są aktualne. Nie mogę się doczekać kolejnych tomów, by dalej odświeżać ten tytuł. No i mam nadzieję, że nowa edycja GTO odniesie sukces i po jej zakończeniu Waneko zdecyduje się wydać w Polsce kontynuację przygód Onizuki.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Great Teacher Onizuka tom 5 i 6

8.9

Fabuła

9.0/10

Kreska

9.0/10

Jakość wydania

8.5/10

Wyzwania

9.0/10

Zalety

  • Humor i serce
  • Świetny bohater
  • Porusza życiowe problemy

Wady

  • Praca nauczycieli nie jest łatwa