Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Druga Wojna Światowa zostawiła olbrzymie znamię na całym globie. Nie da się słowami opisać wszystkich dramatów, tragedii i okrucieństw, do jakich doszło w trakcie trwania tego globalnego konfliktu. Efekty wojny są w mniejszym lub większym stopniu odczuwane do dzisiaj i ukształtowały one dalsze losy naszej planety. Manga Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni przybliża nam przybliża nam jedną z niezliczonych tragedii, jakie dotknęły ludność cywilną w trakcie tego okropnego konfliktu.

Piguła

  • Historia o życiu ludzi bo zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę
  • Poruszające momenty,
  • Ciekawa fabuła.

Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni to manga autorstwa Fumiyo Kouno, która została nagrodzona za ten tytuł. Historyczna opowieść o osobach, które doświadczyły tragedii w Hiroszimie, doczekała się adaptacji książkowej, radiowej, przedstawienie, a także filmu pełnometrażowego. Manga została w Polsce wydana przez Waneko, które ma w swojej ofercie wiele naprawdę ciekawych jednotomówek i serii poruszających ważne tematy.

Echo przeszłości

Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni to jedna większa historia podzielona na dwie części, które są ze sobą powiązane w naprawdę ciekawy sposób. Miasto wieczornego spokoju to historia rozgrywająca się w 10 lat po zrzuceniu bomby atomowej na japońskie miasta. Z kolei Kraj kwitnącej wiśni to dwa rozdziały umiejscowione 42 i 59 lat po tragedii z Hiroszimy. Te trzy części ukazują nam pełniejsze oblicze tragedii ludności cywilnej, która zazwyczaj pada największą ofiarą wszystkich konfliktów zbrojnych.

Miasto wieczornego spokoju

Główną bohaterką tej rozgrywającej się w 1955 roku historii jest Minami. Dziewczyna stara się żyć normalnie w miarę normalnie podnoszącym się z gruzów mieście, na które dziesięć lat wcześniej zrzucono bombę atomową. Minami ciężko pracuje i opiekuje się swoją mamą. Bohaterka żyję bardzo skromnie i oszczędza pieniądze, by móc wraz z mamą odwiedzić swojego młodszego brata, który lata wcześniej był ewakuowany z Hiroszimy i teraz żyje z dala od reszty swojej najbliższej rodziny w bezpiecznym miejscu.

Życie Minami nie byłoby takie złe, gdyby nie to, że ciągle gnębią ją koszmary tragedii, których była świadkiem. Bohaterka jest jedną z osób, które przetrwały bombardowanie, ale straciła członków swojej rodziny i widziała niewyobrażalne rzeczy. Teraz młoda dziewczyna jest prześladowana przez te obrazy i okropne doświadczenia. Czy Minami kiedykolwiek zazna spokoju i normalności?

Kraj kwitnącej wiśni

Akcja drugiej części mangi rozgrywa się głównie w Tokio. Młoda Nanami nie ma zbyt fajnego dzieciństwa. Jej brat jest ciągle w szpitalu, mamy nie ma, a na dodatek jest przezywana przez kolegów przez to, że dla wielu jest chłopczycą. Jedyną pociechą bohaterki jest sąsiadka, a zarazem najlepsza koleżka Toko. Pewnego dnia obie nastolatki urywają się z zajęć, by odwiedzić brata Nanami w szpitalu. Co wspólnego ma rodzina dziewczyny z tragedią sprzed dekad?

Dorosłość

Drugi rozdział opowiadania Kraj kwitnącej wiśni rozgrywa się, gdy Nanami jest już dorosła. Dziewczyna straciła kontakt z najlepszą przyjaciółką lata temu, ale okazuje się, że Toko pracuje w tym samym szpitalu, gdzie brat bohaterki jest lekarzem. Dziewczyny spotykają się przypadkowo po latach, gdy Nanami potajemnie śledzi nocne eskapady swojego ojca. Dlaczego jej tata wybiera się do Hiroszimy?

Poruszające opowieści

Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni to naprawdę poruszająca manga ukazująca tragedię cywilów dotkniętych wojną. Jakby tego było mało, manga ukazuje jak dramat i cierpienie rozlewa się na kolejne pokolenia. Rana wojny goi się bardzo powoli i sprawia ból tak wielu osobą. Przetrwanie koszmaru wojny okazuje się tylko początkiem udręki jednostek, którym jakimś cudem udało się przetrwać.

Fumiyo Kouno w naprawdę ciekawy sposób ukazuje efekty zrzucenia bomby atomowej. Poza tymi najbardziej oczywistymi jak śmierć, cierpienie i problemy ze zdrowiem mamy też te bardziej długofalowe konsekwencje. Narodziny niepełnosprawnych dzieci wynikające z promieniowania, trauma po przeżyciu koszmaru czy stygmatyzm społeczny dotkniętych katastrofa.

Całość jest niezwykle smutna i przepełniona cierpieniem. Znajduje się jednak też miejsce na odrobinę nadziei i ukazanie siły woli, tych, którzy przeżyli. Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni naprawdę potrafi poruszyć czytelnika. Zwłaszcza że tytuł oddaje obraz katastrofy na przykładzie kolejnych pokoleń.

Ciekawy styl

To, co bardzo mi się spodobało w mandze Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni to styl, w jakim obie części historii są połączone w całość. Czytając pierwszą część Miasto wieczornego spokoju, otrzymujemy pełna opowieść z konkretnym zakończeniem. Kraj kwitnącej wiśni zaczyna się niczym zupełnie inna historia w innym miejscu i innych czasach. Dopiero z czasem odkrywamy połączenia między bohaterami i ukazuje się pełny obraz tej tragedii.

Naprawdę podoba mi się jak sprawnie zostało to zrobione przez Fumiyo Kouno. Do tego takie dosyć oryginalne podejście do tematu Hiroszimy jest fascynujące. Zamiast skupiać się na samym momencie tragedii, widzimy jej efekty po latach. Jest to niezwykle ciekawe, ale również bardzo przerażające i przytłaczające.

Świetne wydane

Manga Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni została wydana w bardzo fajnej formie. Mamy do czynienia z tytułem nazwijmy to premium w twardej okładce, z obwolutą i tym paseczkiem służącym jako zakładka. Do tego poza tytułowymi opowieściami mamy też trochę dodatków takich jak przemyślenia autorki, różne bonusowe ilustracje i jeszcze jedną, krótką historyjkę w kolorze.

Tytuł został naprawdę fajnie wydany i świetnie prezentuje się na półce obok innych wydań w twardej oprawie.

Same ilustracje też są niczego sobie. Mamy całkiem realistyczne oddany świat i wygląd postaci,który jak na mangowe standardy jest bardzo klasyczny. Strona wizualna Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni kojarzy mi się ze starszymi tytułami, co świetnie pasuje do tematyki tytułu.

Świetna pozycja

Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni to jeden z tych tytułów, o których wcześniej nie słyszałem. Dopiero informacja o polskim wydaniu mangi sprawiła, ze się nią zainteresowałem. Bardzo cieszę się, że Waneko zdecydowało się na dostarczenie w nasze ręce tej pozycji. Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni to naprawdę ciekawa i poruszająca opowieść o doświadczeniu i cierpieniu ludzi, a także tym jak głębokie rany wyrządza wojna.

Warto sprawdzić inne jednotomówki, które miałem okazję recenzować. jest tam sporo fajnych pozycji dla dojrzałych czytelników.

Tomek 'Danteveli’ Piotrowski

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Recenzja mangi Miasto wieczornego spokoju, kraj kwitnącej wiśni, czyli życie po tragedii

8.5

Fabuła

9.0/10

Kreska

7.5/10

Jakość wydania

9.0/10

Zalety

  • Bardzo ciekawa i poruszająca historia
  • Ukazuje dramat cywilów
  • Fajny styl opowiedzenia losów rodziny

Wady

  • Trochę ponure i depresyjne momenty