Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Lubię być zaskakiwany. Przynajmniej jeśli chodzi o gry, filmy czy książki. Nie ma nic fajniejszego, niż natkniecie się na jakiś niespodziewany pomysł lub ciekawy zwrot akcji. Coś, czego jako czytelnik czy widz nie jestem w stanie przewidzieć. Takie rzeczy dają sporo frajdy i sprawiają, że dana produkcja zapada na dłużej w pamięć. Ciekawe czemu piszę o tym we wstępie recenzji 12 tomu mangi Chainsaw Man?

Piguła Chainsaw Man

  • Świat, w którym ludzkie obawy stają się potworami,
  • Druga część historii
  • Zupełnie nowa bohaterka, która jest uczennicą,
  • Nadal pełno krwi i flaków.

Chainsaw Man jest krwawą, momentami szokującą mangą, lokującą się gdzieś na pograniczu horroru, zwariowanej komedii i historii shonen. Za cykl odpowiada Tatsuki Fujimoto znany wcześniej z serii Fire Punch. Manga doczekała się adaptacji anime, która została niezwykle ciepło przyjęta przez widzów. Seria pojawia się w Polsce za sprawą wydawnictwa Waneko, które wydało także Light Novel z historiami pobocznymi bohaterów.

O poprzednich tomach Chainsaw Man poczytasz w pozostałych tekstach dotyczących mangi.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Koszmarna codzienność

Manga Chainsaw Man opowiada o przerażającej wersji rzeczywistości, gdzie największe obawy ludzi mają materialną formę i przybierają postać potworów zwanych diabłami lub demonami. Życie w takim świecie nie należy do najłatwiejszych. Część ludzi zajmuje się walką z bestiami i funkcjonuje jako łowcy. Inni starają się żyć w miarę normalnie; w rzeczywistości, gdzie zabicie przez potwora jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci.

Chainsaw Man 12 licealistka

Chainsaw Man is back?

Bohaterką 12 tomu mangi Chainsaw Man jest Asa Mitaka. Licealistka nie wiedzie zbyt szczęśliwego czy pogodnego życia. Jest wytykana palcami, nie ma przyjaciół i nie lubi innych ludzi. Może ma to związek ze smutną przeszłością nastolatki? Może trudno być szczęśliwym i pogodnym w świecie, gdzie na każdym kroku można natknąć się na przerażające stwory?

Życie Asy zmieni się w momencie, gdy jej klasa zyskuje nietypowego pupila, jakim jest słodki demon kurczaczek. Na dodatek, ktoś chce się zaprzyjaźnić z młodą uczennicą. Oba te zrządzenia losu zadecydują o losach nastolatki. Oczywiście mowa o świecie Chainsaw Man, więc nic nie jest tutaj oczywiste i nie ma co liczyć na pogodną historię o szkolnej przyjaźni.

kura bez głowy

Zabić ich

W wyniku niefortunnego splotu wydarzeń nasza bohaterka wchodzi w kontrakt z demonem wojny, który przejmuje jej ciało. Od teraz istnieją dwie Asy. Jednak to nadal ta sama introwertyczna dziewczyna. Druga jest krwiożerczą maszyną do zabijania, której celem jest odnalezienie i zamordowanie Chainsaw Mana.

Sporo nowego

Dwunasty tom mangi Chainsaw Man można potraktować jako kolejny rozdział historii w świecie, gdzie demony są czymś powszechnym. Nowy początek jest chyba dobrym określeniem na treść rozdziałów zaprezentowanych czytelnikom w tym tomiku. Nowi bohaterowie, nowe miejsce akcji sprawiają, że potencjał tytułu jest po prostu przeolbrzymi. Nie często zdarza się, by manga decydowała się na drugie podejście do tematu i porzucenie znanych bohaterów na rzecz nowych postaci, innych sytuacji i drobną zmianę klimatu. Jestem ciekawy, czy ten zabieg będzie tylko chwilową zmyłką, czy rzeczywiście czeka nas szkolna przygoda w krzywym zwierciadle, wynikającym z obecności stworzeń z koszmarów?

dziewczyna niesie na rękach koleżankę

Na ten moment ta zagrywka z dwunastego tomu Chainsaw Man, wypada naprawdę dobrze i ma olbrzymi potencjał. Choćby ze względu na to, że nowa bohaterka jest swego rodzaju odbiciem poprzedniego bohatera serii. Obie postacie wchodzą w pakt z demonem, by przetrwać. Z tym że Denji zyskał na tym wiele i jego życie stało się lepsze. Z kolei Asa nie jest zbyt szczęśliwa z tego układu. Zwłaszcza, że bohaterka istnieje tak naprawdę tylko z kaprysu stworzenia, które opanowało jej ciało. Dzięki temu mamy swego rodzaju namiastkę scenariusza co by było gdyby dotychczasowy bohater serii wszedł w układ z innym demonem.

Trochę starego

Nie jest jednak tak, że tytułowa postać serii została kompletnie porzucona. Chainsaw Man pojawia się w tle jako popularny bohater i obiekt nienawiści Asy. Dziewczyna pragnie odnaleźć diabła piły i zabić go korzystając ze swoich mocy. W tomiku pojawia się także Denji, czyli dotychczasowy główny bohater serii. Chłopak został licealistą i zbytnio się nie zmienił. Jego planem jest ogłoszenie, że to właśnie on jest Chainsaw Manem. Nastolatek liczy, że dzięki temu będzie miał olbrzymie branie wśród dziewczyn. Dobrze wiedzieć, że sytuacja może się zmienić, ale motywacja naszego bohatera ciągle pozostaje taka sama.

Chainsaw Man 12 i odgryziona ręka
Chainsaw Man 12

Fatality

Dwunasty tom to sporo zmian i nowości. Po staremu pozostają jednak cudowne obwoluty, które po prostu oszałamiają wykonaniem. Kreska nadal jest na poziomie mistrzowskim i skutecznie prezentuje niezwykłe sceny akcji i gore w klimatach body horror rodem z najlepszych filmów grozy. To, co możemy zaobserwować w recenzowanych rozdziałach, to orgia przemocy z wyrywaniem kręgosłupów niczym w Mortal Kombat. Jest naprawdę brutalnie, ale do tego przyzwyczaiła nas już ta seria.

Gore

Powrót do szkoły

Na koniec jeszcze raz wrócę do najciekawszej kwestii z omawianego tomu Chainsaw Man. Mamy tu masę odważnych zmian. Tatsuki Fujimoto nie idzie na łatwiznę i powielanie wcześniejszego schematu. Jest to ryzykowne, ale moim zdaniem opłaciło się. Asa Mitaka jest naprawdę ciekawą postacią ze sporą głębią. Dodatkowo szkolny setting tej części mangi to okazja do dalszej zabawy z gatunkami i popularnymi motywami, jakie znamy z innych mang i anime. Wszystko to wychodzi naprawdę dobrze i jestem jeszcze bardziej zaintrygowany tym, co wydarzy się dalej.

Jest świetnie

Chainsaw Man to jedna z moich ulubionych mang. Tytuł z miejsca wylądował pośród najciekawszych serii, jakie miałem okazję czytać, a Tatsuki Fujimoto trafił na listę mangaków, których karierę warto śledzić. Dwunasty tom Chainsaw Man tylko mnie utwierdza w tym przekonaniu. Jest tutaj pełno zaskakujących elementów i cała masa świetnych pomysłów. Naprawdę polecam ten tytuł każdemu, kto jest w stanie strawić zakręcone pomysły i sporo absurdalnej przemocy. Ja już nie mogę doczekać się kolejnych rozdziałów tej nietypowej szkolnej historii.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Chainsaw Man 12

8.6

Fabuła

8.5/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

8.5/10

Gore

9.0/10

Zalety

  • Nowa bohaterka
  • Dalej masa gore
  • Ciekawy początek historii

Wady

  • Czy to tylko zmyłka?