Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Nie ma zbyt wielu rzeczy straszniejszych od wojny. Często o tym zapominamy, bo wojna i wszelkie konflikty zbrojne wydają się czymś odległym, niemożliwym i zamierzchłą historią. Prawda jest jednak zupełnie inna, o czym cały świat przypomniał sobie już wielokrotnie w ostatnich latach. Nie wolno nigdy zapominać o okrucieństwie wojny i wszystkich ofiarach konfrontacji między państwami. Manga Hiroszima 1945. Bosonogi Gen to bardzo dobre przypomnienie o destrukcji i cierpieniu, jakie niesie ze sobą wojna.

Manga Hiroszima 1945. Bosonogi Gen to przełomowy i niezwykle ważny tytuł, za którym stoi Keiji Nakzawa. Mangaka opisuje w tej serii losy młodzieńca, który jest jednym z ocalałych po zrzuceniu bomby atomowej na japońskie miasto. Tytuł bazuje na doświadczeniach życiowych autora, który cudem przeżył tragiczne zdarzenie. Niezwykle wpływowa seria doczekała się wielkiego uznania na całym świecie. Na przestrzeni lat pojawiło się kilka filmów, seriale i anime ukazujące losy tytułowego bohatera. Do dnia dzisiejszego manga jest uznawana za jedno z ważniejszych dzieł ubiegłego wieku.

Hiroszima 1945. Bosonogi Gen było już kiedyś dostępne na naszym rynku, ale w ostatnich latach seria była dosyć trudna w zdobyciu. Na szczęście ten problem znika. Tytuł powraca za sprawą wydania ekskluzywnego od Waneko. Cała seria, czyli 10 oryginalnych tomów zostało zebrane do czterotomowego wydania w twardych oprawach. Dzięki temu Bosonogi Gen dołącza do grona innych wybitnych tytułów, które otrzymują wersję premium.

Piekło wojny

Tytuł opowiada o losach dziecka, które cudem przeżywa piekło, jakim jest zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę. Tytułowy bosonogi Gen to młody chłopak, którego życie zostaje wyniszczone przez wojnę. Cykl ukazuje jego losy na przestrzeni lat i przedstawia to jak wojna i zrzucenie bomby atomowej wpłynęło na życie bohatera, jego bliskich, a także społeczeństwa japońskiego jako całości.

Seria Hiroszima 1945. Bosonogi Gen przedstawia okropieństwo wojny, militarystycznej polityki i zachowań społeczeństwa pod wpływem propagandy. Wszystko to obserwujemy z perspektywy dziecka, które zbyt dużo nie rozumie jednak szybko musi się uczyć i dorastać w niezwykle trudnej sytuacji. Kontrastem dla owładniętego wojną społeczeństwa japońskiego są rodzice Gena, którzy pragną pokoju i pojednania.

Smutek

Pierwszy tom nowego wydania ukazuje losy bohatera jeszcze przed zrzuceniem bomb atomowych na Japonię. Gen należy do dosyć licznej rodziny, której nie wiedzie się zbyt dobrze. Brakuje jedzenia, a buzi do wyżywienia jest cała masa. Główną nadzieją jest tutaj pole jęczmienia, które bohater uprawia wraz z rodzeństwem i swoim tatą. Niestety sytuacja w mieście nie jest zbyt dobra. Ciągłe zagrożenie ze strony amerykanów nie jest jedynym problemem dla rodziny. Tata Gena jest wielkim wrogiem wojny, przez co ściąga na siebie gniew i agresję sąsiadów i władz. Spory o to ciągle eskalują i cała rodzina ma problemy z życiem w Hiroszimie.

Całość rozkręca się coraz bardziej i dochodzi do okropnych scen i aktów przemocy, które ściskają człowieka za serce. Cała rodzina pada ofiarą działań sąsiadów, przyjaciół i znajomych, którzy robią wszystko by zniszczyć zarówno rodziców Gena, jak i jego rodzeństwo. Niewyobrażalne cierpienie bohatera i jego bliskich tak naprawdę dopiero się rozpoczyna.

Wszystko za sprawą bomby zrzuconej na miasto. Hiroszima 1945. Bosonogi Gen ukazuje koszmar tego wydarzenia i pokazuje perspektywę dzieci doświadczających piekła na Ziemi. Sporo uwagi poświęcone jest sytuacji po samym bombardowaniu i okropnemu dniu, który nastał dla osób, które przeżyły.

Nastroje ludzi

Jednym z naprawdę ciekawych aspektów mangi jest ukazanie nastrojów i sytuacji japońskiego społeczeństwa. Akcja tytułu rozpoczyna się w Hiroszimie na kilka miesięcy przed zrzuceniem bomby atomowej na miasto. Mamy okazję obserwować funkcjonowanie rodziny Gena i trudności, jakie spotyka społeczeństwo. Nie ma jedzenia, bo wszystko oddawane jest wojskowym, dzieci są wywożone na wieś z dala od swoich rodzin. Młodzi studenci muszą pracować w fabrykach przy produkcji sprzętu, a własność prywatna jest konfiskowana na potrzeby trudów wojennych. Mężczyźni, którzy nie są na froncie, trenują, by walczyć z wrogiem. Niekończący się koszmar nalotów, ostrzałów i bombardowań sprawia, że nie ma chwili spokoju.

Ludzie opętani duchem wojny nie zdają sobie sprawy z prawdziwej sytuacji wojennej i ogłupieni propagandą szukają wrogów wewnątrz własnych społeczności. To naprawdę ponura sytuacja. Nie dosyć, ze cywile padają ofiarami działań polityków i wojskowych to jeszcze zostali zmanipulowani, by jakiekolwiek kwestionowanie obłędu było odbierane za zdradę i atak na kraj.

Jest to naprawdę przerażająca wizja ludzi i ich zachowań w chwili gdy machina wojenna została wprowadzona na najwyższy bieg. Trudno nie być tym przybitym i zasmuconym. Niestety łatwo też znaleźć podobieństwa do współczesnych czasów i różnych sytuacji z naszej codzienności. Hiroszima 1945. Bosonogi Gen przypomina o tym, że żyjemy w trochę innych czasach, ale tak naprawdę zbyt wiele się nie zmieniło w tym jak ludzie są manipulowani i wykorzystywani przez rządzących.

Przerażające jest także to, że jako czytelnik wiemy, gdzie to wszystko zmierza. Finał rodziny Gena jest przewidywalny, bo wiemy, do czego dojdzie na początku sierpnia 1945 roku. Całe cierpienie rodziny młodego bohatera zostanie zakończone przez okropną śmierć.

Ważna lektura

Hiroszima 1945. Bosonogi Gen nie należy do przyjemnych mang. Pierwszy tom nowego wydania zawiera w sobie trzy części przejmującej i ponurej historii. Nie chodzi mi o odstraszanie nikogo od tego tytułu, bo polecam go z całego serca i cieszy mnie, że cykl otrzymuje bardzo ładne wydanie premium. Wręcz przeciwnie uważam, że to coś więcej niż zwykła manga. Podobnie jak Reaktor 1F czy Miasto wieczornego spokoju, Bosonogi Gen to kawałek historii dokumentujący rzeczy i sytuacje, które nie są łatwe w odbiorze. Nie należy ich jednak unikać i warto po nie sięgać.

Zwłaszcza że pamięć o horrorach z ubiegłego wieku coraz bardziej się rozmywa i zostaje zapominana. Żyjących świadków też z każdym dniem jest coraz mniej. Jako społeczeństwo i świat nie powinniśmy nigdy zapominać o koszmarze, jaki ludzie zgotowali innym ludziom i o cierpieniu ludności cywilnej i zwłaszcza dzieci, powstałym w wyniku politycznych rozgrywek i presji kompleksu militarno-przemysłowego, która istniała lata temu i do dzisiaj jest obecna.

Sam jestem naprawdę poruszony tym tytułem i scenami, które widziałem w omawianym tomie. Na pewno będę jeszcze długo myślał o tym co przeczytałem. Pewne mangi, książki i filmy zostają z odbiorcą na długi, długi czas. Mam przeczucie, ze tak właśnie jest z całą serią Hiroszima 1945. Bosonogi Gen.

Wydanie ekskluzywne

Omawiany tom mangi Hiroszima 1945. Bosonogi Gen to wydanie 3 w 1 w twardej oprawie i niecałe 800 stron wyśmienitej mangi. Pierwszy tom jest naprawdę olbrzymi i wygląda jak jakaś encyklopedia. Obwolutę zdobi ilustracja bazująca na zdjęciu po wybuchu bomby, co dosyć dobitnie przekazuje powagę mangi i to, że nie będzie to prosta i lekka lektura.

Jeśli chodzi o ilustracje to ze względu na to, że manga powstawała wiele dekad temu, mamy do czynienia z bardziej klasyczną kreską. Wygląd postaci jest bardziej zwyczajny i można by powiedzieć realistyczniejszy niż we współczesnych tytułach. Keiji Nakzawa zadbał też o dobre tła i kompozycje miasta zarówno przed tragedią jak i w jej trakcie. Nie ma tutaj tez stronienia od tych najbardziej szokujących i mrocznych scen śmierci i cierpienia. Jednocześnie Hiroszima 1945. Bosonogi Gen nie idzie w stronę groteski i horroru. Tytuł dobrze oddaje to najbrutalniejsze i najstraszniejsze oblicze wojny, które jest po prostu szokujące. Kreska jest naprawdę mocna i dobrze przekazuje nastój tego tytułu.

Szczerze polecam

Hiroszima 1945. Bosonogi Gen to naprawdę poruszająca i ważna pozycja, która przybliża nam nie tylko koszmar wojny, ale także siłę propagandy i manipulowania nastrojami ludzi. Pierwsza część mangi ukazuje dobitnie jak strach, gniew i manipulacje polityków tworzą fikcyjnych wrogów wewnętrznych i jak obłędne postawy podchwytywane są przez rzesze niczym jakiś wirus. Czytanie tego, przez co musiał przejść Gen i jego rodzina jest naprawdę smutne i przypomina koszmar.

Nie wolno nam zapominać o tych wydarzeniach, by nie powtarzać podobnych sytuacji. Ja jestem tym tytułem naprawdę dogłębnie poruszony i przybity. Te prawie 800 stron ponurej opowieści dało mi sporo do myślenia i pewne momenty będą jeszcze długo siedzieć w mojej głowie. Choćby z tego powodu po prostu muszę polecić ten tytuł wszystkim. Sam z niecierpliwością czekam na kolejne tomy nowego wydania Hiroszima 1945. Bosonogi Gen, bo to prawdziwa perełka, która zasługuje na miejsce w domu każdego miłośnika japońskiej kultury i historii.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko.

Hiroszima 1945. Bosonogi Gen

8.9

Fabuła

9.5/10

Kreska

8.3/10

Jakość wydania

9.0/10

Zalety

  • Porusza
  • Mówi o ważnych tematach
  • Uniwersalne motywy
  • Element nadziei

Wady

  • Potrafi mocno zdołować