Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

W filmach często pojawia się motyw gdzie złośliwa, zgorzkniała i raczej niemiła osoba nagle staje się kimś milszym i cieplejszym. Zazwyczaj przemiana jest spowodowana poprzez pojawienie się dziecka lub jakiegoś słodkiego zwierzątka, które wywraca życie zgryźliwej osoby do góry nogami. A co jeśli w życiu okrutnego feudalnego władcy pojawiłby się niebieski kosmita? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w mandze Samurai i Stich!

Piguła

  • Postać z kosmosu w feudalnej Japonii,
  • manga Disney,
  • bazuje na filmie Lilo & Stitch.

Samurai i Stich to manga autorstwa Hiroto Wady, gdzie jedna z postaci z filmów i bajek Disney trafia w nietypowe miejsce – do Japonii w epoce samurajów. Tytuł bazuje na pomyśle z filmu Lilo & Stitch, gdzie niebieski stworek z kosmosu trafia na ziemię i zaprzyjaźnia się z dziewczynką. Z tym, że w komiksowej wersji postać Lilo zastąpiona jest przez brutalnego Daimyo. Feudalny władca zostaje przyjacielem niebieskiego stworka i zmienia swoje życie. W Polsce manga wydawana jest przez Egmont w ramach inicjatywy, jaką jest Klub Świata Komiksu.

Nietypowa para

Podstawą mangi Samurai i Stich jest spotkanie niebezpiecznego kosmity znanego jako 626 z krwiożerczym władcą. Stworek znany jako Stich, w wyniku zmieszania w kosmosie, trafia do Japonii w epoce samurajów i rozbija się w pobliżu obozu jednego z feudalnych panów. Yamato Meison jest znany ze swych krwawych podbojów i próby zjednoczenia Japonii. Jego ekspansja zostaje jednak wstrzymana poprzez spotkanie dziwnego stworzenia z niebios. Meison jest bardziej zainteresowany nowym, futrzanym przyjacielem niż podbojem swojej ojczyzny. Czy relacja ze Stichem sprawi, że władca stanie się lepszym człowiekiem?

Coraz więcej dziwnych sytuacji

Drugi tom mangi Samurai i Stich to jeszcze więcej dziwnych, zakręconych i zabawnych sytuacji, jakie spotykają nietypową parę bohaterów. O ile pierwszy tom koncentrował się głównie na relacji pomiędzy tytułową parą bohaterów, tak kolejne rozdziały wprowadzają do historii coraz więcej dziwnych postaci i sytuacji.

Pojawia się duch służącej, która dawno temu stłukła niezwykle ważny talerzyk i straciła życie. Kobieta w nocy nawiedza dom samuraja i zaprzyjaźnia się ze Stichem. Jakby tego było mało zmarła kobieta zakochuje się w jednym z doradców Meisona. Dzięki temu manga o relacji kosmity i feudalnego władcy na moment staje się romansem pomiędzy żywymi, a zmarłymi.

Pojawia się także wątek innych przybyszów z kosmosu, którzy chcą przechwycić 626 i wykorzystać go jako broń. Wizyta na Ziemi okazuje się jednak niezwykle kusząca i w wyniku serii wpadek kosmici stają się mieszkańcami terenów naszego samuraja.

Dobre lekcje

Wszystko to sprawia, że drugi tom mangi Samurai i Stich to cała masa ciekawych i zaskakujących momentów. Jednocześnie udaje się wcisnąć odrobinę rozwoju naszych bohaterów i fabuła też powoli idzie do przodu. Yamato Meison pod wpływem Sticha staje się bardziej ciepły i ludzki. Samuraj zaczyna lepiej traktować innych i powoli rozumie, że władza i wygrywanie nie jest najważniejsze w życiu. Cieszę się, że jest miejsce na elementy tego typu i manga nie jest tylko serią gagów i zabawnych lub po prostu absurdalnych sytuacji.

Jak bajka

Samurai i Stich jest narysowane w dosyć ciekawy sposób. Ewidentnie mamy tutaj kontrast pomiędzy tym, jak prezentuje się Stich, a nasz samuraj. Obie postacie wyglądają jak coś z zupełnie różnych bajek. Jednak te różnice działają na korzyść tytułu. W końcu mowa o połączeniu dwóch różnych światów. Podoba mi się to, jak bardzo dorosły, wąsaty facet z bronią, gryzie się ze Stichem, który wygląda jak pluszowa zabawka. Same ilustracje są naprawdę ładnie wykonane. Wiele paneli jest dynamicznych i prezentuje sporo akcji w kadrach. Podobały mi się także tła, które dobrze komponują się z lekko komediowym stylem komiksu. Całość dobrze oddaje bajkowy klimat historii.

Udany tytuł

Samurai i Stich to ciepła i bardzo przyjemna manga, która przypomina mi trochę tytuły takie jak Starszy pan i kot. Z tym że mamy tutaj całą masę absurdalnych i zakręconych sytuacji, które potrafią zaskoczyć. Drugi tom tej serii prezentuje nam dosyć oryginalne poczucie humoru autora i masę pomysłowych scenariuszy. Dzięki temu świetnie czyta się ten tytuł i ciągle trafiamy na coś nowego. Podoba mi się takie podejście i z chęcią będę śledził dalsze perypetie niebieskiego kosmity i groźnego samuraja.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Egmont

Samuraj i Stich

7.3

Fabuła

7.0/10

Kreska

7.0/10

Frajda

7.9/10

Zalety

  • Ciekawy pomysł
  • Sporo zabawnych momentów

Wady

  • Momentami moze być zbyt absurdalne