Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Sherlock Holmesa praktycznie od zawsze był jedną z moich ulubionych fikcyjnych postaci. Ekscentryczny geniusz z talentem do rozwiązywania zagadek kryminalnych to niezwykle ciekawa postać. Najsłynniejszy detektyw świata przez lata został ukazany na wiele sposobów w książkach, filmach, serialach i grach. Nie spodziewałem się, ze jedna z jego najciekawszych wersji pojawi się w mandze. Tak się jednak stało i jakby tego było mało Sherlock nawet nie jest główną postacią w mandze Moriarty!

Piguła Moriarty

  • Sherlock Holmes z nowej perspektywy,
  • Historia wymieszana z opowieściami o detektywie,
  • Dylematy moralne.

Moriarty to manga prezentująca alternatywne spojrzenie na jednego z najbardziej rozpoznawalnych fikcyjnych złoczyńców. Mamy więc interesującą wersję przygód Sherlocka Holmesa, gdzie mistrz zbrodni ma szlachetny cel. Tytuł cieszy się sporym sukcesem, dzięki czemu doczekał się nie tylko adaptacji anime, ale także przedstawienia teatralnego i musicalu. W Polsce Moriarty jest wydawany przez Waneko.

Zmienić świat

Moriarty jest mangą koncentrującą się na życiu i przygodach największego przeciwnika Sherlocka Holmesa. Tytuł przedstawia nam XIX wieczną Anglię, gdzie społeczeństwo jest podzielone na klasy. Arystokracja spija śmietankę z brytyjskich podbojów świata i żyje w luksusie, podczas gdy Inne warstwy społeczne mają się znacznie gorzej. Najbiedniejsi nie są traktowani jak pełnoprawni ludzie. W tym świecie przyszło żyć młodemu chłopcu znanemu później jako William James Moriarty. Tytuł koncentruje się na jego planie zmiany świata i stworzenia bardziej sprawiedliwej rzeczywistości takiej, w której pochodzenie nie decydowałoby o życiu jednostki.

Z drugiej strony manga skupia się na poczynaniach Holmesa i jego wiernego partnera Watsona. Para zostaje wplątana w różne machinacje rodu Moriarty i staje się częścią wielkiego planu, który ma doprowadzić do zmiany brytyjskiego społeczeństwa i porzucenia dawnych hierarchii. Czy można osiągnąć ten niezwykle szlachetny czyn za pomocą niegodziwych metod?

Przyjęcie

Tom 9 zaczyna się jako odskocznia od dotychczasowych przygód bohaterów mangi. Bracia z rodu Moriarty mają przed sobą najtrudniejsze wyzwanie. Misją praktycznie niemożliwą do wykonania jest zorganizowanie przyjęcia dla pań z wyższych sfer. Jako szlachetna rodzina o odpowiednio wysokiej pozycji społecznej z trzema kawalerami w domu, ród Moriarty musi pokazać się z dobrej strony. Jest to o tyle trudne wyzwanie, że bracia prowadzą swoja wywrotową działalność na terenie rezydencji. Łatwo więc by ktoś z całej masy odwiedzających przyjęcie wpadł na coś, co nie powinno być dostrzeżone przez nieodpowiednie oczy. Czy braciom uda się przetrwać tą niezwykle długą imprezę?

Dobry człowiek

Kolejne rozdziały ukazują nam to, że William Moriarty i jego bracia nie są jedynymi, którzy dążą do zmian w brytyjskim społeczeństwie. Okazuje się, ze pewien parlamentarzysta otwarcie walczy o równouprawnienie dla wszystkich klas społecznych. Jego działania są niezwykle szlachetne i powinien być on wzorem dla innych wysoko postawionych ludzi. Niestety mężczyzna staje się wrogiem elit i zostaje celem ich gniewu. Po próbie zabójstwa parlamentarzysty wiadomo, że musi on zmierzyć się z naprawdę wieloma trudnościami. Czy Moriarty stanie się jego sprzymierzeńcem i uda się osiągnąć wspólne cele bez potrzeby korzystania z przestępczych metod?

Moriarty

Niespodziewane zaręczyny

Holmes też ma sporo do roboty. Wszystko to za sprawą szokującej informacji, że jego najbliższy kompan i przyjaciel jest zaręczony. Watson przyprowadza swoją partnerkę na uroczystą kolację, by świętować planowany ślub. Okazuje się jednak, że kobieta chciała się spotkać z najsłynniejszym detektywem jeszcze z jednego powodu. Ma ona bowiem dla niego sprawę związaną z tajemniczymi perłami, które znalazły się w jej posiadaniu. Czy kobieta chce wykorzystać bohaterów do jakichś, swoich celów?

Niecodzienna misja

Dochodzenie w sprawie pereł prowadzi do ciągu zaskakujących wydarzeń. Ich finałem jest specjalna misja, której muszą podjąć się Holmes i Watson. Detektywa i jego niezawodnego przyjaciela czeka szpiegowanie, przebieranki i niecodzienne włamanie. Czy specjaliści od wsadzania złodziei za kraty będą w stanie popełnić zbrodnie, która nie zostanie wykryta?

Moriarty

Świetne historie

Bardzo podoba mi się styl, w jakim prowadzona jest manga Moriarty. Kolejne rozdziały koncentrują się na przeróżnych sprawach inspirowanych zarówno historycznymi wydarzeniami jak i opowieściami o najsłynniejszym detektywie w historii. Całość świetnie się ze sobą przeplata i utrzymuje cudowny klimat. Dzięki temu aż chce się pochłaniać kolejne rozdziały tego tytułu tak szybko jak to jest możliwe.

Jest to bardzo fajne, zwłaszcza jeśli zna się twórczość sir Artura Conan Doyle’a i historię korony. Wtedy uzyskujemy przepiękny mikst tamtejszego społeczeństwa i kultury, która przeminęła. Jednak nawet bez tego czeka nas wyśmienita manga pełna emocjonujących scen i zabawnych momentów. Jest to świetnie pokazane w recenzowanych tomach. Mamy trochę komediowych sytuacji w stylu imprezy dla ludzi z wysokich sfer i kolacji zaręczynowej. Obok tego jest zabawa w detektywa i dochodzenie w klasycznym stylu. Jest też trochę thrillera i solidny dramat w postaci historii parlamentarzysty. Wszystko to w jednej mandze podane w naprawdę fajny sposób.

Elita

Moriarty to jedna z tych mang, gdzie bohaterami są przystojni, młodzi mężczyźni. Ja przez wszystkie lata trochę inaczej wyobrażałem sobie te postacie. Twórcy zdają sobie z tego sprawę i w mandze pojawia się nawet żart nawiązujący do klasycznego wyglądu profesora. Fajnie wypada XIX wieczna Anglia. Mamy okazję zerknąć na nie do końca wierne odwzorowanie dawnych czasów, ale całość ma na tyle klimatu, że można przymknąć oczy na anachronizmy. Kreska jest bardzo przyzwoita i niektóre panele Moriarty naprawdę cieszą wzrok. Tytuł wypada dobrze od strony wizualnej i ma ten dorosły styl pasujący do raczej poważnej tematyki.

Moriarty to świetny tytuł

Moriarty to naprawdę fajna i niezwykle udana manga, która świetnie ukazuje nam świat najwybitniejszego detektywa z trochę innej perspektywy. Całość wciąga jak bagno, jest świetnie napisana i ma masę naprawdę interesujących postaci. To prawdziwe mistrzostwo i z tomu na tom tylko utwierdzam się w przekonaniu, że to naprawdę najwyższa półka jeśli chodzi o japońskie komiksy. Dlatego jest to jeden z tych tytułów, które po prostu trzeba polecać.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Moriarty

8.5

Fabuła

9.0/10

Kreska

8.5/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Świetne postacie
  • Wciągająca fabuła
  • Super klimat

Wady

  • TBA