Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Bitewne mangi shonen należą do najpopularniejszych tytułów wszech czasów. No bo trudno, żeby ktoś nawet z minimalną wiedzą o japońskiej popkulturze nie słyszał o Dragon Ball, Naruto, One Piece, Bleach, Demon Slayer czy Hunter x Hunter. Jestem przekonany, że w przyszłości pośród tych wybitnych tytułów znajdzie się miejsce także dla Jujutsu Kaisen. W końcu to jedna z najbardziej zakręconych i widowiskowych mang tego typu, jakie miałem kiedykolwiek okazję czytać.

Jujutsu Kaisen to manga typu shonen o uczniach specjalnego technikum, gdzie za pomocą klątw walczy się z potworami i zagrożeniami dla społeczeństwa. Tytuł, za którym stoi Gege Akutami należy do najpopularniejszych obecnie wydawanych serii i moim zdaniem to jeden z najlepszych współczesnych shonenów. Jujutsu Kaisen doczekało się książek typu light novel, gry wideo, a także adaptacji anime. W Polsce cykl o klątwach wydawany jest przez Waneko, które w swojej ofercie ma również inne popularne serie typu shonen jak wspominane w wstępie Miecz zabójcy demonów i Hunter x Hunter.

Demoniczny świat

Akcja mangi rozgrywa się we współczesnej Japonii. Z tym że w tej wersji świata istnieją okropne potwory. Tytuł opowiada historię młodego mężczyzny o imieniu Yuuji Itadori. Nastolatek w tym samym czasie traci swojego dziadka i dowiaduje się o istnieniu tak zwanych klątw. Jakby tego było mało, chłopak ma kontakt z jedną z najpotężniejszych i najgroźniejszych klątw, jakie istnieją. W ciele chłopaka zamieszkuje bowiem potężny byt znany jako Sukuna. Zmienia to życie młodzieńca na zawsze. Yuuji może zostać pionkiem w grze pomiędzy zaklinaczami walczącymi o bezpieczeństwo ludzi a bestiami chcącymi przywrócić Sukunę do pełni mocy i unicestwić życie.

W świecie Jujutsu Kaisen wszelkie uroki i przekleństwa mają materialną postać i żerują na ludziach. Są one przyciągane przez miejsca pełne bólu, cierpienia, żalu i innych silnych emocji. Istnieje nietypowy sposób zwalczania uroków. Robi się to za pomocą używania innych silniejszych przekleństw, czego można nauczyć się w tajemniczym Technikum Jujutsu. Yuuji zostaje specjalnym uczniem wspomnianej szkoły po tym, gdy jego ciało staje się domem dla jednego z najsilniejszych uroków, który ma złe plany wobec świata ludzi. Manga skupia się na perypetiach młodzieńca i jego roli w konflikcie, który może doprowadzić do zagłady ludzkości. Z każdym rozdziałem zagrożenie staje się poważniejsze a Yuuji i jego kumple muszą zmierzyć się z większymi wyzwaniami.

Nie ma chwili na oddech

Po gigantycznej bitwie z poprzednich tomów nie ma zbyt wiele czasu na oddech. Można nawet powiedzieć, że akcja nabiera rozpędu. Wszystko to przez czystki w świecie zaklinaczy, do których dochodzi po incydencie w centrum Tokio. Yuuji zostaje skazany na śmierć, a wielu z jego popleczników traci swoje pozycje i życie. Wewnętrzne utarczki pomiędzy różnymi rodami i frakcjami prowadzą do totalnej masakry. Jednak nie czas na to, bo siły zła nie próżnują. Z tego powodu 17 tom Jujutsu Kaisen to naprawdę dużo akcji i kolejna popisowa rzeź, a także masa zaskakujących momentów. Fabuła też nabiera rozpędu i opowieść idzie w nowym kierunku. Wszystko to za sprawą kolejnego, gigantycznego wyzwania, które staje przed bohaterami.

Zabójczy turniej

Okazuje się, że coraz bardziej tajemniczy wróg bohaterów wprowadza w życie turniej zaklinaczy i klątwiarzy. Na terenie całej Japonii pojawiają się specjalne strefy, gdzie dojdzie do walki na śmierć i życie. Brzmi to strasznie, ale jest jeszcze gorsze przez to, że nie ma szans na opuszczenie aktywowanych pół bitew i wiele osób będzie zmuszonych do morderczej walki, by przetrwać. Całość jest jeszcze gorsza, bo prawdziwym celem turniej jest tak naprawdę wsparcie rytuału, który doprowadzi do końca znanego nam świata.

Yuuji i pomagający mu Megumi muszą pozyskać sojuszników i wybrać się do obszarów zabójczych rozgrywek, by uratować koleżankę i powstrzymać okropną grę.

Rozgrywki

Podczas udziału w zabójczych grach okazuje się, że sporo biorących w nich udział ludzi postradało zmysły i czerpie frajdę z zabijania innych. Okazuje się, że krwiożerczy mordercy zastawiają pułapki na ofiary i mordują, kogo popadnie dla satysfakcji z zabijania i zdobywania punktów w grze. Do tego wszystkiego Megumi i Yuuji zostają rozdzieleni i muszą radzić sobie bez wsparcia kolegi.

Orgia przemocy

Z pozoru Jujutsu Kaisen podobne jest do wielu innych tytułów wpisujących się w szeroko pojęte mangi bitewne. Jednak różnica tutaj jest pomysłowość i przemoc, jaka jest ukazywana na kolejnych stronach tego tytułu. Gege Akutami wykorzystuje pełnie potencjału stworzonego świata i serwuje masę oryginalnych i unikatowych postaci. Praktycznie przy każdym tomie zostaję czymś zaskoczony.

W tym wypadku mieliśmy do czynienia z bitwą w stylu sądowym, gdzie zamiast obijania się doszło do rozprawy. Przez moment myślałem, że tytuł zamieni się w coś w stylu gry Phoenix Wright: Ace Attorney. Obok tego pojawia się także zakręcony zabójca używający części swojego ciała jako granatów czy morderczy komik. Starcia są tutaj naprawdę widowiskowe i niezwykle pomysłowe.

To jest to!

Tomy 17-19 to kolejna porcja akcji z niezwykłym tempem i widowiskiem, jakie pojawia się praktycznie tylko w Jujutsu Kaisen. Ten tytuł ma w sobie to coś, co sprawia, że jest prawdziwą perełką na rynku bitewnych mang. Jeśli ktoś lubi klimaty tego typu, to spośród obecnie wychodzących na rynku tytułów mało co może równać się z tą serią. Dlatego zdecydowanie warto zainteresować się Jujutsu Kaisen. Ja już nie mogę doczekać się kolejnych tomów tej wybornej pozycji.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Jujutsu Kaisen

8.5

Fabuła

7.8/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Zadymy

9.5/10

Zalety

  • Masa akcji
  • Widowisko
  • Ciekawe postacie i moce

Wady

  • Można się pogubić