Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Prawie rok temu w moje ręce wpadł pierwszy tom mangi Kasane. Nie za bardzo wiedziałem, czego się spodziewać, ale okładka i opis tytułu zainteresowały mnie na tyle, że postanowiłem dać tej serii szansę. Po zakończeniu szóstego tomu Kasane muszę powiedzieć, że sięgnięcie po ten tytuł było dobrą decyzją.

Piguła

  • Kasane zostaje gwiazdą,
  • mroczny dramat z elementami nadprzyrodzonymi,
  • główna bohaterka potrafi “pożyczać” twarze innych ludzi,
  • sporo traumy i smutku.

Kasane to mroczna i poruszająca opowieść psychologiczna o życiu  tytułowej postaci. Twórczynią mangi jest Daruma Matsuura i Kasane było jej debiutem. Od tego czasu artystka stworzyła kilka innych projektów, w tym prequel opisywanej mangi, skupiający się na matce głównej bohaterki. W 2019 roku do kin trafiła filmowa adaptacja tego tytułu. W Polsce cykl Kasane wydaje niezawodne Waneko, a cała seria składać się będzie z 14 tomów i obecnie jest już na półmetku wydawniczym.

Świat jest sceną

Kasane opowiada historię tytułowej bohaterki. Młoda dziewczyna jest córką niezwykle urodziwej i popularnej aktorki. Niestety Kasane nie odziedziczyła po swojej mamie wyglądu. Wręcz przeciwnie, bohaterka jest uznawana za niezwykle brzydką, wręcz odrażającą istotę. Z tego powodu Kasana jest ofiarą przemocy w szkole, ma problemy emocjonalne i widzi siebie jako coś potwornego. Los naszej bohaterki odmienia się dzięki tajemniczej szmince pozostawionej przez mamę. Tylko jak może się skończyć sytuacja, w której ktoś uważający się za potwora otrzymuje olbrzymią moc?

Drugi akt

Tomy 4-6 mangi Kasane koncentrują się na dorosłym życiu tytułowej bohaterki. Dziewczyna przez długi czas wciela się w rolę aktorki znanej jako Nina. Doszło już do tego, że Kasane żyje jako inna osoba i wdaje się w interakcje z rodziną dziewczyny. Nic nie może jednak trwać wiecznie i zaczynają się pojawiać problemy. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi zazdrość i problemy emocjonalne. Wszystko to prowadzi do tragedii, która ponownie wywraca życie Kasane do góry nogami.

Obok problemów pojawiają się też nowe możliwości i nowa przyjaźń. Bohaterka mangi poznaje pewną dziewczynę podczas przedstawienia teatralnego. Obie kobiety szybko się kolegują i zaczynają razem spędzać świat. Okazuje się, że koleżanka też jest ciężko doświadczona i ma sporo traumy związanej ze swoim dzieciństwem. Dziwne jest jednak to, że dziewczyna swoim wyglądem przypomina mamę Kasane. Czy może to oznaczać, że obie kobiety są ze sobą jakoś związane?

Kasane to mroczna manga

Wiedziałem, że Kasane jest dosyć ciężką i mroczną mangą. Jednak z tomu na tom ten klimat staje się jeszcze silniejszy. Praktycznie wszystkie postacie mają jakąś traumę lub problemy psychiczne. Do tego tematy poruszane w kolejnych rozdziałach są  naprawdę poważne. Mamy znęcanie się w szkole, przemoc w domu, przestępstwa seksualne, psychiczne gnębienie innych i tak dalej. Na pewno nie jest tu zbyt wesoło i każdy pogodny moment zostaje szybko przesłonięty przez tragedię.

kadry z mangi kasane

Jest to najbardziej ewidentne w recenzowanych tomach 4-6. W pewnym momencie wydaje się, że Kasane odnajduje ciepło innych ludzi, znajduje przyjaciół, może nawet miłość. Jednak wszystko musi się posypać i bohaterka mangi po prostu nie ma okazji do zaznania szczęścia.

Z powyższych powodów Kasane może być tytułem depresyjnym. Nie jest to pogodna seria z pozytywnym przesłaniem, którą czyta się z przyjemnością. To zdecydowanie bardziej przygnębiający dramat. Wiem, że nie każdy jest fanem historii tego typu. Warto jednak dać temu tytułowi szansę, bo czyta się go naprawdę dobrze i jest tutaj cała masa intrygujących elementów.

Artystyczna kreska

Kreska w Kasane jest całkiem interesująca. To dlatego, że twarze są bardzo ważnym elementem fabuły tej mangi. Wiele paneli skupia się na twarzach i widocznych na nich emocjach. Sprawdza się to naprawdę dobrze i komponuje się wspaniale z motywami napędzającymi historię Kasane.

Fajne jest także bardzo sporadyczne wypełnianie tła w kadrach. Często mamy dwie postacie z pustką za nimi. Mam wrażenie, że to z kolei oddaje aspekt teatralności wszystkiego, co dzieje się na kartach mangi. Koncentrujemy się tak bardzo na postaciach, że wszystko wokoło nich się rozmywa. Ciekawą zagrywką jest też zmiana stylu, która pojawia się od czasu do czasu na różnych panelach. Postacie wyglądają odrobinę inaczej, prawie tak, jakby w poszczególnych kadrach odpowiadał za nie inny artysta.

Smuteczek

Kasane to naprawdę ponura i ciężka manga, która sprawnie łączy element fantastyczny z poważnymi sprawami z życia. Daje to interesujący i bardzo przygnębiający efekt. Do mnie to przemawia, bo pomimo występowania magicznej szminki, tytuł jest bardziej realistyczny, niż wiele innych serii o życiu gwiazd i celebrytów.  Na pewno warto sięgnąć po Kasane. Należy jednak się nastawić, że nie będzie to pogodna opowieść o miłości do teatru.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Kasane

7.7

Fabuła

8.0/10

Kreska

7.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Fascynujący i mroczny świat sztuki
  • Ciekawe postacie

Wady

  • Bardzo ciężka tematyka