Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Czasem pomoc i wsparcie innych jest nie tylko niezwykle potrzebne, ale wręcz niezbędne do przetrwania. Nie chodzi nawet o samo pokonanie problemu, ale poczucie, że nie jesteśmy sami i ktoś stoi po naszej stronie. Bez tego, nawet niewielkie trudności potrafią napsuć krwi i zrujnować człowieka. Co dopiero gdy pojawi się coś monumentalnego i wykończy nas doszczętnie. Wtedy bez poczucia, że wsparcia utoniemy w problemach i nie będzie dla nas ratunku. O tym właśnie opowiada Księga pokuty, czyli jedna z wielu części genialnej mangi Gdy zapłaczą cykady.

Piguła

  • Horror na bazie gry,
  • Tajemnicze zbrodnie w pewnej wiosce,
  • Różne wersje wydarzeń,
  • Księga pokuty przybliża do rozwiązania zagadki,
  • Ta część historii składa się z 2 tomów.

Gdy zapłaczą cykady znane też jako Higurashi no Naku Koro ni lub po prostu Higurashi to seria gier typu visual novel stworzonych przez Ryukishi07. Te niezależne gry o ciekawej fabule podbiły serca graczy i stały się rozpoznawalną marką na całym świecie. Efektem tego było powstanie anime, spin-offów, filmów kinowych i całej masy innych dodatków pozwalających przezywać ten unikatowych horror. Seria doczekała się adaptacji w postaci mangi napisanej przez autora scenariuszy gier. W Polsce Gdy zapłaczą cykady trafiło w ręce czytelników dzięki wydawnictwu Waneko.

Tym razem mam okazję recenzować szóstą część tej serii zatytułowaną Księga pokuty. Podobnie jak w przypadku poprzedniej księgi, składa się ona z dwóch części i tomów liczących sobie grubo ponad 300 stron każdy. Mamy więc sporo do czytania i całą masę niezwykle ważnych informacji do rozgryzienia fabuły tego cyklu.

Koszmar się nigdy nie kończy

Gdy zapłaczą cykady to dosyć skomplikowana i wielowątkowa opowieść o pewnej tajemniczej wiosce. Z początku głównym bohaterem historii jest Keiichi, który wraz z rodzicami przeprowadza się do Hinamizawa. Zycie młodzieńca wydaje się istną sielanką. Bohater szybko zaprzyjaźnia się z całą masą lokalnych dziewczyn, które wpisują się w wiele ze stereotypów z innych mang i anime. Mamy spokojne koleżanki, zakręcone dziewczyny, prowokatorki czy tak zwane chłopczyce. Wszystkie są bardzo miłe, ale nie zachowują się do końca normalnie.

Okazuje się, że zarówno wioska jak i jej mieszkańcy skrywają straszne sekrety. W trakcie żartów wychodzi, że w Hinamizawie doszło do okropnego morderstwa. Koleżanki chłopaka skrywają przed nim tajemnice tego zdarzenia i zachowują się podejrzanie, co tylko zwiększa niepokój bohatera. Kulminacją tego wszystkiego jest chwila gdy Keiichi dowiaduje się o tajemniczej klątwie powiązanej z serią śmierci. Sytuacja staje się coraz bardziej zagmatwana i chłopak musi walczyć o swoje życie, a także o swoje przyjaciółki.

Kolejne rozdziały prezentują nam losy i historie różnych postaci związanych z koszmarem i klątwą wioski. Z tego powodu szybko okazuje się, ze nie ma tutaj jednego konkretnego bohatera i cała seria koncentruje się na wielu perspektywach, by ukazać pełny obraz tragedii.

Cykady powracają

Księga pokuty skupia się na losach Reny. Jest to bardzo ciekawa postać, która w przypadku pierwszych rozdziałów mangi wydawała się obiektem zainteresowań bohatera, ale także wielkim powodem jego lęku. Teraz jest okazja na spojrzenie na relacje pomiędzy nią a Keiichim z innej perspektywy. W końcu dowiadujemy się także więcej na temat pogodnej dziewczyny i jej wcześniejszego życia. Okazuje się, że Rena doświadczyła naprawdę wiele przed powrotem do wioski Hinamizawa. Tamte doświadczenia w połączeniu z przesądami o klątwie i wcześniejszymi problemami psychicznymi nastolatki sprawiają, ze nawet niewielkie problemy urastają u niej do gigantycznych rozmiarów. Pogodne dni bohaterki odmieniają się na gorsze, gdy jej tata zakochuje się w pewnej kobiecie.

Rena ma w związku z tym całą masę obaw. Gdy część z nich okazuje się prawdą, pojawia się coraz więcej problemów, z którymi dziewczyna sobie nie radzi. To prowadzi do tragedii, która ma straszne konsekwencje. Zwłaszcza gdy do kry wchodzi paranoja, psychoza i teorie spiskowe.

Eskalacja

Podobnie jak w przypadku poprzednich części tej opowieści, Kolejne rozdziały mocno podkręcają napięcie. W tym wypadku mamy totalną eskalację psychozy i zagrożenia. Sytuacja nakręca się do tego stopnia, że Rena nie ufa swoim przyjaciołom i podejrzewa wszystkich o najgorsze. To z kolei prowadzi do masy okropnych decyzji. Wszystko kulminuje w niespodziewanym zdarzeniu.

W ramach nagłośnienia przerażającego spisku bohaterka nie powstrzyma się przed niczym, Rena jest gotowa nawet do dokonania najgorszych przestępstw, by w końcu ujawnić koszmarny sekret wioski i nieludzkie zbrodnie zarządzających klanów. Tylko czy ktokolwiek uwierzy bohaterce? No i czy nie skończy ona zamordowana jak inne osoby, które posiadły podobną wiedzę jak ona?

Cierpienie i problemy

Interesującym wątkiem i motywem przewijającym się przez historię wszystkich bohaterów Gdy zapłaczą cykady jest trauma i przeróżne problemy prowadzące do trudności w życiu nastolatków. Każda z postaci przeszła przez coś, co mocno zraniło jej psychikę. W przypadku Reny jest to rozwód i swego rodzaju porzucenie przez mamę. Dziewczyna wini siebie za rozpad rodziny i cierpi przez to. Jednoczenie z obawy przed reakcją otoczenia, nastolatka ukrywa swoje prawdziwe uczucia pod przykrywką uśmiechu i sympatycznych zachowań. Jednak ból gotuje się w niej i wydarzenia wiosce tylko pogarszają sytuację i problemy natury psychicznej rozrastają się, prowadząc do tragedii. Podobnie było w tomach poświęconych innym postaciom, gdzie różne sytuacje i bolesne doświadczenia stają się bazą do aktywności tajemniczej klątwy. Dzięki temu cały cykl to coś znacznie więcej niż tylko tytuł o morderstwach czy jakichś potworach.

Klucz do zagadki

Omawiane tomy potwierdzają kilka z wcześniejszych przypuszczeń dotyczących zagadki wioski i wszystkich wydarzeń, jakie tam zachodzą. Nie jest jednak tak, że uzyskujemy kompletny pakiet odpowiedzi. Zamiast tego kolejne elementy układanki ukazują nam cześć pełnego obrazka. Zostało jednak bardzo wiele do okrycia, co mnie naprawdę cieszy. No i jest też trochę tak, ze wraz z pewnymi odpowiedziami pojawiają się kolejne pytania.

Jedno co jest już pewne, to fakt, ze akcja poszczególnych tomów rozgrywa się w różnych rzeczywistościach czy tam alternatywnych wymiarach. Bieg wydarzeń jest podobny, ale wraz z drobnymi zmianami wszystko prowadzi do różnych sytuacji i zakończeń. Jest to bardzo fajny zabieg. Zwłaszcza gdy okazuje się, że bohaterowie są w stanie dowiedzieć się na temat wariantów zdarzeń z innych linii czasu. To czyni całość mangi gdy zapłaczą cykady jeszcze ciekawszą.

Jak dla mnie jest to ciekawe wytłumaczenie zdarzeń z różnych tomów i wszystkich wariantów, jakie dotychczas napotkaliśmy. Jednocześnie nie jest tak, ze to co pojawiło się we wcześniejszych rozdziałach, nie ma znaczenia. Okazuje się możliwe, że jest tutaj jakaś kolejna warstwa i jeszcze większa rozgrywka, o której dotychczas nie wiedzieliśmy ani my, ani bohaterowie mangi. Uwielbiam takie zabiegi i jestem jeszcze ciekawszy dalszych wydarzeń z kolejnych ksiąg mangi.

Must have

Cała seria Gdy zapłaczą cykady to prawdziwa perełka dla fanów grozy i jeden z najbardziej klimatycznych tytułów tego typu, jakie miałem okazję czytać. Księga pokuty jest świetnym elementem objaśniającym kolejne elementy układanki, jaką stanowi ta historia. Dodatkowo tom oferuje wiele emocji jako osobna historia. Mogę wypowiadać się o tej mandze w samych superlatywach i polecam ją każdemu miłośnikowi tajemnic i grozy.

Miałem okazje recenzować inną mangę na bazie strasznej gry wideo. Jeśli jesteście zainteresowani takimi klimatami zerknijcie na recenzję mangi Aniołowie zbrodni.

Tomek 'Danteveli’ Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Gdy zapłaczą cykady

8.6

Fabuła

9.2/10

Kreska

8.2/10

Jakość wydania

8.4/10

Zalety

  • Wyśmienita fabuła
  • Ciekawe postacie
  • Sporo wydarzeń

Wady

  • Momentami może być zbyt mroczne