Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Obsesja dopada chyba każdego. Fascynacja jakąś rzeczą, tematem czy osobą, nagle zaczyna dominować i nasze życie kręci się tylko wokół jednego punktu. Zazwyczaj jest to coś o bardzo negatywnych konsekwencjach. Jednak wydaje mi się, że dobrze nakierowana obsesja, może mieć też pozytywne efekty. Niestety w przypadku bohaterki mangi Kasane, obsesja przywołuje tylko to, co najgorsze w człowieku.

Piguła

  • Nie wszystko idzie po myśli Kasane,
  • bohaterka gra rolę w Makbecie,
  • mroczny dramat z elementami nadprzyrodzonymi,
  • główna bohaterka potrafi “pożyczać” twarze innych ludzi,
  • sporo traumy i smutku.

Kasane to mroczna historia o życiu aktorki teatralnej, posiadającej niezwykły dar. Twórczynią mangi jest Daruma Matsuura i Kasane było jej debiutem. Od tego czasu artystka stworzyła kilka innych projektów, w tym prequel opisywanej mangi, skupiający się na matce głównej bohaterki. W 2019 roku do kin trafiła filmowa adaptacja tego tytułu, w której tworzeniu brał udział jeden z najlepszych japońskich aktorów – Tadanobu Asano. W Polsce cykl Kasane wydaje Waneko, które w swoim katalogu ma wszystko: od romantycznych komedii, po horrory i przejmujące dramaty.

Trudne życie Kasane

Kasane opowiada historię tytułowej bohaterki. Młoda dziewczyna jest córką niezwykle urodziwej i popularnej aktorki. Niestety Kasane nie odziedziczyła po swojej mamie wyglądu. Wręcz przeciwnie, bohaterka jest uznawana za niezwykle brzydką, wręcz odrażającą istotę. Z tego powodu Kasane jest ofiarą przemocy w szkole, ma problemy emocjonalne i widzi siebie jako coś potwornego. Los naszej bohaterki odmienia się, dzięki tajemniczej szmince pozostawionej przez mamę. Tylko jak może się skończyć sytuacja, w której ktoś uważający się za potwora otrzymuje olbrzymią moc?

Dużo się działo

Przygoda Kasane pełna jest wzlotów i upadków. Dziewczyna ciągle jest blisko spełnienia swoich scenicznych marzeń. Nie dane jest jej jednak zakosztować sławy i podbudować swoje ego. Wynika to z tego, że bohaterka pożycza twarze innych osób, co zazwyczaj kończy się dla kogoś tragicznie i Kasane zmuszona jest do poszukiwania kolejnego „dawcy twarzy”. Tak dzieje się właśnie na początku tomu 7. Aktorka, która współpracowała z bohaterką mangi, straciła życie, przez co nie można już korzystać z jej twarzy. Wyjściem z beznadziejnej sytuacji okazuje się przepiękna kobieta, która wygląda jak mama Kasane i może być powiązana z przeklętą szminką kradnącą ludzkie oblicza.

Obsesja Kasane

Motywem przewodnim tomów 7-9 mangi Kasane jest obsesja. Nasza główną bohaterką dostaje możliwość zagrania w adaptacji Makbeta, gdzie wcieli się w rolę, która lata wcześniej zniszczyła jej matkę. Kasane jednak pragnie tak bardzo zostać gwiazdą i pokazać światu swój talent, że podejmuje się wyzwania mimo wielu trudności oraz przeciwwskazań. Koszt udziału w tym przedstawieniu jest olbrzymi, gdyż dziewczyna, niczym Lady Makbet, zaczyna odczuwać ciężar swoich dotychczasowych grzechów uczynionych po drodze do sławy.

Z drugiej strony dowiadujemy się więcej o nowej przyjaciółce Kasane, która użycza jej swojej twarzy. Dziewczyna żyje tylko dzięki nienawiści do matki tytułowej bohaterki. Chęć zemsty na kobiecie, która wyrządziła wielką krzywdę dziewczynie i jej rodzinie, napędza kobietę. Staje się jedynym celem jej życia. Jest to tym bardziej tragiczne, gdyż obsesyjna pogoń za zemstą blokuje jej normalne życie i osiągnięcie nawet odrobiny szczęścia.

Ostatnim elementem układanki przedstawionej w omawianych tomach jest przeszłość matki Kasane. Dowiadujemy się, jak dziecko, które miało zostać zabite, zostało jedną z największych gwiazd teatru. Po raz kolejny widzimy jak obsesja prowadzi do zguby i tragedii.

Nie ma wytchnienia

Kasane to niezwykle mroczna, ponura manga o traumie oraz cierpieniu, które zmienia i wręcz niszczy człowieka. Tomy 7-9 mangi to kolejna porcja psychologicznego dramatu pełnego przybitych i wykończonych ludzi, którzy nie mają szans na szczęście. Niczym w tragedii takiej jak Makbet, nie ma szans na dobre zakończenie, a każdy wystawiany jest na ciężkie próby i ból. Nawet postacie poboczne przewijające się w tle kolejnych rozdziałów nie maja łatwo. Tutaj po prostu nie może być happy endu i należy się liczyć z tym, że treść tytułu jest dołująca. Jest w tym wszystkim jednak coś fascynującego i poruszającego.

Sztuka

Kasane to bardzo stylowa i ciekawa wizualnie manga. Motyw twarzy oraz piękna przewija się w tematyce tytułu. Pełni ważną rolę również w tym, jak ta seria wygląda. Począwszy od okładek, aż do wielu paneli koncentrujących się właśnie na twarzach i ich rysach.

Niektóre kadry wypadają wręcz fenomenalnie. Zwłaszcza gdy elementy związane z przedstawieniem teatralnym łączą się tematycznie z wydarzeniami dotyczącymi bohaterów. W tych kwestiach Kasane wypada niezwykle dobrze.

Sztuka to cierpienie

Kolejne tomy Kasane utwierdzają mnie w przekonaniu, że to bardzo dobra, ale niezwykle ponura manga. Tytuł momentami jest wręcz depresyjny i na pewno nie można zaliczyć go do listy mang, które czyta się na poprawę nastroju. Mimo to historia i bohaterowie są bardzo wciągający, oferują sporo czytelnikowi. Dlatego też warto zainteresować się Kasane, o ile nie odstrasza nas mroczna i dołująca atmosfera tego tytułu.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Kasane

8.4

Fabuła

8.0/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Trauma

9.5/10

Zalety

  • Mroczny świat i ciekawe postacie
  • Solidny dramat psychologiczny

Wady

  • Fabuła może bardzo mocno zdołować