Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Często rozmyślam o tym, jak i czy decyzje podejmowane przeze mnie, wpływają na moją przyszłość. Jest jednak tak, że o wiele bardziej zauważalne są cudze decyzje, mogące mieć równie ważny, jeśli nie ważniejszy wpływ na moją przyszłość. Od ekstremalnego przykładu wojny wywołanej przez chore ambicje polityków, po najprostsze, codzienne kwestie. Wspominam o tym wszystkim dlatego, iż bohaterowie mangi Jujutsu Kaisen, często muszą mierzyć się z efektami decyzji swoich starszych kolegów. Czy wyjdzie im to na zdrowie? Zapraszam do recenzji kolejnych tomów mangi Jujutsu Kaisen.

Piguła

  • Manga shonen o walce z klątwami, które przybierają różną postać,
  • Pełno potworów i trochę mocnych scen,
  • więcej informacji o przeszłości bohaterów,
  • gigantyczna bitwa w Tokio.

Jujutsu Kaisen to manga autorstwa Gege Akutami, która szybko stała się międzynarodowym hitem i doczekała się adaptacji anime, filmu i gry. Nadzwyczaj popularna seria wydawana jest w Polsce przez Waneko, które w swoim katalogu ma również inne wyśmienite tytuły typu shonen z Demon Slayer na czele, a także light novel z uniwersum Jujutsu Kaisen. Tytuł jest już jedną z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się mang na świecie i ma zadatki na dołączenie do grona najbardziej znamienitych reprezentantów gatunku shonen.

Więcej na temat Jujutsu Kaisen w recenzji wcześniejszych tomów mangi.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Walka z klątwami w Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen to historia młodego mężczyzny, który w tym samym czasie traci swojego dziadka i dowiaduje się o istnieniu tak zwanych klątw. Zmienia to jego życie na zawsze. Otóż, w tym świecie wszelkie uroki i przekleństwa mają materialną postać i żerują na ludziach. Są one przyciągane przez miejsca pełne bólu, cierpienia, żalu i innych silnych emocji. Istnieje nietypowy sposób zwalczania uroków. Robi się to za pomocą używania innych silniejszych przekleństw, czego można nauczyć się w tajemniczym Technikum Jujutsu. Nasz bohater o imieniu Yuuji wchodzi w kontakt z jednym z przeklętych przedmiotów, by uratować życie swoich przyjaciół. W ten sposób chłopak zostaje dotknięty przez jeden z najsilniejszych uroków i staje się uczniem Jujutsu.

znaczenie i istota sensu

Seria przedstawia nam perypetie Yuujiego i jego kolegów z technikum. Bohaterowie szkolą się w walce z przerażającymi bestiami, jak również starają się zachować resztki normalnego życia. Nie jest to łatwe, gdy za rogiem czai się wielki kataklizm w postaci jednego z byłych uczniów szkoły, który planuje… apokalipsę. Wisienką na torcie jest to, że główny bohater połączony jest z jedną z najpotężniejszych klątw, która ma zamiar go wykończyć i przejąć jego ciało. W Jujutsu Kaisen dzieje się sporo i nigdy nie wiadomo co czeka czytelnika w kolejnym rozdziale.

Podróż do szkolnych lat

Dziewiąty tom Jujutsu Kaisen, to kontynuacja podróży w przeszłość poprzedniego pokolenia bohaterów. Dowiadujemy się, co dokładnie sprowadziło jednego z najlepszych uczniów szkoły walk z klątwami na złą ścieżkę i misję zabicia wszystkich ludzi. Jest także okazja poznać lepiej charyzmatycznego nauczyciela-Satoru Gojo, nim został najlepszym wojownikiem na świecie. Rozdziały koncentrujące się na perypetiach poprzednich roczników technikum, wypadają naprawdę dobrze. Mamy sporo akcji, solidne sceny, ale także ciekawą perspektywę na świat, gdzie okropne potwory codziennie zagrażają ludzkości.

spotkanie z potworem

Gigantyczna bitwa Jujutsu Kaisen

Kolejne dwa tomy koncentrują się na wielkiej bitwie, do której bohaterowie szykowali się od pierwszych rozdziałów Jujutsu Kaisen. Siły klątw atakują dzielnicę Shibuya w Tokio i planują zabić tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy ludzi. Bohaterowie muszą zmierzyć się z największym wyzwaniem w ich karierze, w walce z urokami. Sprawa nie jest jednak taka prosta, jak może się wydawać. Siły mroku planują coś innego niż proste wymordowanie wielu ludzi. Czy Yuuji i jego koledzy będą w stanie zapobiec tragedii?

tłok przebierańców

Na przestrzeni tomów 9- 11 Jujutsu Kaisen dzieje się całkiem sporo. Lepiej poznajemy motywacje wrogów bohaterów. Autor pokazuje sporo na temat przeszłości, a wisienką na torcie jest gigantyczna bitwa z masą świetnych scen akcji i interesującymi twistami. Swego rodzaju kulminacja poprzednich rozdziałów mangi wypada naprawdę dobrze i oferuje czytelnikowi wszystko, co najlepsze w tej historii o klątwach i jednostkach je zwalczających. Jestem bardzo ciekaw, co wydarzy się dalej, bo wraz ze sporą dawką informacji, mamy także spore przetasowanie, jeśli chodzi o postacie.

Posmakuj bólu

Wizualnie Jujutsu Kaisen prezentuje się naprawdę dobrze. To jeden z tych tytułów ze świetnym designem stworów i postaci. Atmosfera horroru przejawiająca się w wyglądzie klątw świetnie współgra z kreską, jaką stosuje Gege Akutami. Całość jest lekko chaotyczna i „brudna” co przynosi naprawdę ciekawy efekt. Ten styl idealnie współgra z tematyką tytułu i sekwencjami akcji, które potrafią być naprawdę brutalne i zaskakujące.

kulinarna zagwozdka jujutsu kaisen

Czołówka gatunku shonen

Tomy 9-11 mangi Jujutsu Kaisen to solidny kawałek wciągającej historii. Świetne sceny akcji, szokujące momenty, zwroty akcji i naprawdę dobrą porcję mangi. Po przeczytaniu tych tomów jestem pewien, że manga Gege Akutami zagości w panteonie najlepszych reprezentantów gatunku shonen. Zdecydowanie zachęcam do zainteresowania się Jujutsu Kaisen.

Jeśli szukacie innej mangi z potworami, demonami i solidnymi scenami walki, to warto sprawdzić Dororo i Hyakkimaru lub Chainsaw Man.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Jujutsu Kaisen

8.2

Fabuła

8.5/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Fabuła się rozkręca
  • Więcej o przeszłości bohaterów