Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Nasza wiedza na temat samurajów, ich kultury i stylu życia jest bardzo mocno ukształtowana przez garstkę filmów opisujących japońskich wojowników przynależących do szlachty społeczeństwa. Obrazy te ukazują jedynie skrawek prawdy na temat zagadnienia i tego kim naprawdę byli samurajowie. Dlatego mangi takie jak Poranek ściętych głów są świetną okazją, by poszerzyć swoją wiedzę na temat Japonii sprzed wieków.

Piguła

  • Japonia z XVIII wieku,
  • manga twórców cyklu Samotny wilk i szczenię,
  • życie osoby testującej miecze i wykonującej egzekucje.

Poranek ściętych głów to manga autorstwa legendarnego duetu Kazuo Koike i Goseki Kojima, który stworzył kultową serię Samotny wilk i szczenię. Manga powstawała w latach 70. W Polsce tytuł wydawany jest przez Hanami w 8. tomowej wersji, gdzie każdy tom to około 400 stron niezwykle atmosferycznej historii o społeczeństwie samurajów. Hanami ma w swojej ofercie jeszcze inne, niezwykle ciekawe historyczne mangi jak Issak czy Saga winlandzka.

Ronin i miecz

Poranek ściętych głów to historia w XVIII wiecznej Japonii, gdzie młody mężczyzna zostaje testerem mieczy dla szoguna. Jest to rodzinna tradycja bohatera i bardzo ważna rola w tamtym społeczeństwie. Szybko okazuje się jednak, że nasz bohater nie będzie zajmował się jedynie sprawdzaniem katan szogunatu, ale także wykonywał egzekucje. Asaemon przejmuje to zadanie od swego ojca i musi wykazać swoje wyjątkowe umiejętności panowania nad orężem. Bohater jest niezwykle utalentowanym i bezwzględnym wojownikiem.

Poranek ściętych głów

Asaemon szybko zdobywa łatkę demona z mieczem. Wynika to z historii o tym, że zamordował swojego ojca i kochankę. Z tego powodu mistrz miecza sieje postrach wśród zwykłych ludzi i bandytów. Na dodatek Asaemon jest tak zwanym roninem, gdyż nie jest wasalem, żadnego z panów, co sprawia, że ma znajduje się on w hierarchii społecznej gdzieś pomiędzy samurajami a pospólstwem. Bohater serii nie jest więc typową sympatyczną postacią, z która łatwo będzie się identyfikować. Zamiast tego mamy bardziej realistyczną postać, która podąża obraną przez siebie ścieżką i trzyma się własnego systemu moralnego.

Seria przedstawia różne wydarzenia z życia kata i testera mieczy. Każdy z rozdziałów koncentruje się na innej przygodzie ukazującej japońskie społeczeństwo, tradycje i normy panujące kiedyś Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki czemu otrzymujemy unikatowy obraz świata, który dawno temu przeszedł do historii.

Miecz i kobiety

Drugi tom mangi prezentuje nam cztery historie z życia kata. Dwie z nich koncentrują się na kobietach, które nagle pojawiają się przed Asaemonem. Pierwsza z historii opowiada o kobiecie, która strzeże wyjątkowego miecza o olbrzymim znaczeniu historycznym. Bohater ma za zadanie przetestowanie oręża, a kobieta zamieszka w jego rezydencji na czas testów. Tylko czy naprawdę zależy jej tylko na sprawdzeniu ostrości legendarnego miecza?

Poranek ściętych głów

Druga z historii koncentruje się na prostytutce, która chce zemścić się na Asaemonie za wykonanie egzekucji na jej bracie. Kobieta wylewa na wrota rezydencji bohatera swoje ekskrementy i załatwia się na jego drzwi po pijaku. Jednak z jakiegoś powodu nie zostaje ona ukarana za swój czyn, mimo że ronin łapie ją na gorącym uczynku. Czemu człowiek uważany przez pospólstwo za demona nagle jest taki łagodny?

Obie historie są niezwykle ciekawe i poruszają ważne tematy. W pierwszym przypadku mowa o honorze i zobowiązaniach, które należy wypełnić. Druga historia koncentruje się na problemach systemu prawnego i tym jak sprawiedliwość

Dym i mochi

Obok tego mamy jeszcze dwie inne opowieści. Jedna z nich to pouczenie na temat używek i schodzenia na złą drogę. Druga ukazuje przemiany w japońskim systemie klasowym i problem wykorzystywania wpływów. Jest tam także motyw słabości biurokracji i chwiejnej władzy, który w gruncie rzeczy jest jednym z motywów przewodnich poranka ściętych głów.

Wszystkie cztery historie są naprawdę ciekawe, pomysłowe i niosą ze sobą interesujące przesłania i ważne lekcje na temat dawnej Japonii, które można przenieść na współczesne czasy. Nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobrze i po kolejnych rozdziałach jestem pod coraz większym wrażeniem tej serii. Poranek ściętych głów jawi mi się jako zaskakująco głęboka, momentami poruszająca manga, która nie boi się podnosić ważnych i trudnych tematów.

Nietypowy bohater

W jednym z wcześniejszych akapitów wspominałem o tym, że Asaemon nie jest typowym, sympatycznym bohaterem, jakiego można spotkać w wielu mangach. Jak dla mnie to spory atut serii Poranek ściętych głów. Amy dosyć realistyczną postać samuraja, który podąża według swojego systemu honoru i wierzeń, które posiada. W tym tomie jest to dobitnie ukazane. Mamy też okazję trochę lepiej zrozumieć testera katan.

Jednym z najmocniejszych momentów była dla mnie retrospekcja do czasów dzieciństwa bohatera i jego okrutnego treningu w ramach przygotowania do roli kata. Celem było nauczenie, ze ludzkie ciało nie różni się zbytnio od innego mięsa. Jednak to, czego doznał młody Asaemon musiało zostawić uszczerbek na psychice. Bohater zdaje sobie z tego sprawę i dlatego nie chce mieć dzieci ani zakładać rodziny. Ma nadzieję, że na nim zakończy się ród i nie sprowadzi na kolejne pokolenie cierpienie, którego sam doznał. Ten moment w historii rzuca zupełnie nowe światło na całość i czyni bohatera znacznie bardziej złożonym, niż ma to miejsce w wielu innych mangach o historycznych wojownikach.

Samurajska kreska

Poranek ściętych głów to tytuł sprzed pół wieku, gdy mangi tworzyło się inaczej niż obecnie i popularny był zupełnie inny styl ilustracji. Efektem tego jest kreska, która różni się bardzo od tego, do czego przyzwyczaiły nas współczesne tytuły. Nie mam na myśli nic złego, bo bardzo podoba mi się ten styl. Jest on dosyć minimalistyczny, ale niezwykle efektowny. Całość przypomina szkice z masą pociągnięć ołówkiem i dużym znaczeniem związanym z bielą i czernią znajdującą się w danych kadrach. Nie wiem, czy można nazwać ten styl surowym, czy lepiej użyć określenia „realistyczny”, ale świetnie komponuje się on z mroczną tematyką mangi. Bardzo podobają mi się panele z panoramami różnych lokacji i te obrazik, gdzie widzimy miasta z dawnej Japonii.

Poranek ściętych głów

Poranek ściętych głów to prawdziwa perełka

Zazwyczaj pierwszy tom danej mangi daje mi wielkiego kopa i prezentuje szczytowe osiągnięcie dla danej serii. Przynajmniej takie są moje doświadczenia. Jednak przy tym tytule drugi tom przewyższa to co było na początki. Dzieje się tak ze względu na to, że lepiej poznajemy głównego bohatera i to, w jakim świecie przyszło mu żyć. Poranek ściętych głów to naprawdę wyborny tytuł, który zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Mimo wieku to nadal świetna manga pełna ciekawych i wciągających historii. Zdecydowania zachęcam do przeczytania Poranka ściętych głów wszystkich fanów klimatycznych historii.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Hanami

Poranek ściętych głów

8.7

Fabuła

9.0/10

Kreska

8.3/10

Jakość wydania

8.5/10

Klimat

9.0/10

Zalety

  • Interesujący główny bohater
  • Porusza sporo ważnych tematów
  • Wyborny klimat

Wady

  • Niektórych może odstraszać przemoc