Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Każdy z nas ma za sobą przynajmniej kilka sytuacji, gdzie żałuje swoich decyzji. Zastanawiamy się, co by było, gdyby i jak potoczyłby się nas los przy innym wyborze. Możemy tylko domniemywać, jak zmieniłaby się nasza rzeczywistość i jakie życie wiedlibyśmy, podejmując inne decyzje. Tylko czy ktoś z nas naprawdę chciałby zaryzykować wybór alternatywnej opcji? A co jeśli zdecydowaliśmy się na mniejsze zło? Orange to manga o tym jak trudno zmienić swoją przeszłość i jak wielkie konsekwencje mogą mieć najdrobniejsze decyzje z życia codziennego. Zapraszam do recenzji.

Piguła

  • Odrobina science fiction, dramatu i romansu,
  • Życiowa historia o żalu,
  • realistyczne postacie.

Orange to manga autorstwa Ichigo Takano. Tytuł jest największym hitem autorki i doczekał się nie tylko adaptacji anime i animowanego filmu, ale także filmu aktorskiego, który był jedną z najbardziej dochodowych produkcji w roku swojej premiery. Mowa więc o naprawdę popularnej historii, która została niezwykle ciepło przyjęta w Kraju Kwitnącej Wiśni. W Polsce Orange jest wydawane przez Waneko, które opublikowało już wszystkie 7 tomów tej serii. Ja w mojej recenzji skupię się na trzech pierwszych tomach mangi.

Na ratunek przyszłości

Główną bohaterką tytułu jest nastolatka o imieniu Naho. Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje tajemniczy list. Nadawcą jest ona sama, z tym że jest to wiadomość z przyszłości. Bohaterka myśli, że to głupi żart jednak wszystkie informacje z listu zaczynają się sprawdzać. Poza drobnymi rzeczami, które łatwo przewidzieć, prawdą okazuje się także, że do jej klasy dołączą nowy kolega z Tokio.

przepowiadanie przyszłości
Orange

List zawiera nie tylko informacje na temat przeszłości, ale także wskazówki i informację o wyrzutach, jakie bohaterka czuje mimo upływu lat. Okazuje się, że nowy kolega zginie w wyniku jakiegoś wypadku. Nastoletnia Naho mimo swojej nieśmiałości i masy obaw decyduje się spróbować odmienić przyszłość i uratować życia chłopca, który wpadł jej w oko.

Mieszanka gatunków mangi Orange

Manga Orange to połączenie szkolnego romansu, dramatu i opowieści science fiction. Mamy motyw wspomnianego już listu z przyszłość. W pierwszych trzech tomach pojawiają się także urywki z życia bohaterów – 10 lat w przyszłości i odrobiona teorii na temat podróżowania w czasie. Sercem historii jest jednak kwestia przyjaźni, miłości i zauważenia problemów innych ludzi. Bohaterka stara się przełamywać swoje ograniczenia, by być bliżej przyjaciół i uratować chłopaka, który ma ciężkie życie.

chłopak z marzeń
Orange Tom 1-3

Mamy do czynienia z ciekawą mieszanką gatunków, która sprawdza się naprawdę dobrze. Naho z początku nie wierzy w prorocze informacje ze swojego listu. Z czasem otwiera się na to, że mogą być prawdziwe. Dodatkowo uwagi napisane w przyszłości pasują idealnie do odczuć bohaterki w danych chwilach. Dziewczyna wstydzi się i martwi się błahymi rzeczami, przez co nie może żyć w pełni i ma mnóstwo wyrzutów. Informacja o tym, że decyzje z czasów nastolatki trapią ją nadal 10 lat później, staje się motywacją do tego, by bardziej ryzykować i przestać bać się świata.

Głównym wątkiem Orange jest próba uratowania chłopaka o imieniu Kakeru. Nastolatek dołącza do paczki Naho i bardzo szybko staje się obiektem jej zainteresowania. Naho z przyszłości ma wiele przemyśleń związanych z tym młodzieńcem i jego przedwczesną śmiercią. Właśnie Kakeru jest przyczyną, dla której bohaterka wysłała sama do siebie list. Relacja pomiędzy tą dwójką jest tym, co napędza pierwsze trzy tomy mangi Orange. Wychodzi to naprawdę dobrze i jest dosyć naturalne pomimo tego, iż ważnym elementem historii jest list z przyszłości.

nieśmiałość i obiekt westchnień

Wspomniałem o tym, że Orange jest także dramatem. Wynika to z tego, że manga koncentruje się na uwagach bohaterów i decyzjach, których żałują. Jest to widoczne przy scenach z przyszłości, gdzie większość paczki Naho nie spełniła swoich marzeń i jest trochę zawiedziona swoim życiem. Mamy też całą masę smutnych scen i życiowych motywów związanych z zawodami miłosnymi, porażkami i wpadkami, jakie zdarzają się każdemu w trakcie dorastania.

Przyjemny styl Orange

Jeśli chodzi o kreskę Orange, to Ichigo Takano serwuje nam przyjemny dla oka styl. Postacie wyglądają sympatycznie i są różnorodne. Większość paneli koncentruje się na twarzach i mimice bohaterów. Ze względu na typ historii nie ma tutaj scen akcji czy jakichś wykręconych sytuacji rodem z mang typu shonen. Całość wygląda przyzwoicie i czyta się przyjemnie, więc nie mam najmniejszych zarzutów do tego jak Orange wygląda.

Orange manga
Orange

Astronauta?

Na koniec jeszcze drobna informacja co do wydania mangi. W pierwszych trzech tomach Orange w ramach dodatku pojawiają się rozdziały innej historii autorstwa Ichigo Takano. Jest to inny romans autorki zatytułowany Zakochany astronauta. Z tego, co udało mi się wyczytać, dodatkowa historia składa się z pięciu rozdziałów, znajdujących się w pierwszych pięciu tomach Orange. Mamy więc do czynienia z całkiem fajnym dodatkiem pozwalającym jeszcze lepiej zapoznać się z twórczością utalentowanej autorki.

dodatkowa historia

Pomarańczowy świat

Pierwsze trzy tomy Orange pozostawiają po sobie niezwykle dobre wrażenie. Ichigo Takano tworzy wspaniałą historię pełną słodkich momentów, ale i goryczy. Jest to coś więcej niż typowy romans czy dramat, a element podróży w czasie zostaje wykorzystany w naprawdę dobry sposób. Nie jest to może bardzo lekka i przyjemna manga, ale dostrzegam w Orange sporo głębi i interesujących pomysłów. Z chęcią sięgnę po pozostałe cztery tomy serii, by zobaczyć, jak ta opowieść się rozwinie.

Jeśli szukacie trochę bardziej życiowych historii, to polecam sprawdzić mangę Starszy pan i kot i Look Back.

Tomek „Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Orange

8

Fabuła

8.0/10

Kreska

7.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Listy z przyszłości

9.0/10

Zalety

  • Życiowe postacie
  • Fajna mieszanka gatunków
  • Sympatyczne momenty

Wady

  • Depresyjny klimat