Zmęczony? Posłuchaj tekstu!

Rynek klawiatur mechanicznych jest stosunkowo gęsto obsadzony przez najróżniejsze firmy. Możesz kupić klawiatury w częściach, dedykowane konkretnym zastosowaniom, drogie/tanie, kolorowe… customy na zamówienie. Jest tego sporo i czasem może być trudno połapać się, co faktycznie jest warte swojej ceny. Sam wiesz, że nawet popularne dyskonty oferują klawiatury mechaniczne. Przez ostatnie tygodnie miałem przyjemność testować klawiaturę mechaniczną firmy AOC model GK500 RED. Pierwsze wrażenie? Solidna, przewodowa, kolorowa – taka jest na pierwszy rzut oka. Przy okazji jest tania. Czy dobra?

To jest dobre: ogólna jakość klawiatury. Jest ciężka (aluminiowa rama), stabilna i dobrze się klika.
To jest złe: Kilka detali stylistycznych oraz jakość podkładki pod nadgarstki.

aluminiowa obudowa

AOC uzupełnia gaming setup

Firma AOC znana jest głównie z monitorów do zastosowań wszelakich – od biura po hardcore’owy gaming. AOC produkuje myszki, podkładki pod nie, słuchawki, klawiatury, uchwyty pod monitor. Portfolio firmy rozrasta się z każdym sezonem sprzedażowym i choć ich akcesoria, powiedzmy sobie szczerze, nie są „top of the top”, to jednak ich jakość jest co najmniej zadowalająca. W parze z atrakcyjnymi cenami? Jest to po prostu sprzęt warty rozważenia podczas rozglądania się za nową klawiaturą.

AOC G500 RED – profilowana pod gaming!

Klawiatura AOC GK500 RED, jak sama nazwa wskazuje, wyposażona jest w przełączniki typu RED. O co chodzi? „RED-y” nie posiadają wyczuwalnego skoku/klika. Wciskasz przycisk, a on bez większego oporu schodzi w dół klawiatury. Nie ma efektu „maszyny do pisania”, ale w zamian maksymalizuje czas reakcji przełącznika. A to chyba ważne podczas szybkich rozgrywek online, prawda? W pierwszych chwilach miałem problem z REDami, robiłem sporo błędów w pisaniu, ale kilka dni użytkowania i udało się przyzwyczaić. Osobiście wolałbym przełączniki BLUE/BROWN, ale to tylko moje preferencje.

przełączniki klawiatury red

Otwierasz pudełko, ciężkie pudełko

Klawiatura od AOC jest stosunkowo ciężka (rama obudowy jest metalowa) i daje wrażenie solidnego produktu, który, jak już zagości na biurku w akompaniamencie stacjonarnego PC, to już tam zostanie na długo. Sprzyja temu jej podłączenie do PC za pomocą nieodłączanego kabelka USB. Kabel w materiałowym oplocie robi dobre wrażenie i mam tylko jedno zastrzeżenie – dlaczego jego wtyczka ma inny kształt niż np: Myszka GM510 tego samego producenta? To tylko szczegół, ale wyglądałoby to lepiej gdyby producent unifikował takie rzeczy.

różne wtyczki USB
Górny USB – klawiatura, dolny – myszka

Ok, wracam do klawiatury AOC GK500 RED. Ma ona pełny wymiar z klawiaturą numeryczną, pełne podświetlenie RGB (da się wyłączyć!) z wieloma trybami pracy, które więcej wspólnego mają z dyskoteką niż efektywnym wykorzystaniem urządzenia. ALE CO KTO LUBI. Ja nie lubię 🙂 Ustawiłem jeden kolor, średnią wartość podświetlenia i po krzyku. Ty możesz zrobić cokolwiek innego, łącznie z przełączeniem klawiatury w reakcje świetlną na każdy przycisk.

Producent podkreślił gamingowy charakter klawiatury AOC G500 RED, dodając do pudełka specjalny klucz do przycisków oraz dodatkowe cztery klawisze „WSAD” w srebrnym kolorze. Wymiana jest turbo prosta – wbijasz klucz w klawisz, po kliknięciu zatrzasków wyciągasz i wkładasz nowy klawisz. Jest to również pomocne podczas prób czyszczenia klawiatury z okruszków pizzy, sierści kota/psa oraz masy innego syfu, który zawsze znajduje się w klawiaturach komputerowych.

wymienne klawisze WSAD

Ostatni element zestawu to podkładka pod nadgarstki. Fajnie, że jest. I teraz w zależności od twojego stanowiska pracy może Cię irytować, jak mnie, lub będziesz zadowolony z jej użytkowania. O co chodzi? Podkładka jest łączona z klawiaturą magnetycznie i to jest super. Problemem jest materiał, a raczej proces produkcyjny, podczas którego został wykonany plastikowy odlew. Mój egzemplarz jest nieco wygięty, przez co ugina się i stuka o biurko podczas użytkowania. Jeśli używasz podkładki (X)XXL na całe biurko, to problem dla Ciebie nie istnieje.

krzywa podkładka pod nadgarstki

TESTY TESTY

Test klawiatury AOC GK500 RED trwał bardzo długo, bo kilka tygodni. Dlaczego? Otóż wiele się naczytałem w Internecie o tanich klawiaturach i ich „samoklikach” po 1-2 tygodniach używania. Z racji tego, że testowany egzemplarz to też tania klawiatura, chciałem dokładnie sprawdzić, czy nie rozsypie się po dłuższym czasie i czy nie zacznie samowolnie pisać bez mojego udziału. Z uznaniem i satysfakcją mogę napisać, że jest ok. Klawiatura AOC GK500 RED po 3 tygodniach zachowuje się dokładnie tak samo, jak po wyjęciu z pudełka. Jest głośna, bo to mechanik, i tego nie przeskoczymy. Chyba że będziesz kombinować z specjalnymi damperami, ale z drugiej strony… głośne klikanie może być satysfakcjonujące. Podczas pisania występuje jeszcze jeden – stosunkowo cichy – niepożądany, rezonująco-dźwięczący dźwięk.

Ja używałem klawiatury głównie ze Steam Deck oraz jako proteza do Macbook Air przy pisaniu tekstów. Przy takim zestawie niestety nie miałem okazji sprawdzić działania oprogramowania (windows) dedykowanego klawiaturze G500 RED i innym akcesoriom AOC. Oprogramowanie pozwala głównie na wygodniejszą customizację podświetlenia. Oczywiście sterowanie podświetleniem odbywa się również za pomocą skrótów klawiatury.

AOC G500 RED

AOC G500 RED w grach

Podczas testu w grach skupiłem się głownie na strzelankach / FPS. Odświeżyłem sobie Deathloop, odwiedziłem po raz kolejny Black Mesę oraz sprawdziłem Project Downfall. I wiesz co? Absolutnie nie mam pojęcia, do czego mógłbym się przyczepić, prócz tej nieszczęsnej podkładki pod nadgarstki i może rezonowania obudowy. Klawiatura działa bezbłędnie. Przełączniki typu RED, mimo liniowego i nieco nieintuicyjnego „klikania”, radzą sobie poprawnie.

Czy warto kupić AOC G500 RED?

AOC GK500 RED to po prostu tania i poprawna klawiatura w grania w gierki w zaciszu domowym. Sprawdzi się nie tylko w pokoju nastolatka, ale i każdego innego gracza, który chce skosztować grania na mechaniku za nieco mniejsze pieniążki, a przy okazji chce mieć pewność, że sprzęt nie rozpadnie się po miesiącu zabawy.

AOC GK500 RED

159 PLN
8

Ergonomia

8.0/10

Jakość przycisków [RED]

8.0/10

Design

8.0/10

Domowa dyskoteka

8.0/10

Zalety

  • Jakość i trwałość po kilku tygodniach testów
  • Dobre nachylenie klawiatury i ergonomia
  • świetny stosunek jakości do ceny

Wady

  • Raczej tyko dla użytkowników systemów z rodziny Windows
  • Podkładka pod nadgarstki mogłaby być bardziej dopracowna