Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Kiedy w pracy ktoś się mnie pyta jak coś zrobić, a podtekstem jest „zrób to za mnie”, często odpowiadam „zrób to szybko i sprawnie”. Taka jest też wymiana SSD NVMe w PlayStation 5 (obie wersje). Robi się to szybko, sprawnie i bez konieczności zatrudniania do tego serwisanta, kolegi znajomego lub kolegi, który akurat się na tym zna. Cała procedura instalacji SSD NVMe w PS5 to kilka prostych i nieskomplikowanych kroków. Zaczynamy?

Czego się tu dowiesz?

  • Jaka pamięć SSD NVMe będzie odpowiednia dla twojej PS5?
  • Czy SSD powinien mieć dodatkowe chłodzenie?
  • Jak otworzyć PS5 i jakich narzędzi potrzebujesz?
  • Krok po kroku: od włożenia SSD do uruchomienia konsoli

Wymagania SSD dla PS5

Ostatnimi czasy pamięci SSD NVMe mocno potaniały – ceny względem zeszłego roku są niższe o kilkadziesiąt procent. Ja sam kupiłem popularnego Kingston KC3000 1TB za 360PLN na promocji. Czym powinna charakteryzować się pamięć masowa do PS5? Zerknij na poniższą tabelkę:

InterfejsDysk SSD M.2 NVMe (Key M) z obsługą PCI-Express Gen4x4, Socket 3 (Key M)
Pojemność250 GB – 4 TB
Obsługiwane rozmiary SSD2230, 2242, 2260, 2280, 22110
Rozmiar łącznie z radiatoremSzerokość: maks. 25 mm
Długość: 30/40/60/80/110 mm
Wysokość: maks. 11,25 mm (maks. 8,0 mm od góry płyty, maks. 2,45 mm od spodu płyty)
Prędkość odczytu sekwencyjnegoZalecana jest prędkość co najmniej 5500 MB/s. Wolniejsze SSD też będą działać, ale nie pakuj się w to.

Z całej tabeli najważniejsza informacja to, to że SSD NVMe powinien mieć PCI-Express Gen4x4. Reszta parametrów to standard. Ty tylko zastanów się, czy kupić 1, 2 lub więcej TB.

Dodatkowe chłodzenie SSD NVMe – Tak? Nie?

Bezapelacyjnie i bez dłuższych wywodów – TAK. Podczas pracy SSD NVMe generuje ciepło, które wypada rozproszyć, aby zachować optymalne warunki pracy pamięci, kontrolera i konsoli. Mój SSD Kingston KC3000 fabrycznie wyposażony jest jedynie w „aluminiową naklejkę”, która nazywana jest przez producenta niskoprofilowym radiatorem. Nie oszukujmy się, w PC z lepszym obiegiem powietrza może to wystarczy, ale nie w ciasnej konsoli.

Uwaga! Wersja MC1 Pro nie mieści się do PS5!

Dodatkowym zakupem z moje strony był akcesoryjny radiator Be Quiet MC1, który obecnie jest niewiele droższy niż sensowny chińczyk no-name. Atutem tego radiatora jest też solidny montaż za pomocą 4 śrubek – żadnych gumek czy klipsów, które mogłyby wprowadzić niepotrzebne i nierównomierne naprężenia.

Sporną kwestią pozostaje pytanie: Czy można odklejać fabryczne naklejki z SSD NVMe? Jeśli tak, to czy w ogóle trzeba?

Odpowiedzi na oba pytania są całkiem proste. Nie możesz odklejać fabrycznych naklejek jeśli jest na nich napisane „Warranty Void If Removed” – odklejając tracisz gwarancję. Co innego z innymi „okleinami”, takimi jak ta cieniutka blaszka na moim fabrycznym SSD NVMe. Możesz ją zostawić lub usunąć – nie powinna blokować w znaczącym stopniu transferu ciepła. Ja odkleiłem i zainstalowałem nowy radiator.

Jak otworzyć PS5?

Jak otworzyć PS5 opisałem w jednym z starszych poradników o głośnej PS5 i patencie na pozbycie się hałasu. W skrócie: kładziesz PS5 logiem do dołu na bezpiecznej powierzchni -> mając port zasilania/HDMI/Ethernet na widoku, chwytasz za prawy dolny róg PS5 (tam gdzie obie białe obudowy są najbliżej siebie) -> delikatnie odciągasz i już! Zdejmujesz panel i możesz chwytać za śrubokręt rozmiar #1.

Krok po kroku: od włożenia SSD do uruchomienia konsoli

I. Odkręć śrubkę z geometrycznymi znaczkami PlayStation, którą zabezpieczono klapkę slotu SSD NVMe.

II. Zdejmij klapkę slotu NVMe.

III. Najprawdopodobniej będziesz musiał relokować dystans i śrubkę mocującą SSD NVMe. Odkręć ją i przenieś pierścień dystansowy. Polecam nawlec go na śrubokręt, przytrzymać palcem i przenieść we właściwe miejsce.

IV. Umieść twój nowy SSD NVMe w slocie i przykręć śrubkę mocującą.

V. Zamknij klapkę, przykręć, załóż obudowę, odstaw konsole na woje miejsce, podłącz kable, uruchom.

Power on!

Podczas pierwszego uruchomienia PS5 system poprosi o format pamięci SSD NVMe. Potwierdź. Następnie PS5 dokona kontrolnego testu szybkości odczytu. Jeśli coś jest nie tak, to spróbuj zrobić update firmware SSD (do tego potrzeba niestety PC).

Dalej w ustawieniach konsoli możesz wskazać, gdzie powinny instalować się gry. Możesz też przenieść manualnie kilka tytułów i apek na nową pamięć. Moje obecne ustawienie systemowe to instalacja gier PS5 na wbudowanej pamięci, a PS4 na akcesoryjnym SSD NVMe.

I jak? Udało się szybko i sprawnie wymienić SSD NVMe w twojej PS5?