Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem zastanawiam się, czy byłbym w stanie dokonać jakiegoś naprawdę heroicznego, szalonego czynu. Czy gdybym zobaczył kota lub psa w płonącym budynku, rzuciłbym się na ratunek? Czy wskoczyłbym do wody za tonącą osobą? Wydaje mi się, że nie byłbym w stanie tego zrobić, choćby ze względu na to, że prędzej stałbym się drugą osobą do uratowania, niż kimś, kto pomógł. Dlatego bohaterskie akcje zostawiam strażakom i fikcyjnym postaciom jak bohater mangi Great Techer Onizuka.

Piguła

  • Eikichi Onizuka to nietypowy nauczyciel z gangsterską przeszłoscią,
  • Świetna mieszanka humoru i poważnych tematów,
  • Przed bohaterem stoi sporo wyzwań,

Great Techer Onizuka to manga autorstwa Tooru Fujisawy, która koncentruje się na perypetiach nietypowego nauczyciela. Nieczęsto zdarza się, by były członek gangu motocyklowego i postrach miastach chciał zostać wychowawcą grupki dzieciaków. Jednak tak staje się w przypadku tej komediowej serii. Great Techer Onizuka otrzymało kontynuacje, adaptację filmową, telewizyjne seriale, a także popularne anime. W Polsce tytuł wydawany jest przez Waneko, które zdecydowało się na dostarczenie w ręce czytelników nowej edycji klasycznego GTO.

Na stronie są także opinie o poprzednich tomach GTO. Możesz je przeczytać klikając w ten link.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Niezwykły nauczyciel

Great Teacher Onizuak, znane też jako GTO, to manga o perypetiach niezwykłego nauczyciela. Eikichi Onizuka zapałał miłością do niesienia kaganka oświaty po tym, gdy zauważył, że nauczyciele często są w otoczeniu młodych i ładnych dziewczyn. Nie jest to więc zbyt szczytna motywacja, ale mimo to młody mężczyzna został wychowawcą w prywatnej szkole.

Great Teacher Onizuka Tom 7
Great Teacher Onizuka Tom 7

Na miejscu szybko okazało się, że Onizuka chce działać dla dobra swoich uczniów i sprawić by ich szkolne lata były dużo lepsze. Jednak nie każdy chce by Eikichi był wykładowcą. Może ten bardzo nietypowy nauczyciel i wychowawca jest właśnie tym, czego potrzeba w dziwnym i bardzo popsutym świecie oświaty?

Sporo akcji i lekcje życia

Siódmy tom Great Techer Onizuka rozpoczyna się w szpitalu. Eikicho został postrzelony podczas ratowania jednej ze swoich uczennic. Mimo to bohater zaliczył egzamin gimnazjalisty z idealnym wynikiem. Onizuka nie ma jednak za dużo czasu na cieszenie się tytułem bohatera i zdobywanie pochwał od uczniów, innych nauczycieli i mediów.

Great Teacher Onizuka Tom 7
Great Teacher Onizuka Tom 7

Okazuje się, że mimo wszystkich sukcesów młody nauczyciel wystawiany jest na kolejne próby. Tym razem wyzwaniem jest niezwykle kusząca dziewczyna, którą Eikichi spotyka pewnego wieczoru. Czy jest ona syreną mającą doprowadzić nauczyciela do zguby?

Great Teacher Onizuka Tom 7
Great Teacher Onizuka Tom 7

Oczywiście nic nie jest zbyt proste i przyjemne. Dziewczyna, którą spotyka Onizuka ma sporo problemów, które wpływają na to, jak się zachowuje i co czuje do świata. Świeżo upieczony nauczyciel ma więc przed sobą kolejne niełatwe zadanie. Eikichi musi wybrnąć z niezłych tarapatów, jakimi jest zadarcie z Yakuzą, pościgi i inne niecodzienne zdarzenia.

GTO doczekało się telewizyjnej adaptacji aż dwa razy. W pierwszej wersji, w 1998 roku, w rolę Onizuki wcielił się Takashi Sorimachi. Fani mangi spokojnie mogą zainteresować się tym serialem i towarzyszącym mu filmowi z 1999 roku.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Więcej dobrego

Mamy więc kolejną porcję absurdalnych sytuacji i sporo zakręconego humoru. W te komediowe elementy wpleciono także poważniejsze kwestie, dotyczące tożsamości i wychowania młodych. Mamy więc solidny koktajl w stylu, z którego słynie GTO. Tom 7 mangi Great Techer Onizuka to jeszcze więcej tego, za co uwielbiam tę serię.

Great Teacher Onizuka Tom 7
Great Teacher Onizuka Tom 7

Nowa edycja

W kwestii jakości wydania nie zmieniło się wiele. Ciągle jestem pod wrażeniem nowej edycji i tego, jak GTO się prezentuje. Większy format komiksu wychodzi tytułowi na dobre. Łatwiej dostrzec masę smaczków poukrywanych na stronach mangi. Same ilustracje są świetne i bogate w detale.

Great Teacher Onizuka Tom 7
Great Teacher Onizuka Tom 7

Uwielbiam to, jak Great Teacher Onizuka wspaniale komponuje humor dialogów i sytuacji z samymi obrazkami, które potrafią być przezabawne. Znalazłem moje starsze tomy wydane w mniejszym formacie i zdecydowanie preferuję to, co oferuje nowa edycja. Czytając mangę po raz kolejny, zauważyłem wiele żartów, które wcześniej przegapiłem, bo były ukryte gdzieś w tle akcji.

Warto

Tom siódmy mangi Great Techer Onizuka to solidna dawka pozytywnych emocji i zakręconych sytuacji. Jeśli praca nauczycieli w rzeczywistości jest tak wymagająca, to jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów świata. Mimo to Eikichi zawsze wychodzi z tarapatów z tarczą i masą pozytywnej energii. Dlatego też zawsze z wielką chęcią sięgam po GTO i już nie mogę się doczekać kolejnego tomu tej mangi.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Great Teacher Onizuka Tom 7

8.9

Fabuła

9.0/10

Kreska

9.0/10

Jakość wydania

8.5/10

Zakręcone akcje

9.0/10

Zalety

  • Humor i pozytywne przesłanie
  • Ciekawe postacie
  • Najlepszy nauczyciel

Wady

  • Praca nauczycieli nie jest łatwa
  • Zbyt szalone akcje?