Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem zastanawiam się, czy wiedza nie jest klątwą? Oczywiście jest to odwrotność słynnego cytatu z Szekspira, ale mam wrażenie, że w tym wypadku mistrz słowa mógł być w błędzie. Łatwiej żyć, jeśli jest się nieświadomym lub po prostu nie wie się o pewnych rzeczach. Wiedza sprawia, że możemy zbytnio się przejmować tym na co nie mamy wpływu lub poznać okropną prawdę, która na zawsze nas odmieni. Tak jest w przypadku bohaterów mangi Shadows House i chyba było im łatwiej, gdyby żyli w niewiedzy.

Piguła

  • Świat gdzie żyją ludzie z węgla i służące im lalki,
  • Pełno intryg i tajemnic,
  • Sympatyczna główna bohaterka,
  • walka o prawdę.

Shadows House to dzieło tajemniczego duetu skrywającego się pod pseudonimem So-ma-to. Historia tajemniczego rodu i służących mu żywych lalek to ciekawa mieszanka pogodnych postaci i mrocznej tajemnicy na temat ich pochodzenia. W Polsce Shadows House wydaje Waneko, które w swojej ofercie ma całą masę fascynujących tytułów.

Drogi czytelniku, jeśli nie miałeś jeszcze okazji, to zachęcam do zapoznania się z moją recenzją pierwszych trzech tomów mangi Shadows House.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Ja wciągnąłem się w tę serię i już po pierwszych tomach wiedziałem, że Shadows House jest warte uwagi. Dlatego też polecałem ten tytuł w pierwszym odcinku podcastu Mangozjemy, gdzie z kolegami z Operacja Panda rozmawiamy o mangach, anime i wszelkiej maści japońszczyźnie, która nas interesuje.

Tajemniczy ród

Shadows House raczy nas naprawdę nietypową fabułą, która intrygujące od pierwszej strony. Tajemniczy ród Shadow składa się z ludzi, którzy są cali czarni, niczym z węgla i wydzielają z siebie olbrzymie ilości sadzy. Nikt z rodziny nie ma twarzy i brudzi wszystko naokoło siebie. Dlatego każdemu przypisana jest żywa lalka pełniąca rolę zarówno służby, jak i reprezentowania danej osoby.

wszyscy za jednego

Naszymi bohaterkami są panienka Kate i jej służąca Emilico, która to dopiero uczy się na temat swojej roli w tym przedziwnym miejscu. Bohaterki powoli odkrywają informację na temat tajemniczego miejsca, w którym się znajdują i tego, że za tajemniczym rodem może stać coś potwornego.

Walka o lepsze jutro

Tomy 7-9 mangi Shadows House kontynuują watek odkrywania prawdy na temat rodu, posiadłości i tego, skąd wywodzą się żywe lalki. Kate i Emilico szukają sposobu, by poinformować jak najwięcej osób o tajemnicach na temat żywych lalek. Bohaterki liczą też na zdobycie poparcia wśród innych mieszkańców rezydencji i dokonanie dramatycznych zmian. Powoli nadarza się ku temu okazja, bo obie dziewczyny zdobywają bardziej wpływowe role w hierarchii Shadows House. Nie będzie jednak łatwo, bo przed bohaterkami stoi masa wyzwań.

Pojawia się także więcej informacji na temat wcześniejszych wydarzeń i losów postaci, które próbowały już coś odmienić w funkcjonowaniu rezydencji. Daje to szerszy kontekst dla obecnych wydarzeń, a także pozwala lepiej poznać innych bohaterów, którzy przewijają się w tym tytule. Oba wątki sprawnie łączą się ze sobą i oferują sporo informacji o tym świecie.

ukrywająca się postać

Dalej mamy sytuację, w której część posiadłości, gdzie znajdują się młodsi członkowie rodu, zostanie odwiedzona przez osobę dorosłą. Taka nietypowa wizyta może oznaczać tylko kłopoty i ryzyko tego, że ktoś wykryje dotychczasowe działanie bohaterek. Wtedy ich plan uwolnienia pozostałych lalek staje pod znakiem zapytania.

Z kolei tom 9 oferuje nam więcej informacji na temat przeszłości bohaterów i tego, jak działa cały proces powstawania żywych lalek. Dowiadujemy się znacznie więcej na temat funkcjonowania tego świata i poznajemy smutną prawdę o losach dzieci pełniących rolę służby w rodzie Shadow. Te rewelacje są jednak wstępem do jeszcze większej ilości sekretów, które poznamy w kolejnych tomach mangi.

zakłopotanie w towarzystwie

Stylowe plamy

Jeśli chodzi o kreskę, to Shadows House może pochwalić się unikatowym stylem. W końcu połowa postaci to czarne plamy o ludzkich kształtach. Do tego całość ma lekko gotycki klimat z gigantyczną, tradycyjną rezydencją, strojami z dawno minionej epoki i przepychem w wielu zaprezentowanych pomieszczeniach. Ten tytuł na pewno ma styl i jest bardzo oryginalny w kwestii oprawy wizualnej. Jednocześnie lalki, zawłaszcza główna bohaterka, wyglądają bardzo sympatycznie, co ciekawie komponuje się z masą dziwnych elementów, jakie napotykamy co kilka stron. Całość jest na pewno interesująca i zapada w pamięć lepiej niż wiele innych produkcji.

rozpacz i brak akceptacji

Trudny wybór

Najciekawszym elementem poruszonym w recenzowanych tomach Shadows House jest kwestia nieświadomości. Emilico zastanawia się, czy jej życie nie byłoby łatwiejsze i lepsze, gdyby nie znała swojej przeszłości i części sekretów rodu. Bohaterka zastanawia się nawet czy powrót pod wypranie mózgu nie byłby komfortowy.

pełnia motywacji

Jest to bardzo ciekawe spojrzenie na te sprawy i kojarzy mi się także z dylematem bohaterów filmu Matrix. Czasem życie w kłamstwie lub niewiedzy jest znacznie łatwiejsze od podążania ścieżką prawdy. Dlatego rozmyślania bohaterki Shadows House czynią ją jeszcze bardziej ludzką i rzeczywistą. Doceniam uwzględnienie tego elementu w tytule i podoba mi się, jak zostało to przedstawione. Za takie rzeczy bardzo lubię dzieło duetu So-ma-to.

Jest świetnie

Shadows House idzie w bardzo, ale to bardzo ciekawym kierunku i manga z tomu na tom staje się ciekawsza i bardziej skomplikowana. Pogodna i dosyć prosta historia z fantastycznym elementem przeradza się w prawdziwy pojedynek pomiędzy bohaterkami, a członkami tajemniczego rodu. Jest też miejsce na więcej kontekstu i znacznie lepsze poznanie postaci pobocznych, dzięki czemu świat Shadows House staje się jeszcze bardziej fascynujący. Po prostu nie mogę doczekać się tego, co wydarzy się w kolejnych tomach mangi.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Shadows House

8.3

Fabuła

8.0/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Tajemnice

8.5/10

Zalety

  • Ciekawy świat pełen tajemnic
  • Zaskakujące wydarzenia

Wady

  • Odrobina zbyt wiele postaci