Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Przyjaciół podobno poznaje się w biedzie. Nie wiem, czy jest tak naprawdę, ale wydaje mi się, że coś jest na rzeczy. Wystarczy zobaczyć, jak wiele osób odwraca się od osób, którym się nie powodzi lub mają jakieś poważniejsze problemy. Przyjaźń często wystawiana jest na próbę i wiemy o tym wszyscy. Rzadko jednak dzieje się to w taki sposób, jaki ma miejsce w mandze Przyjacielskie rozgrywki.

Przyjacielskie rozgrywki to manga duetu Yuki Sato i Mikoto Yamaguchi, która swoją premierę w Japonii miała niecałe dziesięć lat temu. Tytuł został dobrze przyjęty i doceniony za swoją pomysłowość. Doprowadziło to do powstania wielu adaptacji zarówno w formie, anime, seriali jak i filmów. W Polsce seria wydawana jest przez Waneko, które oferuje całą gamę ciekawych tytułów.

Koniec przyjaźni

Przyjacielskie rozgrywki to historia grupki kolegów z jednej klasy liceum. Zgrana paczka zostaje uprowadzona i zachęcona do udziału w tajemniczej grze, która ma przetestować ich przyjaźń w zamian za duże pieniądze. Czy chęć szybkiego zarobienia dużej kasy okaże się ważniejsza od przyjaźni?

Głównym bohaterem mangi jest najbiedniejszy z paczki przyjaciół-Yuuichi Katagiri. Chłopak żyje sam i ledwo wiąże koniec z końcem. To wyróżnia młodzieńca spośród kolegów z klasy, którzy żyją w dostatku. Dlatego też po kradzieży pieniędzy na klasową wycieczkę, wiele osób posądza bohatera o ten występek. Sprawa nie ma okazji się rozwiązać, bo Yuuichi wraz z czwórką najbliższych przyjaciół z klasy zostają uprowadzeni. Na miejscu bohaterowie są wciągniecie w szereg gier, pozwalających jednemu z nich na spłatę gigantycznego długu i potencjalne zarobienie pieniędzy. Szybko okazuje się, że gry mają na celu skłócenie kolegów z klasy. Na domiar złego wygląda na to, że jeden z kompanów młodzieńca działa przeciwko zespołowi.

Szkolny thriller

Mamy więc do czynienia z wciągającą historią z elementami thrillera, gdzie główny bohater nie wie, komu może ufać. Pytań jest co niemiara, a tajemnice budują świetną atmosferę. Dzięki temu Przyjacielskie rozgrywki bardzo szybko wciągają czytelnika w swój świat i dziwaczne gry, w których biorą udział bohaterowie.

Na początku mamy niezwykle proste pytania, na które odpowiedzią jest, tak lub nie. Wszyscy ekipy odpowiadają w myślach i za poprawne odpowiedzi zostają nagrodzeni kasą. Jednak jeśli ktoś odpowie inaczej niż reszta, to decyzja tej osoby staje się wyborem grupy. Właśnie dzięki temu Yuuichi zdaje sobie sprawię, że ktoś w jego paczce działa przeciwko pozostałym. W końcu nie można źle odpowiedzieć na pytanie, czy 1+1=2?

Koniec niewinności

Dotychczasowe rozdziały mangi Przyjacielskie rozgrywki to wprowadzenie w świat tej opowieści, a także wstęp do rozgrywek, jakie czekają naszych bohaterów. Ciekawe jest to, że zdają się to być wariacje na temat dziecięcych zabaw popularnych w Japonii. Można pokusić się o odnalezienie pewnej symboliki tego, że wprowadzenie pieniędzy do zabawy niszczy dziecięcą niewinność bohaterów i zabija przyjaźń. Zgrana paczka zaczyna patrzeć na siebie wilczym okiem i wszyscy tracą do siebie zaufanie. W pogoni za kasą bohaterowie zapominają o tym co w życiu ważne i koncentrują się tylko na potencjalnym zysku. To chyba dobrze nakreśla rzeczywistość wielu osób wchodzących w dorosłość w dzisiejszym świecie? Ja uwielbiam takie rozkminy i cieszę się, ze Przyjacielskie rozgrywki dały mi okazje do pomyślenia nad kwestiami tego typu.

Niepokojące maskotki

Kreska w pierwszym tomie mangi Przyjacielskie rozgrywki stoi na przyzwoitym poziomie. Wszystko jest raczej stonowane i dosyć spokojne lub nawet realistyczne jak na standardy mangi.

Bardziej zakręconym elementem jest wygląd postaci prowadzącej rozgrywki. Mamy bowiem coś w rodzaju maskotki drużynowej przypominającej swoim wyglądem chłopca. Nie wiadomo jeszcze zbyt wiele na temat kim lub czym jest ta maskotka. Jedyne co wiadomo, to, że w świecie mangi istnieje program, którego maskotką jest właśnie ten chłopczyk. Ten jeden dziwny i odrobinę mroczny element dobrze komponuje się ze stylistyką tytułu i atmosferą, jaka panuje w rozdziałach recenzowanego tomu. Nie ma tu niby nic strasznego i okropnego, ale ma się poczucie, że cały czas jest coś nie tak.

Dobry początek

Pierwszy tom mangi Przyjacielskie rozgrywki stoi na dosyć wysokim poziomie. Łatwo jest mi zrozumieć, dlaczego ten tytuł doczekał się tak wielu adaptacji. Historia jest interesująca, główny bohater życiowy, a tajemnice wciągają. Mamy tutaj zalążek naprawdę dobrej serii i z chęcią sięgnę po więcej. Mogę też śmiało polecić Przyjacielskie rozgrywki wszystkim szukającym odrobiny thrillera i emocji, a także poszukującym mang bez wielkich eksplozji i walk.

Jeśli interesują wasz szkolne thrillery z dziwnymi grami jako centralnym punktem, to warto sprawdzić też mangę Kakegurui – Szał hazardu.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Przyjacielskie rozgrywki

8.3

Fabuła

8.8/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Przyjaźń

8.5/10

Zalety

  • Intrygujaca historia
  • Ciekawy główny bohater
  • Sporo tajemnic

Wady

  • Nie ma zbyt dużo typowej akcji