Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem w człowieku zapala się pewna iskierka, która rozpala ochotę by tworzyć, przelewać swoją duszę i myśli na różne sposoby. U wielu osób pragnienie tworzenia trwa chwilę i wygasa dosyć szybko. Są jednak jednostki, dla których chwilowy „zryw kreatywności”, staje się to pasją i celem w życiu. Look Back to manga o miłości do tworzenia japońskich komiksów.

Look Back to kolejna z jednotomówek w ofercie wydawnictwa Waneko. Za tytuł odpowiada Tatsuki Fujimoto, którego polscy fani mangi mogą kojarzyć z serii Fire Punch i cudownego, mrocznego Chainsaw Man. W przeciwieństwie do tamtych tytułów Look Back skupia się na normalnym życiu i jest realistyczną historią o dorastaniu i miłości do sztuki.

Z miłości do sztuki

Główną bohaterką tytułu jest dziewczynka o imieniu Ayumu Fujino. Ayumu chodzi do podstawówki i jest znana ze swoich komiksów, które pojawiają się w szkolnej gazetce. Dziewczyna jest szkolną gwiazdą i wszyscy wróżą jej wielką karierę. Sytuacja zmienia się, jednak gdy obok komiksu Ayumu pojawia się manga innej dziewczyny. W porównaniu z jej ilustracjami twórczość bohaterki to bazgroły, co zostaje zauważone przez kolegów i innych uczniów. Dziewczyna staje więc przed trudnym wyborem. Czy kontynuować jako twórca, czy wybrać inną ścieżkę życia?

Look Back - metal parade
Look Back

Look Back towarzyszy Ayumu od podstawówki, aż do dorosłości i kariery zawodowej. Po drodze spotykamy „rywalkę” bohaterki ze szkoły podstawowej i mamy okazję zobaczenia nietypowej przyjaźni. Nie obejdzie się też bez problemów, trudności i tragedii jak to ma miejsce w życiu.

Głównym motywem jest tutaj pytanie o miłość do sztuki. Czy lepiej być twórcą i często cierpieć niemoce, pokonywać wyzwania, czy może lepiej wieść trochę bardziej normalne życie z innym rodzajem problemów? Look Back podchodzi do tego zagadnienia w interesujący sposób. Po pierwsze mamy wybór bohaterki w szkole podstawowej, gdy po raz pierwszy słyszy krytykę i otoczenie zaczyna wątpić w jej zdolności. Dodatkowo dużo później Ayumu zastanawia się nad tym, jak potoczyłoby się jej życie, gdyby zdecydowała się zrobić pewne rzeczy inaczej i wybrać inną ścieżkę.

Look Back to życiowa manga

W Look Back sporo jest melancholii, słodkich momentów wymieszanych z trudnymi sytuacjami. Całość jest niezwykle życiowa i poruszająca. To dosyć nietypowy tytuł bez wielkich ekstrawagancji, jakie na ogół kojarzą mi się z mangami. Historia jest prawdziwa i uniwersalna. Dzięki temu przesłanie tytułu powinno trafić do każdego.

deszczowa pogoda

Jestem pod wrażeniem tego, że na około 150 stronach mangi udało się zmieścić naprawdę ciekawą, trochę smutną historię, która opowiedziana jest w świetny sposób. Bez dłużyzn, ale także i pomijania jakichś ważnych elementów. Całość jest iście filmowa i bez problemu nadawałaby się jako scenariusz do solidnego dramatu. Jest to spora zaleta Look Back i sprawia, że tytuł może bez problemu trafić w ręce zarówno fana mangi jak i kogoś, kto na co dzień nie czyta japońskich komiksów.

Ciąg niezwykłych sytuacji

Warto zauważyć, że Look Back potrafi zaskoczyć. Tytuł idzie w pewnym w miarę przewidywalnym kierunku, ale oferuje też zwroty akcji. Jak w życiu, nic nie jest, takie jak się nam wydaje i los lubi płatać nam figle. Chyba wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę dziś. W końcu od kilku lat towarzyszy nam szereg niecodziennych sytuacji, które odbijają się na wszystkich z nas i każdym z osobna.

smutna atmosfera

Chyba nikt nie był w stanie przewidzieć ciągu wydarzeń od końcówki 2019 roku do sytuacji międzynarodowej dziś. Podobnie jest i w Look Back, gdzie wydarzenie obok nas może odbić się na naszym życiu w wielki sposób. Nie chcę pisać o konkretach, by nie popsuć nikomu odkrywania tego tytułu, ale byłem zaskoczony, tym jak prawdziwie ten element został przedstawiony w tym tytule.

Świetnie wygląda

Od strony wizualnej Look Back prezentuje się bardzo dobrze. Na pierwszy rzut oka można poznać, że za ilustracjami stoi Tatsuki Fujimoto, gdyż jego postacie mają dosyć unikatowy styl, zwłaszcza twarze przy różnych grymasach. Jednotomówka nie ma żadnych zakręconych i kosmicznych elementów jak choćby Chainsaw Man, ale mimo to wygląda świetnie. Jest kilka cudownych paneli, a także ciekawy motyw z artystą pracującym przy biurku, gdzie widzimy tylko plecy postaci.

ciężka praca przy biurku

Look Back jest wspaniałe

Look Back to świetna manga, która skupia się na niezwykle życiowych i bliskich każdemu kwestiach. Chyba każdy z nas stał przed trudnym wyborem w życiu i zastanawiał się, czy podjął dobrą decyzję. Może niczym bohaterka tytułu rozmyślaliśmy, jak nasze życie wyglądałoby, gdyby w jednym ważnym momencie zrobić coś inaczej. Ja na pewno miałem takie chwile i uderzyło mnie to, jak prawdziwe jest, to co przeczytałem w Look Back. Tatsuki Fujimoto ma prawdziwy talent nie tylko do bawienia się konwencją i eksperymentowania z formułą shonen, ale także tworzenia naprawdę poruszających historii. Ten tytuł udowodnia, że warto śledzić twórczość mangaki.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Look Back

8.4

Fabuła

8.5/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Manga wewnątrz mangi

8.5/10

Zalety

  • Manga o tworzeniu mang
  • Ciekawa historia

Wady

  • Dla niektórych może być zbyt życiowe