Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Ostatnio podczas oprzątania różnych pudeł i gratów znalazłem swoje stare zeszyty i notatniki. W niech pełno recenzji i wczesnych opowiadań mojego autorstwa. Znalazły się tam także plany gier, które bardzo chciałem stworzyć. Było w nich praktycznie wszystko. Taki groch z kapustą, który był zlepek różnych zainteresowań i pomysłów. Wspominam o tym, bo mam wrażenie, ze manga Murcielago powstaje na bazie podobnych notatek.

Piguła Murcielago

  • Tytuł dla dojrzałych czytelników,
  • Pełno przemocy i seksu,
  • Zakręcone sprawy kryminalne.

Murcielago to manga autorstwa Yoshimurakana, która zadebiutowała w 2013 roku w Japonii. Ten krwawy i zakręcony tytuł łączy w sobie komedię, akcję i dosyć odważne yuri. Murcielago doczekało się nawet spin offu. W Polsce seria wydawana jest przez Waneko, które w swoim katalogu ma mangi dla fanów praktycznie każdego gatunku. Od słodkich pozycji o zwierzakach po krwawe opowieści jak Murcielago.

Świat morderców

Murcielago skupia się na perypetiach nietypowego duetu wykonującego rządowe misje eksterminacji najgroźniejszych przestępców. Główną bohaterką jest Kuroko Koumori, seryjna morderczyni, na którą czekała kara śmierci za zabicie ponad 700 osób. Kobieta została jednak oszczędzona w zamian za pracę na rzecz władzy. Współpracuje ona z uczennicą o imieniu Hinako Tozakura, która z jakiegoś powodu zachowuje się jak dziecko i posiada tajemne zdolności.

Mamy więc bardzo nietypową parę, która ładuje się w najróżniejsze tarapaty, by zabijać najgorszych morderców i zbrodniarzy. Kuroko jest ciągle napaloną, zboczoną maszyną do zabijania, która pomiędzy orgiami krwi poszukuje dziewczyn chętnych na obmacywanie i zabawę w łóżku. Pilnuje jej z kolei niezwykle pogodna i niezbyt rozgarnięta dziewczynka, która jest najgorszym kierowcą w historii świata.

Dawne grzechy

Siódmy tom Murcielago to kolejne niezwykła sprawa, z która muszą zmierzyć się bohaterki. Z więzienia ucieka groźny przestępca, który wiele dekad temu przewodził wywrotowej organizacji terrorystycznej, która miała odmienić Japonię. Wraz z jego ucieczką aktywność terrorystów wzrasta. Giną ważni politycy i inne wpływowe osoby. Kuroko i Hinako zostają przydzielone do wytropienia sprawców i rozprawienia się z nimi, zanim będzie za późno.

Rąbek tajemnicy

Podczas polowania na przywódców terrorystycznej organizacji dziewczyny trafiają do podziemi i opuszczonych tuneli metra. Tam czeka je starcie z przeciwnikami i ostatecznie rozstrzygniecie sprawy terrorystów i substancji, którą wykorzystują do terroru. Jednocześnie przy eksploracji podziemi dochodzi do czegoś zaskakującego. Hinako napotyka się na dziwne miejsce nazwane
Tozakura. Jest to o tyle zaskakujące, ze tak właśnie brzmi jej raczej niespotykane zbyt często nazwisko. Czy jest szansa, ze sekretne kompleksy ukryte w podziemiach miasta mogą być jakoś powiązane z tym niezwykłym dzieciakiem?

Roboty

Życie w świecie Murcielago musi być trudne. Bohaterki uporały się z poważną sprawą, która przyniosła masę trupów. W ramach rozrywki wybierają się na prywatną wyspę by spędzić czas w towarzystwie ciągle rozstrajającej się paczki morderczyń i dziwnych osób z poprzednich spraw kryminalnych. Ich wolny czas zostaje przerwany przez pojawienie się robotów. Na plaży ląduje pewna pani naukowiec i gigantyczny mech rodem z jakiegoś tytułu o maszynach walczących w kosmosie lub takich, które bronią Ziemie przed potworami. Jak Hinako i Kuroko poradzą sobie za takim wyzwaniem?

Rybki

Po wielu sprawa i niezłych wyzwaniach dla bohaterek przychodzi czas na odpoczynek. W ramach letniej rozrywki dziewczyny wybierają się całą paczką do akwarium. Miejsce to zostało wybrane ze względu na to, że trafia tam wyjątkowy okaz, jakim jest gigantyczny rekin. Niestety frajda zostaje dosyć szybko przerwana. Okazuje się, że z paszczy rekina wypływa nagle ludzka ręka. Morskie stworzenie nie pożarło jednak nikogo i ręka zdaje się być precyzyjnie odcięta przez kogoś. Mamy więc potencjalne morderstwo. Kuroko rozpoczyna więc śledztwo, które poprowadzi ją w kierunku tajemniczej sekty nawiązującej do ukrytych chrześcijan z dawnej Japonii. Kto stoi za makabryczną zbrodnią i czy bohaterki kiedykolwiek będą miały chwilę spokoju?

Fantazje nastolatków

Pisałem już o tym przy recenzjach wcześniejszych tomów, ale dla mnie Murcielago to takie fantazje stereotypowego, napalonego nastolatka geeka. Dużo akcji, krwi i flaków, napalone dziewczyny, które cały czas chcą uprawiać seks, tajemnice i sekretne organizacje, a do tego potwory i roboty. Jest to dosyć specyficzny i momentami bardzo obciachowy miszmasz pomysłów się nie sprawdza. No bo to efekt tego, ze ktoś chce być ekstremalny i kontrowersyjny za wszelką cenę.

Na pewno znajdzie się grono osób, którym takie podejście się bardzo spodoba i może nawet wyda się imponujące. Przyznam, że też mam sporo podziwu dla twórcy, który robi, co mu się podoba bez patrzenia na opinie innych czy jakoś logicznie opowiedzianą historię. Jednak do wielu osób ten tytuł nie tylko nie trafi, ale wyda się im pewnie nawet trochę obleśny i odpychający. Na pewno jest to coś lepszego niż bycie nijakim, ale mam wrażenie, że Murcielago ma zadatki na bycie naprawdę dobrą serią, która mogłaby zainteresować więcej osób. Oryginalne bohaterki i ciekaw sprawy kryminalne plus wiele intryg to naprawdę solidne podstawy. No ale ja nie stworzyłem, żadnego popularnego tytułu, więc moje wskazówki co do poprawy jakiejś serii nie mają zbyt wielkiej wagi.

Niepowtarzalny tytuł

W każdym razie mogę stwierdzić, że po 10 tomach nadal zaskakuje mnie to jak unikatową serią jest Murcielago. Nietypowe podejście do materiału i postaci może przeszkadzać wielu osobą, ale jest w tym wszystkim coś odświeżającego i imponującego. W końcu twórca robi ,co mu się podoba i wyraźnie nie stara się trafić w czyjś gust, tylko puszcza wodze swojej fantazji. Nie jest to pozycja do końca dla mnie i nie trafia ona zbytnio w mój gust. Mimo to sporo ciekawych rzeczy i nietypowe postacie sprawiają, że z chęcią zobaczą, jak wątki bohaterek będą się dalej rozwijać.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Murcielago

7

Fabuła

6.0/10

Kreska

7.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Unikatowy klimat
  • Ciekawe sprawy kriminalne

Wady

  • Dużo wątpliwej jakości pomysłów