Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Gier o wojnie jest cała masa. Niestety większość z nich nie podchodzi do tematu zbyt poważnie. W końcu chodzi o rozrywkę i strzelanie, a nie poruszanie poważnych i często będących obiektem tabu tematów. Od czasu do czasu trafi się jednak tytuł traktujący tę tematykę z należną uwagą. Kto by się spodziewał, że będzie to gra z postaciami o kocich uszach i ludziach ze skrzydełkami na głowie? Takie jest Xenoblade Chronicles 3 na Nintendo Switch – niezwykle udana gra, którą mam przyjemność recenzować.

Piguła:

  • Nowy świat i nowi bohaterowie,
  • Unikatowy JRPG,
  • Świetna fabuła,
  • Gra na wiele godzin.

Wojna nigdy się nie kończy

Xenoblade Chronicles 3 opowiada historię 6 żołnierzy, których połączył ze sobą los. W tym świecie mamy do czynienia z niekończąca się wojną pomiędzy dwoma królestwami. W konflikcie biorą udział żołnierze „stworzeni” w sposób, który ogranicza ich życie do 10 lat. Czas ten jest zagospodarowany jedynie na trening oraz walkę z wrogimi siłami. Bohaterowie Noah, Lanz i Eunie walczą po jednej stornie konfliktu, podczas gdy Mio, Sena i Taion stoją po przeciwnej stronie. Grono postaci nie ma jednak okazji pozabijać się na polu bitwy. W wyniku interwencji sił trzecich, zdobywają specjalne moce i dowiadują się o panującej od lat manipulacji. W tym momencie nasza barwna ekipa wyrusza na misję…

grono bohaterów
Bphaterowie gry Xenoblade Chronicles 3.

Fabuła Xenoblade Chonicles 3 jest naprawdę ciekawa i porusza różne, ważne tematy. Poruszana jest tutaj kwestia znaczenia wolnej woli i chęci decydowania o własnym losie. Dzięki temu, iż historie naszych bohaterów są ciekawe, w grze jest też sporo innych intrygujących wątków. Na przykład Mio pozostały jedynie 3 miesiące życia. Obserwujemy więc postać borykającą się z własną śmiertelnością, ale także niesprawiedliwością świata. W końcu bohaterka dowiaduje się prawdy na temat otaczającej ją rzeczywistości i chce ratować innych, wiedząc, że sama nie skorzysta z efektów swojego wysiłku. Każdy z bohaterów walczy z jakimiś problemami i traumą wynikającą z życia podczas niekończącej się wojny, gdzie śmierć czyha na każdym kroku.

nieprzyjazne środowisko

Warto zwrócić uwagę na to, że Xenoblade Chonicles 3 to tytuł, gdzie fabuła i budowa relacji pomiędzy bohaterami jest na pierwszym miejscu. Rozgrywka jest bardzo często przerywana przez scenki ukazujące nam historię i to jak niedawni wrogowie stają się zgraną paczką. Mamy więc poważne momenty sprytnie wymieszane z pogodnymi chwilami i zabawnymi sytuacjami, jakie przytrafiają się ekipie podczas wielkiej wyprawy. Buduje to niezwykły klimat, który porywa gracza w pasjonującą podróż.

Walcz, walcz

Seria Xenoblade Chronicles charakteryzuje się masą rozwiązań, które wyróżniają się z tłumu wielu innych gier JRPG. Chodzi na przykład o nietuzinkowy system walki, gdzie nasza postać automatycznie wykonuje podstawowe ataki. Gracz odpowiada jedynie za wykonywanie specjalnych ataków i budowanie kombinacji ciosów. Zwykły atak jest wykonywany przez naszą postać, jak tylko wróg jest w naszym zasięgu. Dodatkowo mamy do czynienia z walkami w czasie rzeczywistym, a nie systemem turowym, czy ATB znanym ze starszych odsłon serii Final Fantasy. Jest to dosyć dziwne i niestandardowe rozwiązanie, które z początku może wydawać się niezbyt rozsądne. W końcu kto chciałby grać w grę RPG, gdzie bohater sam atakuje wrogów i naszą rolą jest obserwowanie tego, co dzieje się na ekranie?

walka z smokiem w Xenoblade Chronicles 3

Na szczęście Xenoblade Chronicles 3 to coś więcej niż jakiś autobattler. W walkach liczy się nasza pozycja względem wroga. Pewne ataki zadają większe obrażenia lub posiadają dodatkowe efekty, kiedy wykonujemy je z tyłu czy boku przeciwnika. Z tego też powodu musimy się ciągle ruszać podczas toczonych przez nas walk i myśleć o tym, kiedy najlepiej użyć danego ataku. System kombinacji ataków jest dosyć rozbudowany i odpowiednie planowanie bitwy jest kluczem do sukcesu. Pokonanie silniejszych wrogów wymaga od nas znajomości systemów gry i tego, jakie są efekty konkretnych kombinacji ataków specjalnych.

Teraz dodajmy jeszcze do tego możliwość przerywania ataku w trakcie wykonania go, by odpalić inny atak i przełączanie się pomiędzy członkami ekipy, by kontynuować kolejne ataki. Obok tego mamy jeszcze funkcję Interlink, gdzie wykrzykując moce, bohaterowie Xenoblade Chronicles 3 łączą się w silniejsze stworzenie z osobnym wachlarzem ciosów. Po naładowaniu się specjalnego paska mamy też dostęp do potężnych ataków zespołowych pozwalających na zadanie kosmicznych obrażeń. Opcji jest naprawdę sporo. Jest też naprawdę widowiskowo i odrobinę chaotycznie, ale ma to swój urok. W walce bierze bowiem udział nasza ekipa składająca się z 6 czy 7 postaci.

Efektem tego rozwiązania są całkiem spore starcia, gdzie dzieje się masa rzeczy i jako gracze mamy co robić. Xenoblade Chonicles 3 świetnie buduje na rozwiązaniach z poprzednich części, dzięki czemu starcia są jeszcze ciekawsze i bardziej emocjonujące.

System ataków
System ataków zespołowych.

Jest co robić w Xenoblade Chronicles 3

Poza samymi pojedynkami mamy też sporo biegania i zwiedzania. Gigantyczne mapy pełne są stworów, ukrytych przedmiotów. Od czasu do czasu pojawiają się też zrzuty zaopatrzenia dla stron konfliktu, po które możemy się wybrać. Przemierzanie świata jest bardzo satysfakcjonujące i odkrywanie nowych miejsc sprawa sporo frajdy. Mamy też sporo misji pobocznych. Są to mniejsze i większe zadania. Misje z tak zwanymi bohaterami, gdzie zdobywamy nowych sojuszników i dostęp do kolejnych klas dla naszych bohaterów to przykład tych większych zadań pobocznych ze scenkami przerwynikowymi. Obok tego są typowe dla gier RPG misje i mini zadania polegające na zbieraniu konkretnych surowców, by budować relacje z wyzwalanymi przez nas koloniami. Obok tego wszystkiego możemy pobawić się w polowanie na różne, silne stwory. Praktycznie na każdym kroku w świecie Xenoblade Chronicles 3 odkrywamy coś nowego.

Uczta systemów

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem ilości systemów napędzających Xenoblade Chonicles 3. Na początku zabawy, co jakiś czas odkrywamy coś nowego. Z tego powodu pełnię systemu walki poznamy dopiero po kilkunastu godzinach gry, gdy uzyskamy dostęp do wszystkich zabawek w arsenale naszych bohaterów. Ma to sens i sprawia, że gracz może poznać dany element rozgrywki, zanim wejdzie w kontakt z kolejną warstwą systemu walki itd. Rzeczy jest naprawdę sporo, od gotowania i tworzenia kryształów wzmacniających bohaterów, aż po system odbijania kolonii spod wpływu sił zła, z czym wiąże się wchodzenie w konflikt z walczącymi armiami. Można powiedzieć, że pierwsze 10 czy 15 godzin Xenoblade Chonicles 3 to taki naprawdę rozbudowany tutorial. Nie zostajemy rzuceni na głęboką wodę i gra jest bardziej przystępna dla graczy o mniejszym doświadczeniu.

juniper
Nowi bohaterowie dodają nowe klasy.

Jako ktoś, kto uwielbia produkcje z masą rzeczy do roboty, tona tabelek i systemów rozwoju postaci jestem pod wrażeniem tego, co widzę w tym tytule. Udało się zachować przystępność i wprowadzić masę łatwych do zrozumienia systemów. Jednocześnie jest co robić jeśli mamy ochotę na eksperymentowanie i grzebanie we wszystkich drzewkach i opcjach. Nie jest to co prawda poziom rozbudowania, który przytłoczy doświadczonego fana JRPG, ale sama zabawa z kilkunastoma klasami posiadającymi różne poziomy pozwala na sporo eksperymentowania.

Czy trzeba znać poprzednie części Xenoblade Chronicles?

Dosyć ważną kwestią dla wielu graczy jest zapewne to, czy w Xenoblade Chronicles 3 da się grać bez znajomości poprzednich części? Wydaje mi się, że nie ma z tym większego problemu. Podobnie jak w przypadku pozostałych gier z serii mamy tutaj do czynienia z odrębną historią, która w pewnym momencie wpisuje się w szersze uniwersum Xeno. Za jego stworzeniem stoi Tetsuya Takahashi. Moim zdaniem można spokojnie grać z zerową wiedzą na temat Xenoblade i uda się wyłapać oraz w pełni doświadczyć 75-80% tego, co oferuje gra.

atak specjalny

Mamy fascynującą historię o żołnierzach starających się odmienić swój lost, post traumatycznym stresie, budowaniu przyjaźni i znaczeniu wolnej woli. Wszystko to jest przedstawione w świetny i poruszający sposób. Obok tego mamy odrębną warstwę wpisującą się w szerszy kontekst multiwersum, jakim jest Xenoblade Chronicles. Odnosi się to do finału Xenoblade Chronicles 3, ale też pewnych nawiązań do poprzednich części. Pewne postacie pojawiają się w więcej niż jednej grze z serii. Mamy też powiązania w stylu kolonii działających na podobnych zasadach czy rywalizacji pomiędzy mechaniczną, a bardziej magiczną cywilizacją.

Polecam zapoznanie się z poprzednimi częściami, bo to świetne gry, ale nawet bez ich znajomości można się świetnie bawić przy Xenoblade Chronicles 3.

Wszystko gra i cieszy

Oprawa audiowizualna Xenoblade Chronicles 3 udowadnia potencjał Nintendo Switch. Hybrydowa konsola nie powala co prawda mocą, ale styl i pomysłowość twórców z Monolith sprawia, że ich najnowsza gra wygląda przepięknie. Wspaniałe krajobrazy sprawiają, że świat otaczający bohaterów wydaje się olbrzymi i fascynujący. Do tego mamy naprawdę fajny wygląd postaci i stworów grasujących po świecie. Jest bardzo widowiskowo i niezwykle klimatycznie.

ogromny świat Xenoblade Chronicles 3

Podobnie jest w przypadku świetnej muzyki, która pasuje idealne do nastroju scen. Potężne brzmienia podczas poważnych starć i ważnych momentów, a obok tego bardzo przyjemne melodie akompaniujące radosnym i zabawnym momentom. Nie można także zapomnieć o voice actingu. Brytyjskie akcenty stały się znakiem rozpoznawczym tych gier. Głosy bohaterów Xenoblade Chronicles 3 zostały świetnie dobrane i zapadają w pamięć.

Xenoblade Chronicles 3 GOTY?

Xenoblade Chronicles 3 to mocny kandydat do najlepszej gry tego roku. Do końca 2022 zostało jeszcze trochę czasu, ale śmiało mogę stwierdzić, że to czołówka produkcji wydanych w przeciągu ostatnich miesięcy. Porywającą i wzruszająca fabuła z bardzo fajnymi postaciami i fascynującym światem. Całość to przygoda na dobre 100 godzin, gdzie mamy masę rzeczy do roboty. Nintendo Switch ma kolejny, niezwykle mocny tytuł w swoim katalogu. Zdecydowanie polecam Xenoblade Chronicles 3 wszystkim graczom, a sam wracam polować na najsilniejsze stwory zamieszkujące świat gry.

trudy walki Xenoblade Chronicles 3
Xenoblade Chronicles 3

Za udostępnienie gry do testów dziękujemy dystrybutorowi, ConQuest Entertainment. Ocena bazuje na subiektywnej opinii recenzenta. Wydawca i jego partner PR nie mieli wpływu na wynik.

Xenoblade Chronicles 3

228 PLN
9.1

Fabuła

9.0/10

Mechanika

8.5/10

Frajda

9.5/10

Czynnik X

9.5/10

Zalety

  • Wyśmienita fabuła
  • Świetne postacie
  • Ciekawa rozgrywka
  • Sporo rzeczy do zrobienia

Wady

  • Odrobinę za długie tutoriale