Zmęczony? Posłuchaj tekstu!

Z rodziną podobno najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Nie wiem, czy to prawda, bo unikam fotografii w obawie o utratę duszy. Wiem jednak, że niezwykła rodzinka z mangi Spy x Family gwarantuje sporo radochy. Przekonałem się o tym, czytając pięć kolejnych tomów tego wyśmienitego cyklu.

Piguła

  • Komedia szpiegowska,
  • Nietypowa rodzina,
  • Sporo gagów,

Recenzję poprzednich tomów Spy x Family znajdziesz pod tym adresem.

Spy x Family to komedia o nietypowej rodzinie żyjącej podczas zimniej wojny w fikcyjnej wersji świata przypominającej Niemcy z lat 80. Manga jest międzynarodowym hitem, a adaptacja anime to jeden z największych serialowych sukcesów 2022 roku. W Polsce tytuł wydawany jest przez Waneko, które w swoim katalogu ma również takie hity jak Miecz zabójcy demonów, Chainsaw Man czy Jujutsu Kaisen.

Spy x Family, czyli misja niemożliwa

Spy x Family opowiada o specjalnej misji szpiega znanego pod kryptonimem Zmierzch. Mężczyzna dostaje niezwykle ważne zadanie, od którego powodzenia zależą dalsze losy fikcyjnej wersji odpowiednika zimnej wojny. Zmierzch dostaje nietypowe zadanie przybliżenia się do nieuchwytnego celu. Ma to zrobić dzięki dostaniu się w pobliże jego rodziny za pomocą pewnej szkoły dla uzdolnionych dzieci. W tym celu bohater musi w mgnieniu oka założyć własną rodzinę.

suspens i akcja
Yor może przerażać.

Szpieg adoptuje niezwykłą dziewczynkę o imieniu Anya. Dziecko posiada niezwykłą zdolność czytania innym w myślach. Żoną i matką dziewczynki zostaje pewna przypadkowo spotkana urzędniczka imieniem Yor. Para dogaduje się i zawiera układ udawanego małżeństwa. Bohater nie wie, że kobieta zgodziła się na taki związek, by mieć przykrywkę dla swojej dodatkowej pracy, jaką jest mordowanie ludzi na zlecenie. Tak więc rodzina Forgerów składa się ze szpiega, płatnej zabójczyni i dziecka z niezwykłymi mocami. Jak misja Zmierzhu może się nie udać?

W tomach 4-8 Spy x Family dzieje się sporo

Czwarty tom mangi Spy x Family to okazja do poznania nowego członka rodziny Forger. Chodzi o psa, który ma pomóc w przybliżeniu się do celu operacji, nad którą pracuje szpieg. Nie może jednak być zbyt łatwo i z prostej wyprawy po psiaka wychodzi niezłe zamieszanie. Wszystko przez zamach terrorystyczny z wykorzystaniem psów, w który zostaje wplątania Anya.

akcja z zakamuflowanym psem
Pies w ukryciu.

Dalej akcja jest równie zakręcona i zaskakująca. Mamy na przykład okazję dowiedzieć się o misji rozgrywającej się podczas podziemnego turnieju tenisowego, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone. Okazuje się, że odbijanie piłki na korcie może być walką o życie.

Nie tylko szpiegowanie

Pomiędzy szalonymi misjami, od których zależy pokój pomiędzy zwaśnionymi państwami, jest także miejsce na bardziej tradycyjne motywy. Spy x Family świetnie łączy szpiegowską historię z perypetiami rodziny z przypadku. Mamy wątek rodziców, którzy mimo fikcyjnego związku zbliżają się do siebie, ale nie mają doświadczenia w tego typu relacjach. W końcu jedno z nich jest szpiegiem nauczonym udawać, a drugie to istna maszyna do zabijania. Takie osoby nie są specjalnie obeznane w kwestiach uczuciowych i tym jak sobie radzić z miłością. Mamy też rywalkę o serce agenta, gdyż okazuje się, że w Zmierzchu podkochuje się jedna z kobiet pracujących w agencji wywiadowczej.

manga w mandze?

Obok tego mamy też szkolne perypetie Anyi, która nie jest zbyt bystra, ale stara się, by pomóc nowemu tacie w misji ratowania świata. Yor z kolei stara się nauczyć gotowania, gdyż chce, jak najlepiej pełnić rolę mamy dziewczynki. Mamy więc sporo życiowych motywów, które jednocześnie są niezwykle zabawne i pocieszne.

Super postacie

Fajne jest także to, że wszystkie postacie są interesujące i świetnie się uzupełniają. Nowy członek rodziny to pies, który posiada zdolność przewidywania przyszłości i wabi się Bond. Taki zwierzak pasuje jak ulał do reszty rodzinki i gwarantuje masę dobrych gagów. Mamy na przykład scenę, gdzie Bond wykrywa, że zjedzenie posiłku przygotowanego przez Yor zakończy się śmiercią. Pies stara się ze wszystkich sił uniknąć niebezpiecznego dania, przez co tworzy spore zamieszanie. Podobnych sytuacji jest masa i interakcje pomiędzy bohaterami wychodzą wyśmienicie.

Spy x Family
Bond nie ma łatwo.

Jest klimat

Spy x Family to naprawdę klimatyczna i bardzo przyjemnie narysowana manga. Postacie wyglądają dobrze, a do tego styl szpiegowskiej opowieść osadzonej w epoce żelaznej kurtyny przewija się przez wszystkie rozdziały. To nadaję całość naprawdę fajnego wyglądu. Można powiedzieć, że to taka pogodniejsza humorystyczna wersja świata z początku mangi Monster.

Dobla histolia

Nie mogę nie wspomnieć o tłumaczeniu, jakie pojawia się w Polskiej wersji mangi. Pisałem już w poprzednim tekście, że Waneko postarało się zachować klimat oryginału i wyszło to naprawdę dobrze. Anya mówi w bardzo charakterystyczny i lekko zabawny sposób. Dziewczynka między innymi nie wymawia “r” i ma inne drobne problemy z mową. Ma to sens, bo mowa przecież o bardzo małym dziecku. Świetnie pasuje to również do jej charakteru i tego, jak bardzo wyróżnia się na tle innych dzieci z elitarnej szkoły. Fajnie, że osoby odpowiedzialne za tłumaczenie nie poszły na łatwiznę i zadbały o ten element mangi.

Spy x Family i świetna zabawa
Zadowolona Anya.

Witaj w domu

Spy x Family jest świetne. To naprawdę przyjemna, bardzo zabawna i pogodna manga. Świetna mieszanka akcji w stylu szpiegowskim, absurdalnych sytuacji i humorystycznych lub ciepłych momentów czynią z tego tytułu prawdziwą perełkę. Nie dziwie się, że Spy x Family jest wielkim hitem i ludzie zakochali się w tej serii. Ja z całego serca polecam ten tytuł.

Jeśli chodzi o inne mangi z dużą dawką komedii, to śmiało mogę polecić moje ukochane Great Teacher Onizuka.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Spy x Family

8.9

Fabuła

9.0/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Frajda

10.0/10

Zalety

  • Super komedia
  • Świetne postacie