Zmęczony? Posłuchaj tekstu!

Moja wiedza o świecie mody jest zerowa. Kompletnie nie znam się na krojach, projektantach czy markach. Nie interesuje mnie styl oraz jaki kolor lub faktura są modne w danym sezonie. To coś kompletnie nie z mojej bajki. Podobnie jest w przypadku głównej bohaterki mangi Paradise Kiss. Czy tak jak ona otworzę się na świat mody i za jakiś czas oszołomię wszystkich na paryskim wybiegu? (chciałbym to zobaczyć – dop. Coati)

Piguła

  • Nowa edycja mangi Paradise Kiss,
  • Uczennica przypadkowo trafia na grupę miłośników mody,
  • Mieszanka komedii, romansu i dramatu.

Paradise Kiss to manga w stylu josei stworzona przez Ai Yazawę. Tytuł opowiada o losach młodej uczennicy wciągniętej w świat szkolonych projektantów mody i modeli. Pięciotomowa seria wydawana jest przez Waneko.

Warto zwrócić uwagę na to, że manga doczekała się nowej edycji, gdyż była już wcześniej wydawana w naszym kraju przez tego samego wydawcę. Teraz zainteresowani będą mieli łatwiej w dotarciu do Paradise Kiss, bo pierwsza edycja potrafiła osiągać spore ceny na rynku wtórnym. Ja miałem okazję przeczytać pierwszy tom nowej edycji Paradise Kiss.

Pokaz mody

Główną bohaterką Paradise Kiss jest Yukari Hayasaka. Licealistka znajduje się w trudnym punkcie swojego życia. Chce dostać się na studia, ale nauka nie idzie jej tak dobrze, jakby tego sobie życzyła. Dziewczyna jest rozdrażniona, szuka siebie i pomysłu na swoją przyszłość. Jej sytuacja odmienia się w momencie, gdy zostaje zaczepiona przez pewnego chłopaka na ulicy.

Paradise Kiss Tom 1

Yukari zostaje zaciągnięta do małego budynku znanego jako Atelier. Tam dowiaduje się, że grupka licealistów ze szkoły koncentrującej się na modzie chciałaby wykorzystać ją jako modelkę. Bohaterka jest zaskoczona i oburzona i szybko odrzuca propozycje. Jednak w trakcie zamieszania Yukari traci swoją legitymację szkolną. Dzięki temu spotyka miłośników mody kolejny raz. Kolejne interakcje z tą niezwykle barwną grupą ludzi odmieniają losy nastolatki.

Trudne decyzje

Pierwszy tom Paradise Kiss skupia się w znacznym stopniu na trudnej decyzji, jaką musi podjąć nastolatka. Yukari jest zainteresowana projektantami z Atelier i rola modelki wydaje się jej kusząca. Może to jednak wpłynąć negatywnie na wyniki w nauce i pozbawić ją innych szans pokierowania swoim życiem.

Paradise Kiss Tom 1

Na dodatek nowo poznane osoby wydają się być bardzo dziwne. Jednak w oczach bohaterki jest w nich coś fascynującego. Do tego wydaje się być zauroczona w najbardziej utalentowanym projektancie o imieniu George. Dzięki temu wszystkiemu Yukari ma okazje zastanowić się nad swoim życiem i podjąć kilka dosyć trudnych decyzji na temat tego, co chce dalej robić.

Poszukiwanie sensu

Paradise Kiss to mieszanka komedii, romansu i dramatu, która porusza sporo ciekawych tematów. Mamy kwestię konformizmu. Główna bohaterka jest rozdarta pomiędzy konwenansami i normami, spełnianiem oczekiwań społeczeństwa, a poszukiwaniem swojej drogi. Nowi przyjaciele pochłonięci modą żyją, tak jak im się podoba. Ich zachowania często szokują Yukari, ale ewidentnie jest ona także pełna podziwu. W końcu projektanci mody z Atelier nie przejmują się tym, co oczekuje od nich społeczeństwo i robią to, co naprawdę pragną.

Paradise Kiss Tom 1

Pojawia się także rozdarcie młodej osoby, która szuka swojej drogi. Nasza bohaterka powoli kończy liceum i szykuje się na studia. Jest to ważny moment w życiu każdego nastolatka. Zła decyzja może zaważyć na przyszłości jednostki i uniemożliwić jej spełnienie swoich marzeń. Wiąże się z tym ogromna presja i nerwy. Tylko czy warto przez to wszystko przechodzić jeśli nie ma się pasji ani żadnego celu, bo było się tylko ogarniętym przez wyścig szczurów?

Czwarta ściana

Interesującym aspektem Paradise Kiss jest to, że postacie od czasu do czasu łamią zasadę czwartej ściany. Niektóre wypowiedzi i myśli postaci wskazują na to, że zdają oni sobie sprawę z tego, że znajdują się w mandze. Bohaterowie komentują na temat kolejnych rozdziałów i mają uwagi do tego co się w nich dzieje.

Styl z paryskiego wybiegu

Paradise Kiss to stylowa i ekstrawagancka manga. Oprawa jest tutaj tak samo zakręcona jak wygląd postaci. Mowa o ludzi mody poubieranych w niecodzienny styl. Jakieś agrafki, dziwaczne stroje, mężczyźni w kobiecych ubiorach i sukienki niczym na bal. Każdy z bohaterów jest bardzo charakterystyczny. Towarzyszy temu dosyć niecodzienna sztuka tworzenia tła dla akcji i pewnych elementów otoczenia. Zdjęcia prawdziwych przedmiotów i miejsc są odpowiedni przerobione, by wyglądały trochę jak rysunki. Daje to dosyć ciekawy efekt i podkreśla wyjątkowość tego tytułu.

Paradise Kiss Tom 1

Paradise Kiss Tom 1 to ciekawa pozycja

Manga Paradise Kiss to niezwykle oryginalna i pomysłowa manga gdzie komedia miesza się z dramatem i romansem. Jest to sympatyczny tytuł z przesłaniem o poszukiwaniu siebie i swojej pasji. Pierwszy tom tego tytułu wypada bardzo dobrze i z chęcią sięgnę po dalsze rozdziały, by zobaczyć jak potoczy się przygoda Yukari i przyjaciół z Atelier.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Paradise Kiss

8

Fabuła

7.0/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Styl

9.5/10

Zalety

  • Historia o odnajdywaniu siebie i pasji
  • Zabawne momenty i ciekawe postacie
  • Pozytywne przesłanie

Wady

  • Wiele unikatowych elementów może być dla niektórych zbyt ekstrawaganckie