Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Moja codzienność jest raczej niezwykle zwyczajna i przecięta. W głównej mierze to praca biurowa i rzeczy z tym związane. Przygody wydarzają się coraz rzadziej i nie są zbyt epickie. Dlatego czasem można pomarzyć o fascynujących wydarzeniach, super mocach i aferach rodem z thrillerów. Manga Adou przypomina, że sytuacje tego typu mogą być ekscytujące, ale są też niezwykle niebezpieczne.

Piguła

  • Dziwne eksperymenty na terenie Japonii,
  • Dziecko z potężnymi mocami,
  • Sporo akcji i scen rodem z horrorów.

Jaku Amano to twórca mangi Adou, która jest debiutem tego artysty. Tytuł to dystopijna opowieść o ponurej wersji Japonii, gdzie dochodzi do nieludzkich eksperymentów. Nowa manga przypomina odrobinę i czerpie inspirację z klasyków takich jak Akira, co daje nadzieje na bardzo fajną i mroczną serię. W Polsce Adou wydawane jest przez Waneko, które ma w swojej ofercie tytuły dla fanów prawie każdego rodzaju mangi.

Ponury świat i moce

W świecie Adou w Japonii doszło do sporych reform i kraj znany z homogenizmu otwiera się na imigracje z innych zakątków Ziemi. Nie prowadzi to jednak do niczego dobrego i nasila się ksenofobia i inne problemy społeczne. Nie jest zbyt dobrze, z czego zdaje sobie sprawę młoda Riko Saeki. Dziewczyna ciężko pracuje i wykonuje niewdzięczne roboty, ale i tak trudno jej o uznanie nie mówiąc już o problemach z wiązaniem końca z końcem. Życie 19-letniej bohaterki odmienia się, gdy ratuje młodego chłopca przed potrąceniem przez ciężarówkę. Dziecko się nie odzywa i sprawi a pewne kłopoty. Dlatego dziewczyna postanawia zaprowadzić małego chłopca na posterunek policji. Chłopczyk nazywany później Eito okazuje się być poszukiwanym obiektem eksperymentów, przez które posiada on niezwykle niebezpieczne moce. Dzieciak przywiązuje się do Riko, a bohaterka pragnie pomóc młodziakowi. Od tego momentu, życie bohaterki zmieni się nie do poznania i wypłata w pracy staje się jej najmniejszym problemem.

Mamy więc do czynienia z historią, która prezentuje nam mroczny świat, jakieś podejrzane eksperymenty i fabułę rodem z klasycznych thrillerów z pościgami. Dzieje się dużo i nie brakuje tutaj dynamicznych scen akcji.

Ucieczka

Drugi tom mangi to dalsza ucieczka uzdolnionego chłopaka. Władającym potężnymi mocami młodzieniec i jego towarzyszka cudem uszli z życiem z gigantycznej obławy. Do tego doszło do konfrontacji z innym młodym chłopakiem posiadającym podobne moce do tych posiadanych przez Eito. Okazuje się, że za eksperymentami stoi jakaś potężna organizacja, która może praktycznie w biały dzień dopuszczać się zniszczeń przypominających najtragiczniejsze ataki terrorystyczne i nikt na to nie reaguje.

Zagmatwana sytuacja sprawia, że Eito i do niedawna polujący na niego Renji zawierają tymczasowy sojusz w celu ukrycie się przed niebezpieczną organizacją. Riko wyparowała i młody bohater zdaje się pod opiekę swojego starszego kolegi i cinkciarza, który wykorzystuje moce Renjego do przekrętów i zarobienia szybkiego majątku. Niestety bohaterowie nie mają szans nawet na namiastkę normalnego życia. Zabójcza organizacja wysyła za nimi grupkę morderców z nadprzyrodzonymi mocami. Czy oznacza to, że Eito znowu trafi do laboratorium?

Mordobitka

Trzeci tom Adou zaczyna się od klimatycznej konfrontacji na dachu wieżowca. Młody EIto poszukuje Riko i chce dowiedzieć się, gdzie jego przyjaciółka została uwięziona. Jednak na drodze bohatera stoją wspomniani wcześniej mordercy. Dochodzi do serii epickich i krwawych starć. Czy Eito przetrwa to wyzwanie?

Z drugiej strony śledzimy dalsze losy Riko. Po gigantycznej zadymie w centrum miasta dziewczyna budzi się w szpitalnym łóżku. Niestety bohaterka daleko jest od bezpieczeństwa. Okazuje się bowiem, że jest ona przetrzymywana w ośrodku badawczym organizacji, która odpowiada za dzieci z niezwykłymi mocami. Riko w końcu dowie się więcej na temat tego, kim jest jej nowy przyjaciel. Czy baza wroga stanie się nowym domem młodej bohaterki?

Magiczne dziecko

Czwarty tom Adou odkrywa przed nami masę ciekawych informacji. Riko dowiaduje się więcej na temat ośrodka badawczego i tajemnej organizacji. Dzięki temu młoda dziewczyna poznaje kolejne niezwykłe dziecko. Jest to chłopak z okładki, który posiada niezwykła zdolność uzdrawiania innych. Taka moc posiada wielką wartość. Dlatego łysy młodzieniec może być celem różnych niecnych typów.

Adou

Eito z kolei zostaje schwytany przez swoich oprawców i powraca do laboratorium. Czy oznacza to, że młodzieniec już na zawsze będzie tylko obiektem nieludzkich eksperymentów? Czy dla bohatera jest jeszcze jakaś nadzieja?

Niczym róża

Wspominałem już o tym, że Adou kojarzy mi się trochę z mangą Akira. Odnosi się to do elementów fabuły i pewnego klimatu produkcji. Jednak jak dla mnie widzę pewne podobieństwa również w kresce. Postacie zwłaszcza Eito wyglądają jak ktoś żywcem wyjęty z Akiry. Adou nie jest może utrzymane w klimatach cyberpunku, ale mamy też ponurą wersję metropolii i solidną dawkę przemocy i body horroru. Dzięki temu tytuł wypada bardzo ciekawie od strony wizualnej i ma w sobie to coś.

W recenzowanych tomach bardzo fajnie wypadają zarówno panoramy miasta i design postaci. Mamy okazję poznać więcej osób z potężnymi mocami i każda z nich wypada fajnie. Wpisują się one co prawda w znane schematy wojowników, ale i tak wypadają fajnie. Do tego akcja jest tutaj pierwsza klasa i potyczki są bardzo dynamiczne i widowiskowe. W tych kwestiach Adou wypada naprawdę dobrze.

Warto zapoznać się z Adou

Po kolejnych trzech tomach mangi Adou mam wrażenie, że jest to coś w sam raz dla mnie. Fajny klimat, trochę intryg, sporo akcji i ciekawe watki sprawiają, że mam ochotę na więcej. Tytuł fajnie się rozkręca i rozbudowuje świat, w którym dzieje się akcja. Zaczęło się od przypadkowego spotkania dziecka i młodej kobiety. Później były pościgi i polowanie, a teraz mamy grupę specjalnych wojowników i starcia rywalizujących organizacji. Robi się maga ciekawie i z chęcią zobaczę, co będzie dalej. Dlatego z pewnością sięgnę po kolejne tomy Adou.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Adou

8.1

Fabuła

7.8/10

Kreska

8.4/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Sporo akcji
  • Mocny klimat
  • Spory potencjał serii

Wady

  • Trochę dobrze znanych schematów