Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Polowanie na potwory nie jest łatwą fuchą. Po pierwsze, potwory nie istnieją, więc trudno znaleźć robotę. Po drugie, nie ma zbyt wielu ogłoszeń w tym zawodzie. No i po trzecie, jeśli już spotkamy jakiegoś potwora, to w większości przypadków okazuje się pijakiem w kostiumie niedźwiedzia, który zapylał na skradzionym rowerze w lesie. Zostaje nam tylko pocieszać się światem fantastyki i opowieściami o polowaniach na przedziwne stwory. Czy manga Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia sprawdza się jako dobre wprowadzenie w świat pełen nadprzyrodzonych zjawisk?

Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia jest mangą typu shonen autorstwa Sho Aimoto. Tytuł poruszający tematykę paranormalnych zjawisk jest od końca 2021 roku wydawany w Polsce przez Studio JG. Manga doczekała się dwunastoodcinkowej adaptacji anime, która została dosyć ciepło przyjęta przez fanów historii o zjawiskach nadprzyrodzonych. Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia ma więc całkiem spory potencjał i może trafić do dużego grona odbiorców.

Wioski i potwory

Manga opowiada o losach młodego chłopca imieniem Kabane Kusaka. Dzieciak żyje w małej miejscowości, gdzie jest poniewierany i przezywany przez lokalną społeczność. Jego życie odmienia się, gdy do mieściny przybywa detektyw specjalizujący się w nadprzyrodzonych zjawiskach. Dzięki niemu chłopiec dowiaduje się wiele o tajemnicach otaczającego świata, a także poznaje sekret swojego pochodzenia.

praca na polu

Później historia przenosi nas do miasta, gdzie młody bohater dołącza do agencji detektywistycznej i zajmuje się rozwiązywaniem zagadek i paranormalnych zbrodni. Przy okazji chłopiec poznaje innych, nietuzinkowych członków agencji. Tak mniej więcej można streścić fabułę pierwszego tomu Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia.

Nie ma tutaj jakiejś rewolucyjnej i porywającej historii, która od razu wyrwie czytelnika z butów. Mimo to ogólny zarys jest ok, a elementy, o których nie wspominam, by nie popsuć czytania, dodają całości specyficznego charakteru. Pierwszy tom to zaledwie wstęp do całej przygody, więc jest szansa na to, że twórcy pójdą w kierunku oryginalnych pomysłów i nie będą zbytnio podpierać się na schematach charakterystycznych dla tytułów shonen.

kościany naszyjnik

Trochę na tak, trochę na nie

Na razie jest tak pół na pół. Z jednej strony postacie i historia mają potencjał. Jest nawet jedna ciekawa sprawa, którą udaje się bohaterowi rozwiązać już w pierwszym tomie. Z drugiej strony całość nie porywa i nie czuje żadnego przywiązania do postaci. Nie każdy tytuł musi od razu wyrywać człowieka z butów, ale dobrze oferować coś wciągającego czytelnika w świat mangi. W przypadku Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia mam wrażenie, że nie udało się to do końca i jest to coś na pograniczu pozycji wartej uwagi.

idealny strój na halloween

Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia nie jest straszakiem

Z perspektywy gigantycznego fana grozy, żałuję, że twórcy nie wykorzystują potencjału swojej historii. Już na samym początku tomu 1 mamy klimat pasujący w sam raz do opowieści grozy. Całość jest raczej mroczna, mamy potwory i potencjalnie przerażające sytuacje. Jednak czytają mangę tego nie czuć. Miałem wrażenie, że chodzi tu bardziej o jakieś nieudolne gagi i próbę poruszenia czytelnika niż dostarczenie odrobiny dreszczy.

Wygląda znośnie

Jeśli chodzi o ilustracje, to są one raczej poprawne. Kilka paneli ma fajną kompozycję, a design postaci stoi na przyzwoitym poziomie. Tła są raczej minimalistyczne, ale nie przeszkadza to zbytnio. Całość jest niezbyt dynamiczna i nie ma tu dużo akcji. Zamiast tego w Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia mamy sporo dialogów, którym towarzyszą zbliżenia na twarze postaci. Nic nie wygląda źle, ale brak też odjechanych elementów lub czegoś, co zapada w pamięć.

jazda samochodem na tylnej kanapie

Warto dać szansę?

Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia, to tytuł z potencjałem. Zagadki kryminalne połączone ze zjawiskami nadprzyrodzonymi to ciekawy temat, który w rękach dobrego autora może przerodzić się w czyste złoto. Pierwszy tom mangi był co prawda tylko niezły, ale jest kilka interesujących kierunków, którymi ta seria może podążać. Ja jestem ciekawy, co będzie dalej i z chęcią sięgnę za jakiś czas po kolejne tomy Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia.

Kemono Jihen. Niesamowite zdarzenia

7.2

Fabuła

6.0/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Jest spory potencjał na fajną historię
  • Lekki klimat grozy

Wady

  • Na ten moment jest tylko ok