Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Chyba każdy z nas przynajmniej przez chwilę marzy o byciu kimś wyjątkowym, ważnym i wpływowym lub po prostu uwielbianym. Ja przez długi czas chciałem zapisać się na kartach historii i na przykład uratować świat przed jakimś kataklizmem, inwazją obcych czy innym niezwykłym wydarzeniem. Tylko co by było, gdyby te marzenia nagle mogły się sprawdzić? Między innymi o tym opowiada manga 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku.

20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku to manga niezwykle utalentowanego Naoki Urasawy znanego z tytułów takich jak Monster, Pluto czy Master Keaton. Wybitny mangaka tworzy unikatowe i poruszające tytuły, które zostają z czytelnikami na długo. Nie inaczej jest w przypadku tej mangi. Opisywana seria jest opowieścią o młodości, dorastaniu, biegu czasu, a także tym jak niepozorne wydarzenia mogą mieć poważne konsekwencje po latach.

20th Century Boys zostało bardzo ciepło przyjęte przez czytelników na całym świecie i otrzymało masę nagród. Tytuł doczekał się serii filmów pełnometrażowych, a także kontynuacji zatytułowanej 21st Century Boys. W Polsce manga 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku wydawana jest przez Hanami, które w swojej ofercie ma również inne cudowne serie, za którymi stoi Naoki Urasawa, a także sporo innych wyśmienitych tytułów.

Uważaj na życzenia

Głównym bohaterem mangi 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku jest Kenji. Mężczyzna po 30 nie zaszedł w życiu zbyt daleko. Pracuje ze swoją mamą w sklepiku odziedziczonym po ojcu i opiekuje się niemowlakiem podrzuconym przez siostrę. Życie płynie powoli i nie jest zbyt emocjonujące. Na pewno nie przypomina ono dziecięcych aspiracji i młodzieńczych ambicji mężczyzny.

Pozorne i monotonne życie bohatera odmienia się po serii dziwnych zdarzeń. Pierw w okolicy nagle znika jedna rodzina. Później kolega z młodości popełnia samobójstwo, które wydaje się strasznie podejrzane. Dochodzi do przerażających aktów terrorystycznych i pojawia się tajemniczy kult. Na dokładkę ze wszystkimi zastanawiającymi sytuacjami powiązany jest pewien symbol. Proste logo, które Kenji kojarzy jeszcze z czasów dzieciństwa. Badanie tego symbolu sprowadza mężczyznę i jego przyjaciół na bardzo niebezpieczną ścieżkę. Jednak to właśnie od jego działań zależy przyszłość planety. Czy Bohater w końcu spełni swoje marzenie o ratowaniu świata przed olbrzymim zagrożeniem?

Wyścig z czasem

Drugi tom mangi 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku rozpoczyna się od tego, że Kenji zdaje sobie sprawę z zagrożenia, w jakim się znajduje. Kult i tak zwany Przyjaciel bazują na planie z przeszłości, który bohater tworzył wraz z kolegami, chcąc zostać wielkimi bohaterami. Dziecinne zapiski o strasznym zagrożeniu i wyzwaniu, które mieli pokonać młodzi bohaterowie, stają się prawdą. Problemem jest to, że Kenji zapomniał już wiele z tamtych czasów i nie wie, kto może być wrogiem nazywającym się przewrotnie jako Przyjaciel, ani też, jakie dokładnie były dziecinne fantazje paczki bohaterów. Mężczyzna musi przypomnieć sobie rzeczy ze swojej przeszłości. Nie będzie to łatwe, gdyż Kenji i dziecko jego siostry zostają kolejnymi celami kultu. Zapowiada się naprawdę niebezpieczna rozgrywka i spore wyzwanie dla bohatera, który dotąd wiódł całkiem spokojne życie.

Wizyta w Tajlandii

Część recenzowanego tomu poświęcona jest nowej postaci. Jest nią pewien Japończyk, który od dłuższego czasu przebywa w Tajlandii i wykonuje tam różne, nielegalne zlecenia. Mężczyzna znany jest jako Shogun i swoimi działaniami zadarł z poważnymi gangsterami. Mężczyzna, ratując pewną kobietę z prostytucji, zniszczył cenny, nowy narkotyk. Teraz na jego życie czeka grupka bandziorów. Czy poradzi sobie on z mordercami? No i jaki jest jego związek ze zbliżającym się końcem świata?

Eskalacja

W pewnym momencie akcja mangi przenosi się do roku 2000, by ukazać zbliżającą się katastrofę i zagładę świata. Kenji i przyjaciele nie mają łatwo. Nie pozostało im wiele czasu na uratowanie ludzi. Jakby tego było mało kult Przyjaciół, który stoi za całym złem, jest niezwykle potężny. Dziwaczne wyznanie przerodziło się we wpływową partię polityczną, która współrządzi Japonią. Bohater z kolei został nazwany terrorystą i jest poszukiwany przez przedstawicieli prawa. Na szczęście z pomocą Kenjiemu przychodzi kolega z dzieciństwa. Czy teraz uda się pokonać przewyższając siły wroga?

Tempo na maksa

W przypadku pierwszego tomu mangi Chłopaki z dwudziestego wieku zwracałem uwagę na to, że historia powoli się rozwija. Mielimy okazję lepiej poznać Kenjiego, jego sytuację życiową i znajomych. Był czas na chłonięcie świata i wczucie się w klimat tytułu, który świetnie łączy gatunki i ma w sobie spore dozy nostalgii. Drugi tom serii nadal zawiera wiele z tych elementów, ale akcja tutaj mocno przyśpiesza i mamy masę momentów rodem z filmów akcji, thrillerów i nawet elementy wprost z horroru. Nie brakuje też zabawnych sytuacji i trochę spokojniejszych chwil, które mają bardzo fajny rytm. Dobrym przykładem tego jest sekwencja, gdy pewne postacie obradują na temat budowy robota. Dorośli ludzie zachowują się jak dzieci w piaskownicy, wygłaszając swoje fantazje i przekonując, że ich zabawka jest najlepsza. Jest to bardzo zabawnie przedstawione, ale w szerszym kontekście historii te sceny są wręcz przerażające.

Klimacik

Jeśli chodzi o stronę wizualną, to 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku nie odstaje od tego, do czego przyzwyczaił nas Naoki Urasawa. Mamy mangę na najwyższym poziomie, która jest naprawdę dopracowana. Ilustracje są bogate w szczegóły i bardzo klimatyczne. Całość też fajnie łączy raczej realistyczny styl z fantastycznymi elementami, które wkradają się co jakiś czas.

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu serii strona wizualna jest bardzo ładna, a wydanie stoi na wysokim poziomie. Piękna okładka, trochę kolorowych stron w środku i sporych rozmiarów tom, który dobrze prezentuje się na półce obok reszty tytułów Hanami. Wydanie 2 w 1 sprawia, że w jednym tomiku mamy około 400 stron świetnej historii w naprawdę fajnej formie.

20th Century Boys jest wyborne

Drugi, podwójny tom mangi 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku jest prawdziwą ucztą. Ten tytuł po mistrzowsku łączy gatunki i przedstawia niezwykle ciekawą i pomysłową intrygę. To wyborny thriller z elementami, horroru, dramatu i komedii, który czyta się z zapartym tchem. Ta seria podobnie jak i inne tytuły, za którymi stoi Naoki Urasawa to absolutne mistrzostwo. 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego zasługuje na miejsce na półce każdego miłośnika mangi. Mocno zachęcam do sięgnięcia po tę serię.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Hanami

20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku

8.9

Fabuła

9.0/10

Kreska

8.6/10

Jakość wydania

8.6/10

Klimat

9.3/10

Zalety

  • Klimat
  • Świetna mieszanka gatunków
  • Trzyma w napieciu

Wady

  • Nie każdemu przypadną do gustu elementy komediowe