Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Świat mody to dno i piekło. Takie mam skojarzenia po tym jak wysłuchałem historie moich znajomych modelek i modeli, którzy opisywali ta część biznesu, która nie pojawia się na okładkach czasopism, w reklamach czy programach telewizyjnych. Manga Helter Skelter tylko jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że świat mody i kultura celebrytów jest czymś okropnym.

Helter Skelter to wielokrotnie nagradzana manga autorstwa Okazaki Kyoko. Tytuł z pogranicza dramatu, thrilleru i horroru ukazuje okropną stronę świata mody i kultu celebrytów. Seria doczekała się bardzo interesującej filmowej adaptacji. W Polsce manga została wydana jako jednotomówka przez Waneko, które ma naprawdę ciekawą kolekcję tytułów wydanych w formie jednego tomu.

Kariera modelki

Manga Helter Skelter koncentruje się na postaci Liliko. Młoda kobieta jest sensacją i największą gwiazda mediów. Lekko tajemnicza postać jest traktowana jako wzór dla nastolatek i zdaje się być niebiańską istotą. Modelka staje się celebrytką i jej kariera wchodzi na coraz wyższe stopnie. Liliko ma szansę na zostanie prawdziwą gwiazdą Japonii. Jednak pod tym cudownym wizerunkiem znajduje się zgnilizna. Prawdziwa kobieta znacząco różni się od wizerunku ukazywanego w mediach i opisywanego w gazetach. Czy prawda na temat Liliko wyjdzie na jaw i jak potoczy się jej dalsza kariera?

Wzloty i upadek

Ogólny zarys historii nie mówi zbyt wiele na temat Helter Skelter. Dzieje się tal dlatego, że to manga pełna twistów, dziwnych momentów i mieszania się symboliki, fikcji i prawdziwych wydarzeń. Całość jest bardzo surrealistyczna, czego najlepszym przykładem jest mocny finał opowieści.

W ogólnym rozrachunku mamy spojrzenie na modeling i kulturę celebrytów z perspektywy dziewczyny, która wspina się na sam szczyt, ale bardzo obawia się zejścia na dno. Widzimy stan psychiczny osoby, która jest ofiarą, ale jednocześnie oprawcą dla innych. Poznajemy oba oblicza Liliko i obserwujemy jej tragedię, a także tragedię masy innych osób powiązanych z jej postacią. Daje to niezwykle ciekawy ogląd na świat mody i jego mroczną stronę.

Niecodzienny horror

Całość robi się jeszcze ciekawsza ze względu na to, że opowieść przybiera formę czegoś pomiędzy thrillera, a horroru psychologicznego. Nie jest to typowy straszak z potworami czy jakimiś przerażającymi zabójcami. Zamiast tego jesteśmy świadkami tragedii i koszmaru jednostki. Obserwujemy jak potencjalnie normalna osoba pod wpływem presji, złych ludzi i własnych pragnień staje się czymś nieludzkim. O podobnych historiach czasem słyszymy i czytamy na różnych portalach plotkarskich czy w gazetach. To, co jest ukazane w mandze, może być odrobinę przekoloryzowane, ale nie znajduje się zbyt daleko od prawdy na temat świata. Przez to Helter Skelter jest straszniejsze od typowych opowieści grozy.

Dorosłe tematy

Warto zwrócić uwagę na to, że Helter Skelter to raczej tytuł dla bardziej dojrzałego czytelnika. Wynika to z tego, że mamy tu sporo przemocy zarówno psychicznej jak i fizycznej. Jest molestowanie, gwałt, samobójstwo, próby morderstwa i cała masa innych niezbyt przyjemnych kwestii. Jednak to, co jest tutaj najmocniejsze to obserwacja jak jednostka pod wpływem presji, toksycznych substancji i własnej obsesji się rozpada. Dodajmy do tego jeszcze ukazanie wszystkiego, co dana osoba jest w stanie zrobić dla pięciu minut sławy i ukazuje nam się coś odstraszającego.

Tematyka dzieła Kyoko Okazaki jest naprawdę ciężka i warto mieć to na uwadze przy czytaniu. To zdecydowanie nie jest jeden z tych pogodnych i ciepłych tytułów dobrych dla każdego.

Średni styl

Opisywanie strony wizualnej Helter Skelter nie jest dla mnie łatwe. Wynika to z tego, ze miałem już wcześniej oglądać filmową adaptację tego tytułu. Przez to miałem pewne oczekiwania co do stylu mangi. Film jest bardzo kolorowy, wręcz krzykliwy momentami i cechuje się stylem na naprawdę wysokim poziomie. Do tego główną rolę odgrywa fenomenalna Erika Sawajiri, która jest prawdziwą gwiazdą.

Manga jest znacznie skromniejsza i mniej widowiskowa. Do tego wygląd postaci jest tutaj raczej średni. Najbardziej boli to w przypadku głównej bohaterki, która powinna na pierwszy rzut oka wyglądać jak fenomenalna piękność. Dopiero na dłuższą metę okazuje się, że z urodą Ririco jest coś nie tak. Tutaj niestety nie ma tego aspektu i trochę trudno zrozumieć, dlaczego właśnie ta postać ma być taką gwiazdą. Może to efekt wpływu filmu, ale byłem trochę zawiedziony stroną wizualną Helter Skelter.

Ładna sztuka

Helter Skelter to naprawdę solidna i wciągająca, mroczna jednotomówka. Dzieło Okazaki Kyoko to prawdziwy kąsek dla fanów ponurych i zakręconych tytułów poruszających poważne tematy współczesnego świata. Mimo tego, ze ilustracje do końca, do mnie nie przemawiają, to i tak uważam, ze ten tytuł zasługuje na polecenie. Helter Skelter to niezwykle ciekawa opcja dla fanów dramatów ze szczypta grozy.

Warto sprawdzić inne jednotomówki, które miałem okazję recenzować. jest tam sporo fajnych pozycji dla dojrzałych czytelników.

Tomek 'Danteveli’ Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Helter Skelter

8.1

Fabuła

9.0/10

Kreska

6.9/10

Jakość wydania

8.5/10

Zalety

  • Unikatowy wgląd w świat mody
  • Zakręcony tytuł
  • Interesująca historia

Wady

  • Tylko dla osób dorosłych
  • Nie przepadam za ilustracjami