Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem zastanawiam się nad tym jak by to było, gdyby na świecie pojawiły się jakieś super moce. Ludzi odporni na obrażenia, inni potrafiący latać czy czytać w myślach. Czy świat stałby się lepszy, gorszy, czy może nie zmieniłoby się tak wiele? Pewnie nigdy nie uzyskam definitywnej odpowiedzi na to pytanie. Pozostaje mi więc czytanie mang takich jak Choujin X, by poznać potencjalne scenariusze świata z ludźmi o super zdolnościach .

Piguła

  • Nowa manga twórcy Tokyo Ghoul,
  • Mroczny świat,
  • Body horror.

Choujin X to nowa manga, za którą stoi Sui Ishida. Autora kojarzymy z niezwykle popularnym cyklem Tokyo Ghoul. Podobnie jak w tamtym przypadku mamy do czynienia z alternatywną wersją naszej planety, gdzie wprowadzono fantastyczny element. Poprzednim razem były to ghule. Teraz opowieść kręci się wokół ludzi z nadprzyrodzonymi zdolnościami. W Polsce Choujin X wydawane jest przez Waneko, które w swoim katalogu ma również wspomniane Tokyo Ghoul, a także wiele innych ciekawych mang.

Mam moc

Manga rozgrywa się w świecie, gdzie istnieją ludzie z niezwykłymi mocami. Swego rodzaju mutanci posiadają niecodzienne zdolności. Nie są one jednak wykorzystywane dla dobra świata. Dlatego Choujin X otwiera się katastrofą lotniczą spowodowaną przez jednego z choujinów. Na miejscu wypadku pojawia się dwóch nastolatków Tokio Kurohara i jego bardziej uzdolniony kolega Azuma Higashi. Chłopcy zostają zaatakowani przez choujina i ich jedynym pomysłem na wyjście żywo z tej sytuacji jest wstrzyknięcie dziwnej mikstury do swoich ciał.  Tak rozpoczyna się ich przygoda, a zarazem niezwykły koszmar.

Choujin X
Choujin X

Fabuła Choujin X ma spory potencjał. Świat, o którym na razie nie wiemy zbyt wiele, ma zadatki na niezwykle ciekawe uniwersum. Podobnie jest z motywem istnień ludzkich z nadprzyrodzonymi mocami. Czy jest to jakiś eksperyment rządowy, który nie wypalił? Może mamy do czynienia z niezwykłą chorobą lub jakąś mutacją DNA prowadzącą do powstawania nadzwyczajnych mocy. Liczę, że te zagadnienia będą przewijać się w kolejnych rozdziałach mangi.

Człowiek i ptak

Pierwszy tom skoncentrowany jest na Tokio, który został przemieniony w krzyżówkę człowieka i ptaka. Chłopak nie ma już normalnej twarzy, tylko gigantyczny dziób i jest w stanie rozmawiać z ptakami.  Tokio jest przerażony swoim wyglądem, a także faktem, że nie potrafi powrócić do ludzkiej formy.  Zagubiony młodzieniec staje się celem podejrzanej grupy, która chce go przetestować i zabić jeśli zostanie uznany za bezużytecznego.

Nowa twarz Tokyo Kurachary
Choujin X

Mroczny klimat

Choujin X rzucna nas w wir akcji i solidną mieszankę fantastyki i horroru. Manga otwiera się tragedią, ludźmi przemieniającymi się w bestię i masą mocnych momentów. Główny bohater jest przerażony tym, czym się stał i jak przemieniło to jego życie. Na dokładkę, Tokio jest bezradny, bo nie ma żadnego mentora ani pomocy z zewnątrz. Wszystko to, czyni mangę Choujin X wciągającą już od pierwszych chwil.

Walk i akcji jest naprawdę sporo. Część z nich szokująca, widowiskowa i pomysłowa. Mamy pożeranie osób, rozdzierające się części ciała, eksplodujące głowy i inne bajery, które będą smaczkiem dla miłośników grozy i horroru. Te sekwencje połączone z tematyką mangi i wydarzeniami pierwszych rozdziałów zapowiadają mroczną serię.

Człowiek pożarty przez węża
Choujin X

Choujin X jest zdecydowanie dojrzalszy niż wiele innych serii o ludziach z nadprzyrodzonymi mocami. Dowiadujemy się, że egzystencja choujinów przyczyniło się do zniszczenia i upadku wielu regionów.  Mamy więc bardziej raczej mroczną wizję świata niż w My Hero Academia, czy One Punch Man, gdzie pojawiają się jednostki wykorzystujące swoje zdolności dla dobra innych. W Pierwszym tomie Choujin X nie ma na to miejsce. Jestem ciekaw czy w kolejnych rozdziałach wraz z elementem budowania świata dowiemy się więcej o jakichś potencjalnych superbohaterach? Może Tokio i Azuma staną się takimi herosami?

chujin x i twarz tokyo
Choujin X

Czym jest choujin?

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w pierwszym tomie Choujin X jest brak informacji na temat tego, czym jest choujin. W zaprezentowanych rozdziałach nie uzyskujemy takiej informacji, bohaterowie nie przedstawiają nam definicji tego pojęcia, bo jest ono czymś normalnym w tym świecie. Zamiast tego dopiero na koniec tomiku uzyskujemy krótkie wytłumaczenie tego zjawiska. Dzięki takiemu zabiegowi od razu zostaliśmy rzuceni w chaotyczny wir akcji i udało się uniknąć sceny, gdzie bohaterowie zadają pytania o coś oczywistego w świecie, w którym żyją.  Wydaje mi się, że takie rozwiązanie działa na korzyść Choujin X.

Styl i chaos 

Jeśli chodzi o kreskę, to Choujin X jest niezwykle chaotyczne i zakręcone. Niektóre panele przypominają mi jakieś szybkie szkice, z kolei inne to takie małe dopracowane majstersztyki. Do tego sporo groteskowych elementów i sekwencji rodem z gatunku body horror, gdzie ludzkie cała przemieniają się w coś odrażającego. Sui Ishida dostarcza nam coś naprawdę ciekawego i wyróżniającego się spośród wielu innych mang.

chaos i ciągnik w mandze choujin x
Choujin X

Dobre wprowadzenie

Pierwszy tom Choujin X to bardzo solidne wprowadzenie do ciekawego świata. Sui Ishida kreuje kolejną fantastyczną rzeczywistość z olbrzymim potencjałem. Ja jestem zaintrygowanym tym, co wydarzy się dalej i jak rozwinie się historia ludzi obdarzonych niezwykłymi i przerażającymi mocami. Na pewno sięgnę po dalsze tomy serii i liczę, że będzie ona równie udana i mroczna jak Tokyo Ghoul.

Jeśli szukacie mangi z elementami grozy w wariancie body horror, to warto sięgnąć po tytuły takie jak Chainsaw Man, Fuan no Tane i twórczość Junji Ito.

Tomek ”Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Choujin X

8.1

Fabuła

8.0/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Bodu Horror

8.5/10

Zalety

  • Mroczny klimat
  • Body horror
  • Spory potencjał serii

Wady

  • Wiele niewiadomych?