Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem Steam Deck w wersji ekonomicznej, czyli z 64GB pamięci eMMC, to zapewne przymierzasz się do zakupu karty SD lub wymiany eMMC na dużo szybsze NVMe SSD o dowolnej pojemności. Jak sprawnie wymienić pamięć i zainstalować świeży system w kilku krokach? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Wszelkich modyfikacji dokonujesz na własną odpowiedzialność! Każda ingerencja w sprzęt zmienia jego oryginalne parametry i może mieć wpływ na wydajność czy temperaturę wewnątrz urządzenia.

Paweł „Coati” Orawski

Krok 1 – Przygotuj się!

Najważniejsze to po prostu przygotować wszystko, czego będziesz potrzebować do kompletnej wymiany, tak aby potem nie zostawić rozebranego sprzętu w połowie pracy i przy okazji niczego nie zepsuć. Przy okazji będzie to po prostu komfortowe.

Potrzebne narzędzia do wymiany SSD w Steam Deck

Lista:

 1. SSD, pamiętaj, że pamięć powinna mieć wymiar „2230 M2„. Istnieje możliwość zmieszczenia do Steam Deck pamięci „2242 M2”, ale nie polecam. Ja kupiłem SSD 256GB NVMe Samsung PM991a – koszt? 75 PLN.
 2. USB-C HUB – używam Huba Silver Monkey z obsługą PD, USB 3.2.
 3. Pendrive o komfortowej pojemności – raczej szybszy niż wolniejszy ;). Na foto poniżej widać PenDrive 16GB GoodRam, niestety nie poradził sobie z zadaniem i musiałem skorzystać z dużo szybszego Sandiska.
 4. Śrubokręt/Bit do rozkręcania – polecam rozmiar PH1
 5. (opcjonalnie) Plastikowy otwierak do podważenia obudowy – możesz użyć starej karty płatniczej lub… paznokci. Obudowa nie stawia wielkiego oporu.
 6. (opcjonalnie) Nożyk do tapet, żyletka.
 7. Godzina wolnego czasu i dostęp do Internetu.
nowy SSD do Steam Deck
Samsung PM991a NVMe 256GB (2230 M2)

Wskazówka: Jeśli posiadasz Pendrive z USB-C, to jak najbardziej możesz go użyć z pominięciem HUBa USB-C. Instalacja softu z karty micro SD również jest możliwa.

Krok 2 – Przygotowanie oprogramowania i Softu (SteamOS)

Skoro od strony hardwareowej masz już wszystko, czas przygotować soft do wgrania na świeży NVMe SSD. Pobierz obraz SteamOS z oficjalnej strony – SteamOS Download. Po pobraniu lub w trakcie, pobierz oprogramowanie do przygotowania bootowalnego pendrive.

Flashowanie Balena Ether

W moim przypadku użyłem Balena Ether na MacOS. Nic trudnego – uruchamiasz program, wybierasz wcześniej pobrany obraz SteamOS, dalej wskazujesz Pendrive, którego chcesz użyć i klikasz Flash! W przypadku Rufusa na Windows jest podobnie. Flashowanie potrwa od kilku do kilkunastu minut. Po zakończeniu odłącz Pendrive i przejdź do kolejnego kroku.

Krok 3 – Otwieranie Steam Deck i wymiana SSD

Odłącz od ładowarki i wyłącz Steam Deck. Pamiętaj, aby wyjąć kartę micro SD, jeśli była zainstalowana.

Wskazówka: Jeśli na eMMC/SSD, który chcesz wymienić są jakieś gry – przekopiuj je na SD! Będą działać po reinstalacji softu.

Dla wygody i bezpieczeństwa użyj etui Steam Deck jako podkładki. Za pomocą bita PH1 odkręć 8 śrubek z tyłu obudowy. Zwróć uwagę na to, że są różnej długości. Śrubki i gwinty są stosunkowo delikatne więc zalecam ostrożność, nic na siłę. Jeśli poczujesz, że bit „objeżdża”, to postaraj się dobrać taki, który będzie lepiej pasować.

Po wykręceniu śrubek otwórz obudowę. Pamiętaj o wcześniejszym wyjęciu micro SD! Zalecam zaczynać od łączenia obudowy blisko triggera L lub R2. Możesz użyć plastikowego otwieracza, kostki do gitary lub karty płatniczej. Kiedy otworzy się pierwszy zatrzask, możesz dalej otwierać (DELIKATNIE!) palcami. Kilka trzasków i po sprawie.

Otwieranie zatrzasków w konsoli Steam Deck

Odłóż Steam Deck z powrotem do etui, ekranem do dołu. Za pomocą paznokcia lub nożyka do tapet odklej aluminiową naklejkę – postaraj się jej nie zniszczyć. Pod naklejką znajduje się jedna z 3 kolejnych śrubek trzymających metalową obudowę. Poniżej zaznaczyłem na fotografii, które to. Wykręć.

Ukryta śrubka

Zdejmij płytkę. Może stawiać lekki opór, ale bez paniki, to Thermal Pady, które nieco mocniej się przykleiły. Odłóż płytkę na bok. Tera zmożesz odłączyć baterię od płyty głównej (pociągnij w prawo za „języczek”).

Odłączenie baterii i śrubka mocująca SSD

Zobaczysz NVMe lub eMMC w „koszulce termicznej”. Odkręć śrubkę i wyjmij pamięć. Wysuń (nie rozcinaj/rozrywaj) pamięć z „koszulki” i nałóż ją na nowy SSD NVMe. Na moim SSD pasowała stosunkowo ciasno, ale nie rozpadła się. Oczywiście w skrajnych przypadkach będziesz musiał rozkleić „koszulkę” np. w przypadku instalacji SSD NVMe Hynix 512 GB, który jest nieco grubszy.

konwersja SSD

W tym momencie możesz zainstalować nowy SSD NVMe, przykręcić, podłączyć baterię, nałożyć metalową obudowę, przykręcić 3 śrubki, przykleić aluminiową naklejkę i złożyć obudowę Steam Deck.

nowy SSD w Steam Deck

Wskazówka: z uwagi na wspomnianą jakość śrubek i gwintów (również tych w plastikowej obudowie), polecam patent na ich wkręcanie. Kiedy włożysz śrubkę w jej miejsce, nie wkręcaj jej od razu – delikatnie odkręć ją do momentu kiedy opadnie z wyczuwalnym „kliknięciem„. Dzięki temu będziesz miał większą pewność, że jest na „dobrym torze” i nie zniszczysz/rozwiercisz starego gwintu w plastiku. Teraz wkręć.

Krok 4 – instalacja SteamOS

Podłącz do Steam Deck HUB USB-C, włóż wcześniej przygotowany Pendrive. Jeśli chcesz możesz podłączyć zasilanie. Teraz naciśnij przycisk ściszania (-) i Power ON. Usłyszysz dźwięk bootowania – puść (-), a następnie power. Pojawi się menu Boot Manager (Recovery). Wybierz 'EFI USB Device’ i potwierdź wybór. W zależności od szybkości Pendrive, załadowanie OS będzie szybkie lub nie 🙂 Ewentualnie proces się zawiesi i będziesz musiał spróbować bootowania innym Pendrive-m lub z karty SD.

Zakładam, że nie miałeś żadnych problemów i system załadował środowisko Desktopowe (Linux). Obsługa za pomocą touchpada, potwierdzenie R2. Możesz też użyć myszki. Do wyboru masz 4 opcje:

 • Re-image Steam Deck – Opcja, która nas interesuje. Usunięcie wszelkich danych z SSD i świeża instalacja SteamOS.
 • Clear local user data – Formatuje głowną partycję z danymi użytkownika. Stosowane kiedy masz już odpowiedni system plików na SSD.
 • Reinstall Steam OS – Instaluje na nowo SteamOS bez usuwania gier i innych plików.
 • Recovery tools – Przejście do dalszych opcji powiązanych partycją bootowania Steam Deck.

Po wybraniu opcji Re-image, rozpocznie proces instalacji SteamOS. W tym czasie możesz zacząć sprzątać, zrobić sobie herbatę, odłożyć stary eMMC do pudełka. Po kilku… kilkunastu minutach, Steam Deck powita Cię standardowym oknem konfiguracji. Wybierz strefę czasową, zaloguj się do WiFi, zaloguj się do konta Steam.

Gratulacje! Właśnie powiększyłeś pamięć wewnętrzną Steam Deck i zaoszczędziłeś kilka setek w portfelu!