Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Wydawałoby się, że temat oczywisty, trywialny, a tutorial dotyczący robienia zrzutów ekranu i ich zarządzania (kopiowanie, upload, itp), to coś zakrawającego o kpinę. Nic podobnego! Na Steam Deck nic nie jest takie oczywiste jak mogłoby się wydawać… Przycisk „Steam+R1”, to dopiero początek.

Czego dowiesz się z tego poradnika?

  • Jak wykonać zrzut ekranu na Steam Deck
  • Jak wysłać zrzut ekranu na serwer Steam (dostęp z konta Steam)
  • Miejsce zapisu rzutów ekranu na Steam Deck
  • Jak skopiować wiele zrzutów ekranu „na raz”

Podstawy. Steam + R1 i już!

To jak zrobić zrzut ekranu Steam Deck w podstawowym trybie działania PC-Konsoli, powinieneś wiedzieć. Prosty skrót klawiszowy: Przycisk Steam + R1 i już! Schody zaczynają się kiedy przejdziesz do trybu pulpitu Linuksa. Tutaj masz kilka możliwości. Pierwsza to podłączenie zewnętrznej klawiatury i wciśnięcie dedykowanego przycisku – zwykle Print Screen. To nas prowadzi prosto do kolejnej opcji.

skróty klawiszowe steam deck

Druga opcja, to ratunek w przypadku kiedy nie posiadasz innych peryferiów. Z pomocą przychodzi – już zainstalowana – aplikacja Spectacle. Wywołuje się ją przyciskiem Print Screen lub uruchamia z menu aplikacji. Kliknij przycisk Start/Steam w pasku, wpisz: Spectacle – aplikacja powinna pojawić się jako pierwsza podpowiedź.

spectacle do screenshootów w steam deck

W Opcjach Spectacle możesz ustawić dowolny skrót klawiszowy Steam Deck odpowiedzialny za zrzut ekranu. Ja w tym celu zaadoptowałem kombinację tylnych klawiszy + A. Myślę, że aplikacja nie wymaga szerszego opisu – ustaw sobie tylko preferowane miejsce zapisu oraz rodzaj wykonywanego zrzutu ekranu.

Najlepsze na koniec. Do tworzenia zrzutów ekranu możesz po prostu przypisać dowolny klawisz kontrolera (ustawienia dla konkretnej gry). W opcjach układu klawiszy przypisz dowolną funkcję np do jednego z dodatkowych spustów.

Wysyłanie zrzutu ekranu na serwer i konto Steam (Gaming Mode)

Powracamy do standardowego widoku i trybu działania Steam Deck – Gaming Mode. Wszystkie zrzuty ekranu jakie wykonałeś za pomocą kombinacji Steam+R1, dostępne są w zakładce multimedia. zapisane obrazy są podzielona na katalogi odpowiadające nazwom gier/programów.

Pod przyciskiem Opcje, możesz ustawić charakter zrzutu ekranu – czy ma być prywatny, a może publiczny? Ty decydujesz. Powoduje to automatyczny upload obrazu na serwer Steam. Logując się na konto Steam na PC będziesz mieć dostęp do właśnie wysłanego zrzutu ekranowego Steam Deck.

przesyłanie zrzutu ekranu

Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości działania na wielu plikach na raz. Niestety, ale obecnie na Steam Deck status każdego obrazka trzeba ustawić ręcznie. Czyli, jeśli posiadasz 200 zrzutów ekranu z gry i chcesz je wrzucić na serwer, to każdy musi zostać oznaczony i osobno wysłany. Kiepsko nie? Z pomocą przychodzi jak zawsze tryb pulpitu…

Miejsce zapisu zrzutów ekranu na Steam Deck

Na szczęcie posiadasz dostęp do tryby pulpitu – tutaj sprawa staje się prostsza, co nie znaczy, że wszystko jest podane na tacy. Aby odszukać Miejsce zapisu zrzutów ekranu (tych wykonanych skrótem Steam + R1), uruchom aplikację Steam. Dalej kliknij Widok -> Zrzuty Ekranu. W nowym okienku masz nowe możliwości!

Pierwsza: Po wybraniu katalogu z zrzutami ekranu, możesz zaznaczyć kilka lub wszystkie i kliknąć „wyślij”. I Hop! Wszystkie zrzuty lecą na serwer.

przeglądanie zrzutów ekranu

Druga: Pokaż na dysku. Klikając w ten przycisk otwiera się okienko z wszystkimi zrzutami ekranu. Zobacz tylko na ścieżkę dostępu – nie byłoby prosto odszukać to na piechotę.

Aplikacja Steam w trybie pulpitu jest o wiele lepiej dopracowana niż jej odpowiednik z Gaming Mode. Możesz dzięki niej hurtowo przekopiować zrzuty ekranu Steam Deck na pendrive lub zrobić upload na serwer. Mam nadzieję, że teraz wiesz nieco więcej i nie będziesz się już męczyć z masą screenshootów, które chciałbyś zarchiwizować, edytować na kompie lub pochwalić się na Twitterze/Facebooku/Instagramie.