Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Nie pamiętam już mojego pierwszego lotu samolotem. Może to efekt tego, że latanie jest już czymś powszechnym i z czasem staję się rutyną dla podróżujących? Może byłem zbyt przerażony czy zestresowany, by zapamiętać pierwszy lot? W każdym razie czytając tomy 11-13 mangi Dr Stone zacząłem rozmyślać, jakby to było, gdybym był jednym z pierwszych w powietrzu lub na wodzie. Pewnie daleko bym nie doleciał. Czas na recenzję kolejnych tomów mangi!

Piguła Dr Stone

  • Post apokaliptyczny świat,
  • manga o potędze nauki,
  • sporo gagów i żartów

Dr Stone to licząca 26 tomów manga, która opowiada historię Ziemi po przerażającym kataklizmie. W Polsce tytuł jest wydawany przez Waneko. Tytuł jest na tyle popularny, że otrzymał dwa sezony anime, odcinek specjalny, a już w kwietniu pojawi się trzeci sezon niesamowitych przygód w świecie po zagładzie ludzkości. Zbierając wszystko do jednego worka: otrzymujemy fajną i popularną mangę, po którą warto sięgnąć i ją poznać.

Kamienna przyszłość

Dr Stone rozgrywa się w bardzo ciekawej sytuacji, gdzie odległa przyszłość  łączy się z cywilizacją na poziomie prehistorii. 3700 lat po tajemniczym kataklizmie, gdzie wszyscy ludzie zostali zamienieni w kamień. Teraz jakimś cudem pierwsze jednostki dzięki swojej sile i zawziętości wydostają się z kamiennego więzienia. Pierwszym z powracających do życia ludzi jest niezwykle inteligentny licealista Senku, który chce jak najszybciej odbudować cywilizację i przywrócić dawny świat. Nie będzie to jednak łatwe zadanie. Manga śledzi losy Senku i towarzyszy, którzy starają się mu pomóc w przywróceniu cywilizacji do prymitywnego świata.

biedny miś i jego koszmar

Balonem w świat mangi Dr Stone

Jedenasty tom Dr Stone rozpoczyna się finałem spektakularnego eksperymentu z wcześniejszych rozdziałów mangi. Człowiekowi ponownie udało się podbić przestworza. Senku wraz z kompanami zbudował balon powietrzny i teraz członkowie imperium nauki są w stanie poruszać się znacznie szybciej niż dotychczas. Oczywiście  nie może być zbyt łatwo, więc pierwsza przygoda w locie musi mieć kilka nerwowych momentów.

ugniatanie ciasta dr stone

Ratowanie dobytku ludzkiego

Później bohaterowie starają się zapobiec problemowi głodu panującemu w uwstecznionym świecie. Okazuje się, że braki jedzenia są strasznym problemem i przyczyniły się do przedwczesnej śmierci wielu prymitywnych ludzi. Dlatego tez królestwo nauki stawia na rozwój rolnictwa i produkcję  żywności.

Gdy już te problemy są zażegnanie, bohaterowie mogą wrócić do głównej misji, jaka jest odkrycie przyczyn okropnej apokalipsy i odkrycie czy na świecie jest więcej ludzi. Aby to zrobić, nie wystarczy balon i niezbędny jest okręt pozwalający na bezpieczne przemierzanie oceanów.

tańcząca dziewczyna

Misja odkrywania i cywilizowania niebieskiej planety prowadzi do odkrycia, że na świecie jest jednak więcej ludzi niż grupka naszych bohaterów. Podczas swoich podróży Senku i spółka odkrywają inną prymitywną wioskę. Miejsce to jednak wydaje się zgoła inne od cywilizacji, która przemieniła się w obecne imperium nauki. Czy zderzenie kultur musi prowadzić do wojny? I jakie sekrety skrywa tajemnicza wyspa skarbów, na której znajduje się nowo spotkana wioska?

Dużo się dzieje

 Tomy 11 – 13 mangi Dr Stone to sporo wydarzeń w całkiem niezłym tempie. Nauka powoli pcha świat do przodu, ale bohaterowie ciągle napotykają nowe wyzwania i problemy, których nie przewidzieli wcześniej. Na dodatek od tomu 12 do akcji wkracza kolejna wioska, która zdaje się skrywać wiele sekretów i może być powiązana z zagadką przemiany ludzi w kamień. Dzieje się więc dużo, ale wszystko jest bardzo interesujące.

smutek i płacz bohatera mangi

Nie zabrakło też humoru, za który uwielbiam ten tytuł. Żarty są proste, ale naprawdę fajne i dobrze komponują się z bardziej naukowymi elementami pełniącymi rolę edukacyjną.  Miny postaci nadal mnie powalają i jestem wielkim fanem tego stylu, gdzie prawie co drugi panel widzimy kosmiczne grymasy i bohaterów prawie w formie jakichś karykatur. Ten styl świetnie buduje pozytywny nastrój tytułu i sprawia, że Dr Stone to dosyć lekka i przyjemna manga.

Półmetek

Trzynasty tom Dr Stone to połowa liczącej sobie dwadzieścia trzy tomy serii. Dlatego mam okazje do  drobnego podsumowania dotychczasowych przygód Senku i jego przyjaciół. Muszę przyznać, że Riichiro Inagaki i  Boichi tworzą świetny duet dostarczający czytelnikom masy wrażeń i pozytywnych emocji. Dr Stone to jedna z tych naprawdę cudownych produkcji, które potrafią wywołać uśmiech na mojej twarzy, a jednocześnie poruszać ciekawe tematy. Po wielu rozdziałach nadal jestem wciągnięty w historię, bohaterów i ich naukowe eksperymenty. Oby tak dalej!

szaleństwo sytuacji

Dalej jestem fanem Dr Stone

Tomy 11- 13 Dr Stone to bardzo solidny kawałek mangi.  Perypetie naszych miłujących naukę i eksperymenty bohaterów są niezwykle interesujące i co chwila zostajemy zaskoczeni.  Jestem ciekaw tego, co wydarzy się dalej i tego, do czego doprowadzi kontakt z kolejną wioską. Trzymam kciuki za Senku i nie mogę doczekać się kolejnych rozdziałów tej historii.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Dr Stone

7.9

Fabuła

8.0/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

7.5/10

Balony

8.0/10

Zalety

  • Humor i postacie
  • Dużo się dzieje

Wady

  • Jesteśmy już w połowie przygody Senku