Zmęczony? Posłuchaj tekstu!
Getting your Trinity Audio player ready...

Dorastanie jest lipne. Jako dziecko marzyłem o tym, by być już „dużym”, zarabiać kasę i decydować o sobie. Teraz dałbym worek złota za to, by powrócić do dziecięcej beztroski i czasu na rozrywkę i zabawę, którego mi obecnie bardzo brakuje. Szkolne czasy i przyjaciele zdobyte w tamtym okresie maja w sobie coś wyjątkowe. Dobrze wiedzą o tym bohaterki mangi Szkolne życie. Chociaż im akurat nie zazdroszczę chyba niczego.

Piguła

  • Manga o wyjątkowym szkolnym klubie,
  • Unikatowe podejście do horroru,
  • Ciężkie tematy.

Szkolne życie to unikatowa manga ze scenariuszem Norimitsu Kaihou i ilustracjami, za które odpowiada Sadoru Chiba. Tytuł to oryginalna historia życia pewnej grupki dziewcząt, które uczęszczają do wyjątkowej szkoły. Szkolne życie doczekało się adaptacji anime i film, który nie był zbyt dobry. Na szczęście pierwowzór jest znacznie lepszy i ciekawszy od kinowej wersji. W Polsce manga jest wydawana przez Waneko, które może pochwalić się całą masą super tytułów.

Szkoła życia

Akcja mangi skupia się na perypetiach kilku dziewczyn, które dołączyły do wyjątkowego szkolnego klubu. Bohaterki żyją w szkole i nie opuszczają jej, by wrócić do domu do rodziny czy poszaleć ze znajomymi na mieście. Do klubu nalezą zawsze pogodna Yuki, wysportowana i wyposażona w szpadel Kurumi i przewodząca, roztropna Rii. Dziewczyny są pod opieką nauczycielki Megumi, która pilnować aktywności tego wyjątkowego klubu aż do czasu ukończenia szkoły przez bohaterki.

Dni dziewczyn mijają na nauce, ćwiczeniach, gotowaniu i wygłupach, za które najczęściej odpowiada Yuki i jej zakręcone pomysły. Wydaje się, że nastolatki naprawdę kochają szkołę, skoro nie chcą jej opuścić za żadne skarby. Jakie przygody mogą mieć bohaterki w tak oryginalnej i niepowtarzalnej sytuacji? Okazuje się, że takich przygód jak nastolatki nie ma nikt inny. W końcu udają one dobrą zabawę w apokaliptycznym świecie z zombie.

Czy młodym bohaterkom uda się przetrwać w świecie żywych trupów, gdzie raczej nie ma co liczyć na pomoc innych?

Trochę o przeszłości

Czwarty tom mangi Szkolne życie rozpoczyna się od smutnej sytuacji. Jedna z bohaterek została ukąszona przez żywe trupy i zdaje się, że to już koniec jej drogi. Ostatnią nadzieje jest wyprawa do piwnicy szkoły, gdzie znajdują się medykamenty, w tym eksperymentalny lek, który może pomóc w takiej sytuacji. Tylko jakim cudem w piwnicy zwykłej szkoły miałyby się znajdować mikstury pozwalające wyleczyć infekcje zombie?

Dowiadujemy się trochę więcej na ten temat dzięki retrospekcji z udziałem sympatycznej nauczycielki Megumi. Okazuje się, że pod szkołą funkcjonuje specjalny bunkier i istniały plany przygotowania na niezwykłą sytuację i kryzys. Czy to oznacza, że cała infekcja zombie i zagłada była przez kogoś zaplanowana? Czy uczennice są ofiarami działalności jakieś okropnej korporacji z ambicjami podobnymi do Umbrella z Resident Evil?

Szkolny festiwal

Yuki bardzo zależy na tym, by dziewczyny zorganizowały tradycyjny szkolny festiwal i przygotowały album ze zdjęciami z różnych wydarzeń przed ukończeniem szkoły. Dziewczyna nadal zdaje się nie przyjmować do siebie otaczającej ją tragedii. Życie w błogiej nieświadomości pozwala Yuki na zorganizowanie imprezy i poprowadzenie programu ukazującego przebieg festiwalu.

Zabawa zostaje jednak przerwana w momencie, gdy na terenie szkoły rozbija się helikopter, co powoduje pożar. Bohaterki muszą się ewakuować i opuścić swoje ukochane miejsce. We wraku helikoptera dziewczyny znajdują trochę materiałów, w tym mapę z zaznaczonymi punktami. Uczennice decydują się wyruszyć do jednego z nich. Jest to Uniwersytet Świętego Izydora. Bohaterki wyruszają razem na uczelnie, co cieszy Yuki, która nie może doczekać się życia jako studentka. Czy ich dalsze losy pełne będą spokoju i radosnych chwil?

Wycieczka

Yuki i jej szkolne koleżanki ruszają w podróż na uniwersytet. Szósty tom mangi koncentruje się na ich perypetiach w drodze. Wszystkie dotychczasowe wydarzenia mocno dobijają się na psychice Rii. Bohaterka praktycznie się rozpada i załamuje po tym, gdy przypomina sobie o młodszej siostrze, która najprawdopodobniej straciła życie przez żywe trupy. Z letargu wybija ją informacja o tym, że w pobliskiej szkole podstawowej prawdopodobnie znajdują się dzieci potrzebujące pomocy. Do tego dziewczyny odkrywają, że ktoś nadają przez fale radiowe audycje poszukujące ocalałych. Czy to oznacza, ze bohaterki mają szansę znaleźć nowych towarzyszy i nie będą musiały tułać się po ulicach zdemolowanych miast?

Słodki strach

Szkolne życie korzysta ze sprawdzonego zabiegu łączenie kolorowej i pogodnej oprawy graficznej i stylistyki z ciężką tematyką i horrorem psychologicznym. W tym wypadku mamy jeszcze elementy najzwyklejszej grozy w postaci zombie. Potwory są bardziej tłem dla akcji, ale też się pojawiają i wybijają całość z cukierkowego nastroju. Osobiście bardzo lubię takie zabiegi i wydaje mi się, że kontrast tego typu może wzbogacić dany tytuł.

Szkolne życie jest klimatyczne

Tomy 4-6 mangi Szkolne życie wypadają naprawdę dobrze i oferują fajną mieszankę humoru, dramatu i horroru psychologicznego. To jeden z tych tytułów o zombie, gdzie żywe trupy są w tle i całość koncentruje się na psychologii ocalałych. Do mnie ten element bardzo przemawia i podoba mi się, co twórcy wyczyniają z bohaterkami i ich perypetiami. Dlatego fani grozy powinni na pewno dopisać Szkolne życie do listy pozycji wartych uwagi. Jednak to tytuł nie tylko dla fanów horroru i manga oferuje naprawdę ciekawą historię o przyjaźni, dorastaniu i radzeniu sobie z problemami.

Za udostępnienie mangi dziękujemy wydawnictwu Waneko

Szkolne życie

8

Fabuła

7.9/10

Kreska

8.0/10

Jakość wydania

8.0/10

Zalety

  • Ciekawe podejście do horroru
  • Sympatyczne bohaterki
  • Solidny klimat

Wady

  • Może być zbyt ciężka tematycznie