Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Wakacje z rodziną bywają trudne. Każdy chce robić coś innego i ma swoje plany i wyobrażenie na temat spędzania czasu. Trudno zadowolić wszystkich i zawsze pojawią się jakieś problemy. Nie da się jednak zaprzeczyć, że fajnie jest jednak spędzać czas z ukochanymi i najbliższymi. Wiedzą o tym bohaterowie mangi Spy x Family. Oto recenzja kolejnych tomów z przygodami naszej ulubionej rodzinki.

Piguła

  • Komedia szpiegowska o bardzo nietypowej rodzinie,
  • W recenzowanych tomach wakacje i przeszłość jednego z bohaterów,
  • Sporo gagów, ale też trochę poważnych chwil.

Spy x Family to komedia ze sporą ilością akcji opowiadająca o niecodziennej rodzinie żyjącej w czasach zimniej wojny w fikcyjnej wersji świata przypominającego Niemcy lat 80′ ubiegłego wieku. Manga jest międzynarodowym hitem, a adaptacja anime została uznana przez krytyków oraz fanów z całego świata. W Polsce tytuł wydawany jest przez Waneko, które w swoim katalogu ma sporo innych popularnych i uznanych tytułów.

Rodzinka 007

Spy x Family opowiada o specjalnej misji szpiega znanego pod kryptonimem Zmierzch. Niczym w thrillerze zimnowojennym tajny agent musi wykonać niezwykle niebezpieczną misję, od której powodzenia zależy przyszłość świata. Zmierzch dostaje nietypowe zadanie przybliżenia się do nieuchwytnego celu. Ma to zrobić dzięki dostaniu się w pobliże jego rodziny za pomocą pewnej szkoły dla uzdolnionych dzieci. W tym celu bohater musi w mgnieniu oka założyć własną rodzinę.

Szpieg adoptuje niezwykłą dziewczynkę o imieniu Anya. Dziecko posiada niezwykłą zdolność czytania innym w myślach. Żoną i matką dziewczynki zostaje pewna przypadkowo spotkana urzędniczka imieniem Yor. Para dogaduje się i zawiera układ udawanego małżeństwa. Bohater nie wie, że kobieta zgodziła się na taki związek, by mieć przykrywkę dla swojej dodatkowej pracy, jaką jest mordowanie ludzi na zlecenie. Jest też pies Bond, który był poddawany tajnym eksperymentom.

Tak więc rodzina Forgerów składa się ze szpiega, płatnej zabójczyni i dziecka z niezwykłymi mocami, a także psa widzącego przyszłość. Jak misja Zmierzchu może się nie udać, gdy otacza go tak wiele wyjątkowych osobowości?

Rodzinne wakacje

Dziewiąty tom mangi Spy x Family to kontynuacja dziwnych wakacji rodziny Forger. Agent stara się odpocząć i przybliżyć do swojej córki, podczas gdy Yor musi chronić celu, na który poluje masa płatnych zabójców. Anya dzięki swojej zdolności czytania w myślach wie, jak pomóc mamie. Tylko jak to zrobić tak by nowy tata nie zauważył, że dziewczynka ma moce, a jego żona zabija ludzi niczym Terminator?

Oczywiście poza akcją przychodzi też trochę spokoju i niecodzienna rodzinka może wypocząć w kurorcie. Jest czas na zabawę i relaks. Jednak nic nie może trwać wiecznie i bohaterowie muszą wrócić do pracy i swojej niezwykłej codzienności. Jak inaczej nazwać sytuacje, w której niezwykle bogate dziecko zakochuje się w tajnym agencie? Zmierzch i Anya muszą się uporać z koleżanką z klasy, która chce zastąpić Yor jako mama bohaterki.

Poważne momenty

Dziesiątym tom to ostra zmiana klimatu. Spy x Family na trochę przestaje być komedią i staje się dramatem wojennym. Poznajemy bowiem dzieciństwo głównego bohatera serii. Dowiadujemy się jak i dlaczego powstał agent Zmierzch. Co sprawiło, że pogodne dziecko postanowiło zostać szpiegiem narażającym nieustannie życie dla dobra swojej ojczyzny.

Dzieciństwo bohatera jest niezwykle smutne i przedstawione w naprawdę dramatyczny sposób niczym film wojenny. Młody chłopiec traci rodzinę w naprawdę dramatyczny sposób i musi walczyć o przetrwanie. Trauma nalotów, ataków wrogiej armii staje się motywacją dla chłopca, który już i tak był niezwykle uzdolniony.

Dzięki temu Zmierzch jako postać jest łatwiejszy do zrozumienia. Po takich przeżyciach, jakich doświadczył ten bohater, trudno jest powrócić i wieść normalne życie. Trauma i doświadczenia wojenne, a także osobiste tragedie sprawiają, że młody mężczyzna zrobi wszystko by zapobiec wojnie. Jednocześnie obawa przed utratą tych, którzy się zbliżą sprawia, że agent jest oziębły i trzyma innych na dystans. Anya, Yor i Bond mogą odmienić ten stan rzeczy.

Super manga

Tomy 9 i 10 Spy x Family to kolejna porcja dowodów na to, że mamy do czynienia z cudowną serią. Tytuł jest niezwykle zabawny, zakręcony i ma sporo widowiskowych scen akcji. Jest jednak miejsce także na sympatyczne momenty, ciepłe przesłanie o rodzinie i działaniu dla dobra bliskich. Na dodatek mamy też poważne momenty, które dodają całości kontekstu i pozwalają lepiej zrozumieć motywacje, a także zachowania bohaterów. Innymi słowy, mamy tutaj wszystko, czego potrzeba. Jestem pod olbrzymi wrażeniem tego tytułu i z rozdziału na rozdział staję się większym fanem cyklu.

Wielki talent

Wizualnie Spy x Family wypada naprawdę dobrze. Miny postaci i zabawne scenariusze świetnie ze sobą współgrają. Tom 10 udowadnia jednak, że twórca mangi Tatsuya Endo ma niezwykły talent. Wojenna historia pełna jest dramatycznych scen, które zaprezentowane są w naprawdę mocny i poruszający sposób. Widzimy zniszczenie i to jak przerażające są konflikty zbrojne. Oczywiście nie trzeba tego nikomu mówić, zważywszy na to co dzieje się na wschodzie. Spy x Family dobrze oddaje dramat jednostki, o którym można czasem zapomnieć.

Warto także wspomnieć o tłumaczeniu, jakie pojawia się w polskiej wersji mangi. Wydawnictwo Waneko i tłumacze odpowiedzialni za ten tytuł postarali się zachować klimat oryginału i wyszło to naprawdę dobrze. Anya mówi w bardzo charakterystyczny i lekko zabawny sposób. Dziewczynka między innymi nie wymawia „r” i ma inne drobne problemy z mową. Ma to sens, bo mowa przecież o bardzo małym dziecku. Świetnie pasuje to również do jej charakteru i tego, jak bardzo wyróżnia się na tle innych dzieci z elitarnej szkoły.

Mistrzostwo

Spy x Family to świetna manga, która już podbiła serce milionów czytelników. Tomy 9 i 10 to dobry pokaz tego, co najlepsze w komedii, a także porcja poważnych tematów. Dzięki temu tytuł wzbija się na wyższy poziom i porusza ważne, a także (niestety) aktualne kwestie. Już wcześniej byłem fanem tej serii. Teraz jednak mój poziom sympatii do Spy x Family i autora wszedł na wyższy poziom. Mam nadzieję, że w kolejnych rozdziałach tej historii momenty komiczne będą przerywane równie poruszającymi sekwencjami jak ta o dzieciństwie Zmierzchu.

Jeśli chodzi o inne mangi z dużą dawką komedii, to śmiało mogę polecić moje ukochane Great Teacher Onizuka i Starszy pan i kot.

Tomek “Danteveli” Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Spy x Family

8.6

Fabuła

9.0/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Frajda

9.0/10

Zalety

  • Komedia, ale mamy też poważne momenty
  • Świetne i zabawne postacie

Wady

  • Tematyka wojenna może być dla niektórych zbyt ciężka