Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem nasze życie może się nieźle posypać. Wszystko, co miało sens, okazuje się bzdurą, nasze pewniki są fikcją, a wierzenia zostają wywalone do góry nogami. Najlepsze symbole i ikony cnót okazują się okrutnymi przestępcami, a ci źli, nagle mają logiczne argumenty. Taki stan rzeczy na pewno jest nie do pozazdroszczenia. Właśnie w takiej sytuacji znajduje się tytułowa bohaterka mangi Talentless Nana. Czy pogrąży się ona w smutku i straci wolę do walki?

Piguła

  • Szkoła dla ludzi z potężnymi mocami,
  • fabuła zaskakuje i serwuje ciekawe zwroty akcji,
  • seria tajemniczych morderstw.

Talentless Nana to pełna zaskoczeń manga o nietypowej grupie uczniów znajdujących się wyjątkowej klasie. Co ciekawe, tytuł wydaje Square Enix, a za scenariusz odpowiada twórca gier visual novel, znany pod pseudonimem Looseboy. Ilustracjami zajmuje się Iori Furuya. Produkcja doczekała się adaptacji anime, która miała swoją premierę w 2020 roku. W naszym kraju ten nietuzinkowy tytuł wydaje Waneko i Talentless Nana to kolejna interesująca manga w katalogu tego wydawcy.

Prawdy i kłamstwa

Akcja mangi Talentless Nana rozgrywa się w świecie, gdzie na ludzkość czyha wielkie i niezwykle tajemnicze zagrożenie. Tytułowa bohaterka trafiła do specjalnego projektu, gdzie utalentowane jednostki mają się szkolić na przyszłych obrońców ludzkości. Wszyscy posiadają różne moce, mające pomóc w walce z tak zwanym wrogiem, który zagraża życiu zwykłych ludzi. Trening przyszłych bohaterów okazuje się jednak problematyczny. Kolejni uczniowie giną w dziwnych okolicznościach. Czy stoją za tym wrogowie ludzkości? Może dzieje się coś zupełnie innego?

Twistem, który stosunkowo szybko zostaje pokazany w mandze, jest to, że Nana trafiła do klasy z utalentowanymi w celu ich zabicia. Jednostki posiadające niezwykłe zdolności są zagrożeniem dla reszty społeczeństwa i muszą zostać wyeliminowane, zanim w wybuchu gniewu czy złości zabiją wiele niewinnych istnień. Nana w wyniku działania tych wrogów ludzkości straciła swoją rodzinę i teraz pragnie zemsty, przez co jest wspaniałym narzędziem w rękach tych, którzy posiadają władzę. Tylko co, jeśli nasza bohaterka nie zna prawdy o otaczającym ją świecie?

Wielkie zmiany

Tom 6 i 7 mangi Talentless Nana to kolejna porcja zaskoczeń i sporych zmian, które wywracają historie do góry nogami i czynią ten tytuł naprawdę interesującym i wciągającym. Tom 6 koncentruje się na utalentowanej dziewczynie, która rozgryzła, że to Nana stoi za morderstwami kolegów z klasy. Teraz to Nana musi uważać na osobę, która zagraża jej życiu i ma idealne alibi, bo znajduje się w tym samym czasie w dwóch miejscach naraz. Czy bohaterce uda się rozgryźć talent przeciwniczki i ujść z życiem?

Jednocześnie Nana zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jej misja jest trochę niezrozumiała i może osoby, które zabija bez najmniejszego oporu, wcale nie są takie złe. Co jeśli jednostki z darami i nadludzkimi mocami wcale nie są wrogami ludzkości? Te rozterki przyczyniają się do zmian w bohaterce i nie chce ona już bezmyślnie zabijać.

Dlatego szokiem dla niej jest sytuacja, gdy ginie kolejny z członków jej specjalnej klasy. Jakby tego było mało, Nana zostaje wrobiona w morderstwo i koledzy zaczynają podejrzewać, że stoi ona za wszystkimi śmierciami, jakie nawiedziły klasę w ostatnim czasie. Czy uda się Nanie udowodnić swoją niewinność? No i czy koledzy uwierzą jej, że opowieści o tajemniczych wrogach ludzkości to bajki, a specjalna klasa to tylko przykrywka do zabijania niewygodnych osób?

Dzieje się dużo

Dwa recenzowane tomy Talentless Nana wypadają naprawdę dobrze i świetnie rozbudowują historię. Tytuł coraz bardziej wyłamuje się z dotychczasowego schematu i idzie w interesującym kierunku. Nana coraz bardziej jawi się jako postać tragiczna, która zostaje zmanipulowana i użyta jako broń. Jakby tego było mało, cała sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana. Nie zdziwię się jeśli czeka nas jeszcze więcej twistów i zaskoczeń dotyczących tego, co dzieje się naprawdę w świecie Talentless Nana.

Zmyłka

Manga jest wydana naprawdę przyzwoicie z całkiem klimatycznymi okładkami, przedstawiającymi bohaterów serii. Panele są zrobione naprawdę fajnie i bardzo często prezentują nam interesujące ujęcia i scenerię. Jeśli chodzi o design postaci, to jak już wspomniałem, z początku dałem się zmylić i myślałem, że to jakaś szkolna romantyczna historia.

Wynika to z tego, że mamy typowe ładne panie i przystojnych młodzieńców, wszyscy z niecodziennymi fryzurami i nietypowymi strojami. Przypomina mi to wszystkie komediowe serie anime jakie lata temu oglądałem. Takie podejście do wyglądu postaci ciekawie komponuje się z mroczniejszą tematyką Talentless Nana. Kolorowe i pogodne momenty rodem z jakiejś szkolnej komedii wymieszane są z naprawdę ponurymi i brutalnymi sekwencjami rodem z horroru lub kina gore. To idealnie podkreśla tematykę mangi, która koncentruje się na manipulowaniu dziećmi i czynieniu z niewinnych istot bestii.

Udana manga

Talentless Nana to naprawdę udana manga, która z każdym kolejnym rozdziałem staje się coraz ciekawsza. Tomy 6 i 7 to masa cudownych momentów i zwrotów akcji. Czynią one opowieść o młodej dziewczynie jeszcze bardziej mroczną i tragiczną. Ja jestem praktycznie zachwycony tym niepozornym tytułem i mam ochotę na więcej.

Jeśli chodzi o mangi z niezłymi zwrotami akcji i twistami, to polecam sprawdzić Summer Time Rendering i Reset.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Talentless Nana

8.1

Fabuła

8.5/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Frajda

8.5/10

Zalety

  • Sporo twistów i zaskoczeń
  • Oryginalna fabuła

Wady

  • Dla niektórych zbyt mocny klimat