Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Kilka lat temu pandemia covid 19 wywróciła cały świat do góry nogami. Zaskakujące zjawisko odbiło się praktycznie na mieszkańcach każdego zakątka Ziemi. Jednym z efektów nadzwyczajnej sytuacji było przejście na model pracy zdalnej. To wprowadziło dodatkowe, gigantyczne zmiany w funkcjonowaniu wielu milionów ludzi. Manga Historyjka o pracy zdalnej opisuje zmiany, jakie zaszły w życiu młodego mężczyzny, który musiał pracować z domu. Jakie perypetie mogą spotkać człowieka, który nie musi wychodzić z domu do pracy?

Historyjka o pracy zdalnej to manga autorstwa Kintetsu Yamady. Tytuł powstawał w takcie pandemii w latach 2020-2023 i jest ciekawym zapiskiem tego jak bardzo zmieniło się nasze życie w tym okresie. Sympatyczna manga została wydana w Polsce jako jednotomówka przez Waneko, które ma w swojej ofercie całą gamę tytułów wartych sprawdzenia.

Nowe realia

Nokoru Mitsuhashi pracuje jako inżynier systemów w jednej z wielu korporacji. Zabiegany i zapracowany mężczyzna przechodzi na tryb pracy zdalnej, co odmienia na zawsze jego życie. Bohater ma więcej spokoju i czasu dla siebie. Brak potrzeby dojazdu jest okazję dla lepszego snu. W życiu Nokoru zmienia się naprawdę sporo. Jednak najważniejsze w jest to, że mężczyzna ma okazję poznać swoją sąsiadkę. Studentka archeologii też jest objęta zmianami związanymi wybuchem pandemii i spędza więcej czasu w domu. Historyjka o pracy zdalnej ukazuje nam relację pomiędzy parą siadów od momentu przypadkowego spotkania na balkonie. Okazuje się, że praca zdalna i przypadkowe spotkanie może na zawsze odmienić życie tej dwójki.

Historia o miłości

Pierwszy rozdział mangi informuje nas, jaki będzie koniec tej historii. Przyszła pani archeolog ożeni się z inżynierem systemów. Tytuł ukazuje nam, jak rozwijała się ich relacja podczas pandemii i jak doszło do tego, że ta dwójka wyzwała sobie miłość. Mamy więc do czynienia z czymś w rodzaju komedii romantycznej, gdzie spokojny introwertyk spotyka osobę, która znacząco zmienia jego spojrzenie na świat i pozwala otworzyć się na innych. Wychodzi to tutaj bardzo dobrze i interakcje pomiędzy parą bohaterów są bardzo pozytywne i całość jest niezwykle pogodna i słodka.

Etapy

Historyjka o pracy zdalnej fajnie ukazuje etapy w relacji pary i rozwój uczuć. Zaczynamy od dwójki obcych sobie ludzi, którzy przez przypadek zagadują do siebie na balkonie i pojawia się jakaś iskra. Później mamy sąsiedzkie relacje, które dają okazje do lepszego poznania się nawzajem. Jest znajomość i jakaś forma przyjaźni, która może się dalej rozwijać. Dalej przeradza się to w uczucia, którym towarzyszy niepewność czy druga osoba czuje to samo. Wszystko wypada całkiem realistyczne i naturalnie.

Praca zdalna

Aspektem mangi, który do mnie bardzo przemawia, jest ukazanie zmian w życiu wynikających z przejścia w tryb pracy zdalnej. Sam w mojej cudownej pracy w korporacji miałem okazję zasmakować pracy z domu. Podobnie jak Nokoru stosunkowy szybko zobaczyłem korzyści płynące z tej zmiany. Tytuł jest ciekawym i pomysłowym zapisem tamtego okresu i tego jak bardzo mogły odmienić się życia ludzi na całym globie. Niestety wszystko, co dobre musi się kiedyś skończyć i teraz spora część ludzi musi wracać do biur. Przynajmniej pozostaną nam wspomnienia i przyjemne opowieści takie jak Historyjka o pracy zdalnej.

Fajne jest tutaj to, że praca zdalna jest ważnym elementem historii i część tytułu kręci się wokół niej. Odgrywa ona spore znacznie przy fabule. Jednocześnie tytuł nie jest skupiony na pandemii covid i występuje ona gdzieś w tle życia bohaterów. Dzięki temu manga ma trochę bardziej uniwersalny i ponadczasowy charakter, ale zawiera też element realiów z ubiegłych lat.

Sympatycznie

Moje ogólne zdanie na temat mangi Historyjka o pracy zdalnej sprawdza się do tego, ze to bardzo sympatyczna produkcja. Jest tak zarówno jeśli chodzi o fabułę jak i postacie. Podobnie jest z warstwą graficzną. Całość jest ciepła i miła dla oka. Ilustracje są fajne i idealnie pasują do klimatu opowieści. Większość historii dzieje się w czterech ścianach dwóch mieszkań, ale tytuł nie jest nudny wizualnie. Podoba mi się design postaci, który jest w miarę realistyczny, ale ma w sobie nutkę czegoś bajkowego.

Historyjka o pracy zdalnej to kolejna fajna jednotomówka

Historyjka o pracy zdalnej wypada świetnie jako jednotomówka. Historia skoncentrowana na relacji pomiędzy dwójką ludzi ma idealną długość, wypada bardzo fajnie i koncentruje się na tym co najważniejsze. W tym wypadku ograniczona ilość rozdziałów staje się atutem. Do tego bardzo miłe dla oka ilustracje, fajne podejście do tematu pracy z domu i sympatyczne postacie. Nie jest to może tytuł, który odmieni życie czytelników, ale naprawdę solidny kawałek ciepłego i pogodnego komiksu, który może poprawić nastrój. Jak dla mnie jest to jedna z tych przyjemnych i niezobowiązujących mang, które warto sprawdzić.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Historyjka o pracy zdalnej

7.5

Fabuła

7.0/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Życiowa opowieść
  • Sympatyczne postacie

Wady

  • Tęskni się za pracą zdalną